Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

„Zachodniopomorskie Małe Skarby” bardziej elastycznie

Data publikacji: 2020-04-10 13:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-10 13:31
„Zachodniopomorskie Małe Skarby” bardziej elastycznie
 

„Zachodniopomorskie Małe Skarby” to projekt, który ma pomóc rodzicom dzieci do lat trzech powrócić na rynek pracy. Dzięki eurofunduszom opiekunowie mogą starać się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie o miesięczną refundację pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, u opiekuna dziennego czy niani. Kwota wsparcia może wynieść miesięcznie nawet 1140 zł. Teraz WUP wprowadza bardziej elastyczne rozwiązania.

To autorski projekt Województwa Zachodniopomorskiego finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym zawsze jest wyzwaniem. Ale w czasie epidemii, to zadanie szalenie trudne lub prawie niemożliwe. Dlatego teraz Wojewódzki Urząd Pracy wprowadza bardziej elastyczne rozwiązania.

Zgodnie z przyjętym kalendarzem, w marcu odbyła się kolejna rekrutacja do „Skarbów”. Wpłynęło ponad 300 wniosków, choć na uzyskanie wsparcia w tym rozdaniu miało szansę 150 osób. Wszyscy zgłaszający się do projektu rodzice chcieli do 31 maja 2020 r. wrócić do pracy.

- Sytuacja na rynku pracy jest bardzo trudna, dlatego wprowadzamy bardziej elastyczne rozwiązania, by sprostać obecnym wyzwaniom. Część z nich zapisana jest w Zachodniopomorskim Pakiecie Antykryzysowym. Zachęcamy wszystkich rodziców, aby zwracali się z pytaniami dotyczącymi „Zachodniopomorskich Małych Skarbów” do pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. Każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie – informuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Sytuacja związana z wprowadzeniem stanu epidemii wpłynęła na część zapisów w regulaminie „Zachodniopomorskich Małych Skarbów”. Korekcie uległy również terminy zawarcia umów (w związku z późniejszym terminem opublikowania list).

Nowe, bardziej elastyczne, decyzje dotyczą także rodziców już objętych wsparciem „Skarbów”.

WUP w Szczecinie, pomimo decyzji o zamknięciu placówek opieki dzieci do lat trzech, zdecydował się na refundację faktycznie poniesionych kosztów opieki, na podstawie przedkładanych przez rodziców we wniosku o refundacje dokumentów.  Decyzja została podjęta z uwagi na liczne sygnały rodziców, którzy muszą uiszczać opłaty w placówkach opieki, pomimo tego że są one zamknięte. Opłaty, choć pomniejszone o koszty wyżywienia, wciąż stanowią spory wydatek w domowym budżecie. 

Obecnie wnioski o refundację kosztów przedkładane są przez rodziców elektronicznie. Takie rozwiązanie dotyczyć będzie także zawierania nowych umów z rodzicami. 

Wszystkie informacje o projekcie, w tym zmiany w regulaminie, dostępne są na stronie internetowej WUP w Szczecinie w zakładce Małe Skarby.

Kolejna rekrutacja do „Zachodniopomorskich Małych Skarbów” odbędzie się we wrześniu 2020 r.

(ip)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ