niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana

Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana

Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana
Data publikacji: 2019-01-12 11:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 19:34
Wywietleń: 3109 371161

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji i badania geologiczne dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6. To kolejny istotny krok do powstania tej ważnej dla szczecińskiej aglomeracji inwestycji.

- Rząd znalazł dodatkowe środki na sfinansowanie wykonania dokumentacji i badań geologicznych dla jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych metropolii szczecińskiej. To ważny krok w budowie ponad 50 km drogi ekspresowej - Zachodniej Obwodnicy Szczecina – podkreślał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Kontrakt o wartości 14,637 mln złotych został zawarty z firmą Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na jego wykonanie.

– Dokumentacja ta jest kluczowa dla dokładniejszego oszacowania kosztów realizacji inwestycji i możliwych rozwiązań technicznych – mówił Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA Oddział Szczecin.

Projekt obwodnicy ma być znacznie bardziej szczegółowy niż opracowanie w istniejącej dokumentacji studialnej. Wykonany powinien zostać też szeroki zakres badań geologicznych, tak aby możliwe było dobre poznanie budowy podłoża. Zostanie zrealizowanych około 4300 wierceń na trasie i przy obiektach o łącznej długości około 38 km i około 2000 sondowań. Wiercenia w rejonie planowanego tunelu przez Odrę będą sięgać głębokości 50 metrów. Badania te pozwolą miedzy innymi na określenie zakresu koniecznych wzmocnień podłoża i sposobu posadowienia obiektów inżynierskich.

Przebieg Zachodniej Obwodnicy Szczecina
Przebieg Zachodniej Obwodnicy Szczecina Graf. GDDKiA

– Oczekujemy od wykonawcy sprawnego i rzetelnego wykonania badań i dokumentacji, na pewno na każdym etapie będziemy szczegółowo weryfikować otrzymane materiały, ponieważ będą one kluczowe dla uniknięcia problemów na etapie realizacji robót – dodaje Łukasz Lendner.

W ramach zleconej dokumentacji opracowane mają być też rozwiązania w rejonie węzłów drogowych i przecięć z innymi drogami. Na nowo zostaną uzyskane uzgodnienia od samorządów, zarządców dróg, gestorów sieci i urządzeń, które przetnie obwodnica. 

Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie dwujezdniową drogą ekspresową o długości 51,6 km. Trasa od północy i zachodu ominie aglomerację szczecińską przechodząc pod Odrą dwururowym tunelem w rejonie Polic. Początkiem inwestycji od zachodu będzie węzeł Kołbaskowo na przecięciu z autostradą A6, natomiast końcem węzeł Goleniów Północ łączący drogi S3 i S6. Droga będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa i wschodu, wraz z którym utworzy ring wokół miasta.

Nowa droga w znaczny sposób ma poprawić skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad. Szczególne znaczenie będzie miała dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie aby dojechać z Polic do węzła S3/S6 Goleniów Północ trzeba przejechać 58 km, w tym pokonać samo centrum Szczecina. Po powstaniu obwodnicy trasa ta wyniesie 23 km, a czas przejazdu skróci się kilkukrotnie. Również z centrum Szczecina zostanie wyprowadzona znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdy jadące do zakładów chemicznych w Policach.

(k)

Fot. GDDKiA

Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana

Komentarze

Manio
Heh, teraz tylko obserować jak Janusze sprzedaży domów szybko rzucą domy w rzucie tej obwodnicy na sprzedaż a młode małżenstwa dadzą się zrobić w bambuko i je kupią. Sam byłem blisko takiej transakcji aż zobaczylem ten plan, a droga by szła 30 metrów przed domem gdzie teraz jest piękna łąka. Nikt sie z nikim nie liczy.
2019-09-18 19:11:32
Zobaczymy po wyborach
Może być tak, że skończy się na projekcie. W Świnoujściu planowali tunel latami, a PiS odszedł, to koncepcja trafiła na półkę. Teraz na szczęście dla tamtejszych budowa ma ruszyć. Co do Szczecina: poczekamy do wyborów i zobaczymy, czy region i jego stolica będą ważne dla nowej władzy a może starej władzy.
2019-01-13 14:09:03
fan morza
Ja to już raczej na emeryturze doczekam tego ringu. Ale cieszę się, że - jeżeli oczywiście będą pieniądze - mieszkańcy z mojej części Szczecina nie będą musieli jechać na około, przez Dąbie lub ulicę Struga do autostrady, żeby dojechać nad morze.
2019-01-13 14:02:32
ekolog
Niech oni wybudują to jak najszybciej. Czy ktoś policzył, ile dziennie ciężarówek przejeżdża przez centrum szczecina? To przecież diesle, które kopcą.
2019-01-13 13:59:49
Z okolic
Bądźmy realistami. Większość pokolenia lat 50 nie dożyje.To niby tylko 57 km ale wiemy ile lat w Polsce trwa budowa nawet 2-3 km Przykład obwodnica wałcza lub Stargardu. Jak za 20 zrobią to będzie sukces.Póki co czysta fikcja i populizm.
2019-01-13 00:31:00
dk
to tak zakończenie budowy za 10 lat?
2019-01-12 22:12:41
HogoFogo
Spokojnie koledzy! Po wygranych wyborach PO wstrzyma te nikomu niepotrzebną i szkodliwą inwestycję.
2019-01-12 19:42:22
Budowa
ale jeszcze oprocz PiS-u mamy firmy wykonawcze co wykonuja te roboty, Uczonych mgr inz. wyksztalconych na naszej Uczelni, RADY,SEJMIKI itp co "maja" decydujace zdanio-Decyzje w tym zakresie wiedzy!!!! too co tylko siedza Cichutko i czekaja na CO!? A moze by tak przybyc Panowie na te posiedzenia - zatwierdzenia i po chlopsku jak "chlop krowie na rowie" wytlumaczyc im co POTRZEBA dla miszkancow Szczecina. A nie tylko czekac co PiS zadecyduje!!!!! albo NIE!!!! ( i zapamietac te twarze co sa na NIE).
2019-01-12 18:36:24
Robert
Węzły na nowej obwodnicy powinny być dwuczłonowe i zaczynać się od nazwy Szczecin. W końcu to obwodnica Szczecina a nie dojazd do okolicznych wiosek. A więc: Szczecin-Bedargowo, Szczecin-Dołuje itd
2019-01-12 18:12:35
Adam
Lepiej napiszcie kiedy koniec, a nie, tam duperele. I żeby miasto za tą obwodnice nie płaciło ni grosza, to będzie ok.
2019-01-12 18:01:25
gregor102
Oby ta potrzebna inwestycja szybko stała się rzeczywistością.
2019-01-12 17:44:59
Fido
Kiedy wreszcie zacznie się budowa. Dość olewania tej inwestycji. Obwodnica jest potrzebna.
2019-01-12 17:07:09
Zed
Jak zwykle tylko ruchy pozorne. PiS robi wszystko zeby nie budować drog w naszym regionie
2019-01-12 16:38:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie