poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zaglądają w oczy najmniejszym

Zaglądają w oczy najmniejszym

Zaglądają w oczy najmniejszym
Data publikacji: 2016-03-01 10:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 1562 121847

Nowoczesny sprzęt pomagający ratować wzrok wcześniaków ma szpital „Zdroje”. Tamtejsza okulistyka wzbogaciła się m.in. o cyfrowy zestaw do wykonywania fotografii kolorowej siatkówki, aparat do kriochirurgii z sondą, okulistyczny aparat usg, laser diodowy do laseroterapii retinopatii wcześniaczej.

Jeden z nowych aparatów wykorzystywany jest do badań dzieci przedwcześnie urodzonych, hospitalizowanych na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” oraz leczonych w powstałej na początku stycznia tego roku poradni wcześniaczej, działającej przy oddziale okulistycznym. Laser zaś będzie służył do leczenia stref niedotlenienia siatkówki u dzieci z retinopatią wcześniaczą, zagrożonych utratą widzenia.

- Dzisiaj do diagnostyki i leczenia wykorzystujemy drogi, technicznie bardzo zaawansowany sprzęt - mówiła dr Joanna Sowińska, ordynator Oddziału Okulistyki szpitala w Zdrojach. - Jedno z tych urządzeń, tak niepozornie wyglądające, kosztowało aż 350 tys. złotych. Sama głowica do niego to koszt około 35 tys. złotych. Udało nam się to kupić dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ten sprzęt pozwala nam ratować wzrok najmniejszych pacjentów, urodzonych przedwcześnie, zagrożonych utratą wzroku.

Doktor podkreśla, że wcześniaki narażone są na różnego rodzaju powikłania.

- Ale utraty wzroku rodzice boją się najbardziej - przyznaje dr Joanna Sowińska. - My dzisiaj możemy wcześnie i dokładnie badać dzieci najmniejsze, oceniać, czy dochodzi u nich do odwarstwienia siatkówki i wcześnie rozpoczynać leczenie. Takie działanie ratuje wzrok.

* * *

Wartość całego zakupionego sprzętu i aparatury medycznej dla okulistyki w Zdrojach wyniosła ponad 900 tys. zł. Wzbogaciła się ona bowiem także o m.in. nowoczesny aparat USG, wykorzystywany m.in. do badania długości gałki ocznej u dzieci z wysoką krótkowzrocznością. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

Na zdjęciu: Nowy sprzęt okulistyczny prezentowała dr Joanna Sowińska, kierująca oddziałem i poradnią okulistyczną w szpitalu „Zdroje”

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie