Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Zaglądają w oczy najmniejszym

Data publikacji: 01 marca 2016 r. 10:42
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Zaglądają w oczy najmniejszym
Nowy sprzęt okulistyczny prezentowała dr Joanna Sowińska, kierująca oddziałem i poradnią okulistyczną w szpitalu „Zdroje” Fot. Ryszard Pakieser  

Nowoczesny sprzęt pomagający ratować wzrok wcześniaków ma szpital „Zdroje”. Tamtejsza okulistyka wzbogaciła się m.in. o cyfrowy zestaw do wykonywania fotografii kolorowej siatkówki, aparat do kriochirurgii z sondą, okulistyczny aparat usg, laser diodowy do laseroterapii retinopatii wcześniaczej.

Jeden z nowych aparatów wykorzystywany jest do badań dzieci przedwcześnie urodzonych, hospitalizowanych na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” oraz leczonych w powstałej na początku stycznia tego roku poradni wcześniaczej, działającej przy oddziale okulistycznym. Laser zaś będzie służył do leczenia stref niedotlenienia siatkówki u dzieci z retinopatią wcześniaczą, zagrożonych utratą widzenia.

- Dzisiaj do diagnostyki i leczenia wykorzystujemy drogi, technicznie bardzo zaawansowany sprzęt - mówiła dr Joanna Sowińska, ordynator Oddziału Okulistyki szpitala w Zdrojach. - Jedno z tych urządzeń, tak niepozornie wyglądające, kosztowało aż 350 tys. złotych. Sama głowica do niego to koszt około 35 tys. złotych. Udało nam się to kupić dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ten sprzęt pozwala nam ratować wzrok najmniejszych pacjentów, urodzonych przedwcześnie, zagrożonych utratą wzroku.

Doktor podkreśla, że wcześniaki narażone są na różnego rodzaju powikłania.

- Ale utraty wzroku rodzice boją się najbardziej - przyznaje dr Joanna Sowińska. - My dzisiaj możemy wcześnie i dokładnie badać dzieci najmniejsze, oceniać, czy dochodzi u nich do odwarstwienia siatkówki i wcześnie rozpoczynać leczenie. Takie działanie ratuje wzrok.

* * *

Wartość całego zakupionego sprzętu i aparatury medycznej dla okulistyki w Zdrojach wyniosła ponad 900 tys. zł. Wzbogaciła się ona bowiem także o m.in. nowoczesny aparat USG, wykorzystywany m.in. do badania długości gałki ocznej u dzieci z wysoką krótkowzrocznością. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

Na zdjęciu: Nowy sprzęt okulistyczny prezentowała dr Joanna Sowińska, kierująca oddziałem i poradnią okulistyczną w szpitalu „Zdroje”

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA