Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Żagle 2023. Od piątku do niedzieli moc atrakcji

Data publikacji: 18 sierpnia 2023 r. 07:06
Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2023 r. 08:20
Żagle 2023. Od piątku do niedzieli moc atrakcji
Żagle 2023 - morze atrakcji, ocean wrażeń! Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

Od piątku do niedzieli będziemy mieli żeglarskie święto Żagle 2023. Do Szczecina wpłyną Odrą i zacumują przy miejskich nabrzeżach żaglowce klasy A i B oraz mniejsze jednostki. Niektóre cumują tam już od środy. Jak zapewniają organizatorzy, jednostki chętnie uczestniczą w budowaniu programu artystycznego i udostępniają swoje pokłady zwiedzającym. Nie koniec na tym atrakcji, jakie czekają na turystów i szczecinian.

Jedną z nich jest łączący dwa brzegi Odry most pontonowy zbudowany przez żołnierzy z 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina-Podjuch. Można nim przechodzić wprost na Łasztownię, zlokalizowany jest pomiędzy Bulwarem Piastowskim a Bulwarem Gdyńskim w sąsiedztwie restauracji „Ładoga”.

Żaglowce w Szczecinie

A tymczasem na obu brzegach Odry dzieje się i to sporo! ZWiK zapowiedział uruchomienie specjalnej strefy animacji. Odbywać się tam będzie nauka przez zabawę. W ciągu trzech dni wydarzenia w Strefie Czystej Wody dla Szczecina będzie możliwość uczenia się przez zabawę. Pracownicy ZWiK zagrają z chętnymi w ciekawą grę i zakręcą specjalnym kołem. Opowiedzą też o tym, jak ważna jest woda dla naszego organizmu – ujawnią również, skąd bierze się ona w naszych kranach.

Najważniejsze będą żaglowce – majestatyczne jednostki różnego typu. Niektóre zostaną udostępnione zwiedzającym – możliwy również będzie dwugodzinnych rejs po Odrze. Najstarszą jednostką na tegorocznych Żaglach będzie niemiecka „Ernestine” wybudowana w 1899 roku. W piątek ruch na wodzie będzie widoczny od samego rana, a keja wzdłuż Wałów Chrobrego zacznie zapełniać się jednostkami. O godz. 11 możemy wypatrywać na horyzoncie ORP „Iskra”. W samo południe do Szczecina powinien wejść ORP „Poznań” oraz holownik „Bolko”. Chwilę za nimi, około godz. 13, na Odrze pojawi się bałtycka piękność – „Baltic Beauty”. Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, w okolicach godz. 15, będziemy witać holenderski żaglowiec „Morgenster”.

Atrakcje Żagli 2023

Wydarzeniu towarzyszyć też będą inne imprezy, jak np. występy muzycznych gwiazd. Na scenie główniej usłyszymy łącznie 7 koncertów. W sobotę wystąpią szczecińscy wykonawcy duet Jackpot oraz Olek Różanek. A scenę szantową będą reprezentowały takie zespoły, jak: Kraków Streat Band, ETK Gdynia, Cheap Tobacco.

Organizatorzy zadbali też o atrakcje dla dzieci. W rejonie pomnika Adama Mickiewicza czekać na nich będą specjalnie dla nich przygotowane występy, koncerty oraz warsztaty.

A co dla dorosłych? M.in. Strefa Piw Kraftowych, wśród których nie zabraknie lokalnego browaru „Gryfus”, który przebojem zdobywa nie tylko lokalny rynek.

Co ponadto? Największy diabelski młyn w Polsce, Bieg pod Żaglami oraz Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Imprez jest znacznie więcej. Pełny opis i program wydarzeń znajduje się na stronie www.zagle.szczecin.eu. Jego wersję w formie ulotki (pdf) można pobrać stąd.

Zmiany w komunikacji

Pamiętajmy, że od środy 16 sierpnia nastąpiły zmiany w ruchu i niektóre ulice w obrębie wydarzenia będą nieprzejezdne. Zaleca się korzystanie z komunikacji miejskiej. Aby zapewnić pasażerom jak największe bezpieczeństwo i pomóc w sprawnym dotarciu na teren wydarzenia i do domów 18-20 sierpnia od godziny 17 do późnych godzin nocnych uruchomione zostaną tymczasowe posterunki pracowników ZDiTM. Ulokowano je w rejonie: plac Rodła, Brama Portowa, Filharmonia, Hangarowa Park&Ride, Celna, Jaśminowa ZUS, Energetyków, Wyszyńskiego, Turkusowa. Będzie w nich można zasięgnąć informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej podczas imprezy.

Krzysztof ŻURAWSKI

Zobacz szczegółowy program Żagle 2023 (pdf)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Joanna
2023-08-21 17:24:18
Było super.Żagle piękne.
Nicola
2023-08-19 01:09:50
Fajnie chociaż można wyrwać jakiegoś Niemca i uciec z nim do rajchu.
Kater
2023-08-19 00:16:30
To PIS ustala cene za kiełbasę i piwo w obskurnej budzie na zbiegowiskach dla baranów ?
Nie stać mnie
2023-08-18 14:47:02
Polacy podziękujcie rządzącym PISiorom za drożyznę wszystkiego w tym kraju w wyborach październikowych. Pamiętam w POprzednich latach mogłem swobodnie przyjść na dni morza z rodziną i wszyscy byliśmy zadowoleni i najedzeni do syta a dzieci wybawione na atrakcjach. Teraz mogę kupić pół kiełbasy i pół piwa a dziecko może tylko obejrzeć karuzelę z daleka...
Paweł z rodziną
2023-08-18 12:42:59
Wsadźcie sobie te żagle w dup* !!! Na znak mojemu protestu przeciwko PISowskiej drożyźnie nie idę i nie dam się doić !!! Polacy obudźcie się w końcu i nie dajcie sobą manipulować !!!
kiepsko
2023-08-18 12:28:35
Nic nowego, nic ciekawego bo ciągle to samo a dodatkowo o 100% wszystko droższe więc spokojnie można zostać w domu!
kiedyś
2023-08-18 08:13:50
było Święto Morza, był Szczecin a nie stchetsin, a tu dziady narobiły, floating szambo i żagle na osłodę!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA