Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Zachodniopomorskie Dni Onkologiczne. Specjaliści o najnowszych metodach diagnozowania i leczenia

Data publikacji: 20 maja 2022 r. 17:29
Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2022 r. 10:41
Zachodniopomorskie Dni Onkologiczne. Specjaliści o najnowszych metodach diagnozowania i leczenia
Na zdjęciu (od prawej): prof. Jan Lubiński (genetyk), Kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM oraz Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, prof.  Anita Chudecka – Głaz (ginekolog onkolog), wiceprezes zarządu PTGO, kierownik Kliniki Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej, prof. Tomasz Byrski (onkolog), konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii i Chemioterapii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, prof. Jacek Jan Sznurkowski (onkolog), Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Barbara Górska, prezes Stowarzyszenia "Niebieski Motyl" Fot. Ryszard Pakieser  

O nowoczesnych metodach diagnostyki i leczenia nowotworów rozmawiają w Szczecinie specjaliści m.in. onkologii klinicznej, ginekologii onkologicznej, chirurgii, genetyki. Trwają I Zachodniopomorskie Dni Onkologiczne. 

Przede wszystkim profilaktyka

Specjaliści zwracają m.in. uwagę na to, jak ważne są badania genetyczne w profilaktyce i leczeniu nowotworów.

- Nowotwory, które występują w polskiej populacji, są nowotworami, które w części są uwarunkowane genetycznie. Ale pacjent powinien wiedzieć i pamiętać, że są badania profilaktyczne - mówił prof. dr hab. med. Tomasz Byrski, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii i Chemioterapii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Oczywiście świadomość chorób nowotworowych, to również to, co spotyka nas najczęściej w rodzinie - każdy z nas powinien wiedzieć czy matka, ojciec, rodzeństwo chorowali na nowotwory i poddać się badaniom genetycznym. Mamy tę unikalną możliwość wykonywania takich badań w województwie zachodniopomorskim, ponieważ właśnie w Szczecinie powstała pierwsza onkologiczna poradnia genetyczna, której kierownikiem jest prof. Jan Lubiński. I ta poradnia genetyczna, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła diagnostykę nosicielstwa mutacji genów predyspozycji do nowotworów.

Nowoczesne terapie oparte na podłożu molekularnym

Na przestrzeni lat zmieniło się też podejście do leczenia nowotworów - podkreślano na konferencji.

- Jeszcze nie tak dawno, bo dziesięć lat temu, leczenie nowotworów opierało się o lokalizację narządową - dodał prof. Byrski. - Dzisiaj już wiemy, że odchodzimy od lokalizacji narządowej leczenia nowotworów, a zaczynamy się skupiać tak naprawdę na podłożu molekularnym. Nie tylko nowotwory piersi i nie tylko nowotwory jajnika, ale również nowotwory jelita grubego, nowotwory płuca, to są te, których podłoże genetyczne ma znaczenie w doborze odpowiedniego leczenia. Dzisiejsza onkologia kliniczna to tak naprawdę ukierunkowanie w stronę nowoczesnych terapii opartych o podłoże molekularne oraz coraz częściej odchodzimy od toksycznych leków cytostatycznych, popularnej chemioterapii, na korzyść właśnie leczenia immunoterapią.

Patronat honorowy i patronat merytoryczny

Zachodniopomorskie Dni Onkologiczne zostały objęte patronatem honorowym Wojewody Zachodniopomorskiego, a także patronatem merytorycznym towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Organizatorami wydarzenia są: Oddział Onkologii Klinicznej SPSK nr 2 PUM oraz Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt SPSK nr 2 PUM w Szczecinie. 

Więcej o postępach w diagnozowaniu i leczeniu chorób onkologicznych, przedstawianych podczas konferencji prasowej towarzyszącej Zachodniopomorskim Dniom Onkologicznym, będzie można przeczytać w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego"

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pacjentkaonkologicza
2022-05-20 20:04:48
Terapia Immunologiczna jest droga. Z doświadczenia wiem, że u nas leczenie chorób onkologicznych odbywa się ciągle na starych zasadach, operacja, radioterapia.
Tak pytam
2022-05-20 19:34:22
Mam zły wynik PSA i to od kilku dobrych lat. Przepisywane leki nie pomagają. Trzy wykonane biopsje pokazują stan zapalny. W rodzinie brat miał raka prostaty. Wyciął i żyje. Dwóch znajomych leczyło się tak jak mnie leczą i już leżą na cmentarzu. Moje pytanie brzmi: komu i ile muszę dać w łapę by mi to świństwo wycięli póki nie rozwinie się rak. Drugie pytanie: czy ten robot da Vinci to pracuje czy tak sobie rdzewieje?. Bo coś ucichło.
Gabriela
2022-05-20 18:17:38
Na onkologie - nowoczesne metody diagnozowania i leczenia powinny iść o wiele większe fundusze z naszych podatków.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA