czwartek, 03 grudnia 2020r.

Modernizacja przychodni onkologicznej. Nowy mammograf cyfrowy

Data publikacji: 2020-07-07 18:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21 17:10
Modernizacja przychodni onkologicznej. Nowy mammograf cyfrowy
 

Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Stanisław Gawłowski, przewodniczący Rady Społecznej szpitala wojewódzkiego i Andrzej Kondaszewski, dyrektor lecznicy, oficjalnie oddali do użytku Pracownię Mammografii Cyfrowej w Przychodni Onkologicznej w Koszalinie.

W placówce przy ulicy Orlej 2 został zainstalowany nowy mammograf cyfrowy. W ramach modernizacji wyremontowane i wyposażone zostały także pomieszczenia. Koszt inwestycji to ponad 1,1 mln złotych. Zarząd województwa przeznaczył na ten cel 450 tys. zł.

- Dzięki temu, że modernizacja trwa i ogromne fundusze zostały zainwestowane w ostatnich latach w koszaliński szpital, pacjenci i mieszkańcy regionu mogą korzystać z coraz lepszych usług - mówił senator Stanisław Gawłowski.

Udział koszalińskiej lecznicy w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych umożliwił pozyskanie funduszy na zakup mammografu cyfrowego z możliwością jego rozbudowy. Nabycie i instalacja aparatu kosztowały około 700 tysięcy złotych. Dotacja z Ministerstwa Zdrowia wyniosła 462 tys. zł, wsparcie z fundacji „Pokonać Raka” to 200 tys. zł, a reszta to środki własne szpitala.

Zalety mammografii cyfrowej to między innymi: szybkość otrzymania obrazów przez lekarza, brak szkodliwych odczynników chemicznych, większy komfort podczas badania dla pacjentek oraz możliwość powiększania i archiwizacji wyniku badania i obrazu.

- Rak piersi to co roku 16-18 tysięcy nowych przypadków - powiedziała Hanna Symonowicz, koordynator oddziału onkologii i chemioterapii koszalińskiego szpitala. - Niestety, jedna trzecia z nich umiera. Ta pracownia ma służyć temu, aby chorobę rozpocząć na takim etapie, żeby można ją było wyleczyć.
O tym, jak ważne jest wykrycie dolegliwości we wczesnej fazie, mówił też dr n. med. Wojciech Jasiński, chirurg ogólny i onkologiczny.

- Dzięki aparatowi będzie można wykrywać zmiany submikroskopowe, kilkumilimetrowe skupiska tak zwanych mikrozwapnień, które pozwalają podejrzewać proces patologiczny w piersi - podkreślał. ©℗

(m)

Fot. Cezary Sołowij

Komentarze

k....k12 do trzech kropek
2020-07-08 17:42:49
A ten dyżuruje z wyzwiskami, epitetami w związku z jakimś szpitalem ,,leczącym" raka pod adresem dzieci i rodzin poszkodowanych NOP-ami. Czy ty masz jakieś zaburzenia psychiczne? W Norwegii rejestruje się więcej NOPów u dzieci niż w Polsce, chociaż kraj ten jest o niebo zamożniejszy od Polski, a obywateli ma kilkakrotnie mniej. A stać ich na najlepsze szczepionki. Weż wreszcie zacznij coś czytać na ten temat, bo co i raz wyskakujesz, jak Filip z konopii. Czy sam masz aktualną kartę szczepień, wyszczepiałeś się na sezonową grypę minionej jesieni, bo trzeba się szczepić, co sezon. Podaj swoje dane, bo jak nie, to łżesz kmiocie Agitujesz za czymś, czego sam nie robisz
...
2020-07-07 21:45:07
A na maseczki już obywatele uzbierali i powysyłali smsy i zrzutki?Po co w ogóle takie " diabelskie "wynalazki, są uzdrowiciele duchowi,szamani,antyszczepy,znahorzy ,itd. oni każdego wyleczą *finansowo ,oczywiscie to kosztuje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ