piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zaglądają w oczy najmniejszym

Zaglądają w oczy najmniejszym

Zaglądają w oczy najmniejszym
Data publikacji: 2016-03-01 10:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 1393 121847

Nowoczesny sprzęt pomagający ratować wzrok wcześniaków ma szpital „Zdroje”. Tamtejsza okulistyka wzbogaciła się m.in. o cyfrowy zestaw do wykonywania fotografii kolorowej siatkówki, aparat do kriochirurgii z sondą, okulistyczny aparat usg, laser diodowy do laseroterapii retinopatii wcześniaczej.

Jeden z nowych aparatów wykorzystywany jest do badań dzieci przedwcześnie urodzonych, hospitalizowanych na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” oraz leczonych w powstałej na początku stycznia tego roku poradni wcześniaczej, działającej przy oddziale okulistycznym. Laser zaś będzie służył do leczenia stref niedotlenienia siatkówki u dzieci z retinopatią wcześniaczą, zagrożonych utratą widzenia.

- Dzisiaj do diagnostyki i leczenia wykorzystujemy drogi, technicznie bardzo zaawansowany sprzęt - mówiła dr Joanna Sowińska, ordynator Oddziału Okulistyki szpitala w Zdrojach. - Jedno z tych urządzeń, tak niepozornie wyglądające, kosztowało aż 350 tys. złotych. Sama głowica do niego to koszt około 35 tys. złotych. Udało nam się to kupić dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ten sprzęt pozwala nam ratować wzrok najmniejszych pacjentów, urodzonych przedwcześnie, zagrożonych utratą wzroku.

Doktor podkreśla, że wcześniaki narażone są na różnego rodzaju powikłania.

- Ale utraty wzroku rodzice boją się najbardziej - przyznaje dr Joanna Sowińska. - My dzisiaj możemy wcześnie i dokładnie badać dzieci najmniejsze, oceniać, czy dochodzi u nich do odwarstwienia siatkówki i wcześnie rozpoczynać leczenie. Takie działanie ratuje wzrok.

* * *

Wartość całego zakupionego sprzętu i aparatury medycznej dla okulistyki w Zdrojach wyniosła ponad 900 tys. zł. Wzbogaciła się ona bowiem także o m.in. nowoczesny aparat USG, wykorzystywany m.in. do badania długości gałki ocznej u dzieci z wysoką krótkowzrocznością. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

Na zdjęciu: Nowy sprzęt okulistyczny prezentowała dr Joanna Sowińska, kierująca oddziałem i poradnią okulistyczną w szpitalu „Zdroje”

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie