środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zabrakło taktu. Test czy hołd?

Zabrakło taktu. Test czy hołd?

Zabrakło taktu. Test czy hołd?
Data publikacji: 2020-08-03 22:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-05 10:17
Wywietleń: 2406 467908

Tym razem chyba zabrakło taktu w działaniach służb miejskich. Zauważyli to niektórzy mieszkańcy Szczecina. Publikujemy list jednej z Czytelniczek.

1 sierpnia kwadrans po 17.00 zadzwoniła do mnie przyjaciółka mieszkająca na ul. Częstochowskiej w Szczecinie. Była wzburzona, zszokowana i zbulwersowana. Otóż osoby, które o godzinie 17 usłyszały syreny, wyszły na balkony, zatrzymały się na chodnikach, przykładając dłoń do serca na znak szacunku i pamięci dla uczestników Powstania Warszawskiego, zaraz potem dowiedziały się, że właśnie wzięły udział w „teście systemu ostrzegania ludności, dziękujemy”. Już przed 17 z głośników popłynął komunikat zapowiadający „test systemu”, ale z synem uznali go za jakąś pomyłkę, bo przecież to oczywiste, że syreny zawyją dziś o Godzinie „W” z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a nie z powodu jakiegoś testu. A jednak po alarmie został ponownie wygłoszony komunikat informujący, że to był test systemu i… dziękujemy za współpracę.

Ludzie, przed chwilą w skupieniu oddający cześć poległym bohaterom, odebrali tę wiadomość po prostu jak uderzenie w twarz. Przyjaciółka, cała rozdygotana, mówiła mi, że stojąc z synem na balkonie, patrzyli na staruszkę, akurat przechodzącą pod ich blokiem, która na dźwięk syren odstawiła ciągniętą torbę na zakupy, wyszła na słońce, stanęła na baczność, ręka na piersi… A po wszystkim usłyszała „to był test sytemu” i aż skurczyła się w sobie.

No, panowie administratorzy, odpowiadający za miejski system ostrzegania ludności – WSTYD! To nie był test, lecz profanacja, sponiewieranie pamięci bohaterów i zdeptanie ludzkich uczuć. Na szczecińskiej stronie Gazety Wyborczej piszą „Nowy system ostrzegania ludności zadziałał. 20 minut przed godziną 17. Szczecinianie mogli usłyszeć z głośników komunikat wyjaśniający, dlaczego syreny zawyją”.

Zadziałał?!!! Takie „wyjaśnienie” w rocznicę wybuchu Powstania to skandal. A to nie wszystko. Jedną porażkę „działającego” systemu właśnie opisałam, lecz to niepełny obraz klęski. Otóż dosłownie nad moją głową, na dachu budynku przy ul. Santockiej naprzeciwko HYDROMY, znajduje się syrena będąca częścią tegoż ponoć sprawnego systemu, w zeszłym roku testowana namiętnie i o najdzikszych porach. Naprzeciwko stoi syrena druga, zakładowa, również od zawsze i do niedawna angażowana do celów ostrzegania mieszkańców dzielnicy. Obydwa urządzenia alarmowe o godzinie 17 milczały (!), tak że ja rocznicę Godziny „W” przegapiłam i – szczerze mówiąc – po usłyszeniu relacji znajomej, może to i lepiej, bo nie chciałabym poczuć się tak podle, jak ona.

Ale teraz wyobraźmy sobie sytuację, w której faktycznie trzeba by było przed czymś mieszkańców Szczecina pilnie ostrzec. Dajmy na to, coś walnęło w Policach i do miasta zbliża się toksyczna chmura… Alarm! Otóż, jak dowodzi dzisiejszy dzień, w niektórych dzielnicach szczecinianie zostaliby tradycyjnie uprzedzeni o kolejnym teście, a w innych siedzieliby tuż obok milczących syren, błogo nieświadomi jakiegokolwiek alarmu czy zagrożenia, dopóki za oknem nagle kolorowa mgła by się nie pojawiła albo ptaki nie zaczęły na parapet spadać.

Nie ma co, rewelacyjny system i świetnie wydane pieniądze… Poprzedni może był stary, ale wtedy syreny przynajmniej zawsze działały, a i dezinformujących komunikatów nie było.

(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

PS 

Na nic się chyba zda zapowiedź magistratu z 31 lipca br., który zapowiedział taką próbę syren. Akurat w Godzinie „W”, a więc o godz. 17.00 „w ramach treningu systemu wykrywania i alarmowania”

I choć zabrzmi to kuriozalnie, „test wykonywany jest w związku z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i w celu uczczenia pamięci bohaterskich Powstańców Warszawskich z 1944 roku” – czytamy w komunikacie.

„Dodatkowo zostanie sprawdzona poprawność emitowania komunikatów głosowych. Komunikaty zostaną nadane z centrali alarmowej znajdującej się w budynku Urzędu Miasta Szczecin” – informowało Miasto.

Bez komentarza. Zrobiła to Czytelniczka.

(isz)

Fot. UM Szczecin

Komentarze

ratunku
Komunikat po syrenach, jak żyć? Jak żyć?!
2020-08-05 10:15:32
Edukacja
Ci którzy skrobią swoje wypociny przeciwko Powstaniu wywodzą swoje wartości skądinąd jak to Kwaśniewski określił w Konstytucji.To skądinąd to jest z PZPR i KC i Kremla.I tak już im weszło w geny
2020-08-05 10:10:29
@ Syreny dla Adamowicza
Jak ci się Szczecin nie podoba to zawsze możesz się wyprowadzić. Najlepiej do swoich idoli na Białoruś albo na Podkarpacie.
2020-08-05 08:38:37
Syreny dla Adamowicza.
W Szczecinie syreny powinny wyć tylko w rocznice zasztyletowania Adamowicza. Ludzie powinni klękać na ulicach , a Geblewicz z Marchewką leżeć krzyżem na jego placu , bo jak napisał niżej prawdziwy szczecinianin: "powstanie warszawskie nie było naszym powstaniem". Tu jest Szczecin - miasto komunistów , Rosjan i złodzieji.
2020-08-05 08:09:58
ludzie to mają problemy
No, rzeczywiście. Tragedia. Jest powód żeby napisać do Kurierka. Za kilka dni pies zrobi kupę na trawniku. Znowu będzie można skrobnąć ze skargą do Kurierka. To już taka mentalność.
2020-08-05 08:05:07
Xyres
Do pani z ulicy Częstochowskiej pasuje jedno słowo: NAWIEDZONA
2020-08-05 07:31:59
Piotr Wysocki
Naród nasz jak lawa / z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa / Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi / Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi
2020-08-04 23:35:09
syreny....
jakiś czas temu ktoś kłócił się żeby jakąś rocznicę uczcić włączeniem syren , odmówiono , następnie sytuacja odwróciła się i władza uczciła rocznicę testem systemu ostrzgawczego. Teraz widać taż tak zrobiono chociaż chyba kilka dni temu też syreny wyły i były komunikaty przez megafon że to test.Swoją drogą należy wywiesić na klatkach schodowych listę z rodzajem ostrzeżeń , kto to jescze pamięta . Jasnowidz Jackowski ostrzega , właśnie spełniło się jego proroctwo , widział spalone miasto , mamy . Bejrut
2020-08-04 23:16:48
c.d.
Jestem szczecinianką. Przewodnikiem turystycznym, kocham moje miasto, mój region. Jak widzę czaplę siwą nad Dolnie Dolnej Odry, a nawet nad Goplaną, to oczy mi się szklą, zwłaszcza, kiedy wracam z podróży, bo wtedy wiem, że jestem w domu, w mojej małej ojczyźnie. I co, jako szczecinianka mam powiedzieć, że nie widzę związku między moim miastem a głupim (a co) i samobójczym zrywem warszawiaków, nie widzę związku między moim miastem a wrześniowym atakiem w 1945 roku na jakąś granicę sąsiedniego kraju setki kilometrów na wschód od Szczecina, nie widzę związku między moim miastem a idiotycznym powstaniem listopadowym, nie widzę związku między moim miastem a cudem nad Wisłą, bo mieszkam nad Odrą, nie widzę związku między moim miastem a... Polską? I jej historią? Bo mieszkam w Szczecinie? To byłaby najgłupsza rzecz na świecie. Nie ukrywam, że mi się obecna sytuacja polityczna i zmiany w kraju podobają, ale tym bardziej nie możemy się od naszej większej Ojczyzny odcinać. Musimy trwać przy tym, co ważne dla tej dużej wspólnoty. Ze swojego kraju i wspólnej pamięci rezygnują tylko dezerterzy. Żeby nie użyć innego, wojennego określenia.
2020-08-04 21:17:45
Paula
Muszę, po prostu muszę zadać nieuniknione pytanie, które samo się narzuca w kontekście tego wątku. Rocznic upamiętnianych z użyciem syren alarmowych mamy w kraju bardzo niewiele (wbrew opiniom niektórych uczestników dyskusji), ale patrzę na kalendarz i termin następnej zbliża się nieuchronnie, bo historii nie zmienisz (choć niektórzy próbują, a miarą ich sukcesu są wypowiedzi niektórych dyskutantów). Co się zdarzy w Szczecinie 1 września? Będzie milczenie syren czy kolejny test systemu ostrzegania ludności?...
2020-08-04 20:45:16
@ciekawym kto bardziej...
A może ani ubeki ani folksdojcze tylko zwykli szczecinianie, którzy nie widzą związku między tragicznym nieprzemyślanym zrywem warszawiaków, a swoim miastem? I po ludzku żałując ofiar, dziwią się że ktoś do takiego bezsensu dopuścił nie osiągając absolutnie nic.
2020-08-04 19:42:23
Pani z ul Częstochowskiej -
jest Pani zdecydowanie jasną postacią w naszym w dużej części siermiężno-agresywnym zachodniopomorskim społeczeństwie. Ślę ukłon.
2020-08-04 19:30:11
jednoosobowe "kółko przyjaciół ...... z Częstochowskiej"
Ja tak tylko sprostowując: autorka listu do Redakcji (Czytelniczka)i jednoosobowe "kółko przyjaciół ...... z Częstochowskiej" (znaczy ja)to dwa odrębne organizmy, zamieszkujące ponadto dwie różne dzielnice Szczecina. Fakt ten umknął niektórym uczestnikom dyskusji, ale sprawa jest do nadrobienia po uważnym przeanalizowaniu tekstu (zarówno "listu" jak i komentarzy). Jako ciekawostkę, która (mam nadzieję) rozładuje nieco atmosferę i zapobiegnie dalszej g..., a przepraszam - "burzy w szklance wody" - pozwolę sobie poinformować, że od wielu lat - "Czytelniczka" oraz jednoosobowe "kółko .." są zwolennikami...sympatykami....kibicami.... (no, nie wiem)dwóch różnych "ubogo z sobą sympatyzujących" opcji politycznych, co nie przeszkadza nam przyjaźnić się od podstawówki, unikając jednocześnie szyderstw i obrzucania się inwektywami. Póki co się nie "pozabijałyśmy" i potrafimy pogadać (a przeważnie się przy tym serdecznie uśmiać) czego i Państwu życzę. PS. jednoosobowe "kółko...." jakieś jest takie geometrycznie karkołomne ... może ktoś dołączy?
2020-08-04 18:16:24
taka prawda
ostatnie "testy" nie były testami tylko wymuszoną sytuacją rocznicy powstania, przecież bodajże dwa tygodnie wcześniej też były testy aby sprawdzić(sic!) czy w rocznicę to wszystko zadziała w czasie tzw. "testu".
2020-08-04 16:33:14
Nawiedzenie
na chodnikach, przykładając dłoń do serca na znak szacunku i pamięci ...wyszła na słońce, stanęła na baczność, ręka na piersi, i aż skurczyła się w sobie ...
2020-08-04 16:06:31
Paula
Naprawdę NIKT nie zwrócił uwagi na drugą część listu, w której mowa o milczących głośnikach i syrenach systemu alarmowego? Może tekst za długi... Fakt, że całe dzielnice miasta Szczecina nie usłyszały żadnego alarmu (o kolejnych niezaalarmowanych mowa w treści niektórych komentarzy) powinien mieć znaczenie nawet dla najzagorzalszych "antyrocznicowców". A czytelnikom piszącym o "namiętnym nadużywaniu" i wieszczących, że "ludzie sobie pomyślą" radzę się zapoznać z różnymi rodzajami sygnałów alarmowych, bo syreny nie zawsze wyją tak samo i kto znaczenie tych kilku różnych typów alarmowego wycia zna, ten wie, kiedy jest na poważnie. I to nawet bez komunikatu. Tego się nasze dzieci w podstawówce uczą.
2020-08-04 15:44:00
Hejt Stop
Do Pani z Częstochowskiej. Ma Pani we wszystkim rację i w liście i swoim komentarzu.Ale oni już tacy się urodzili,będą dokuczać każdemu dookoła kto nie jest z ich sfory.Szkoda bo moglibyśmy się pięknie różnić i dalej całkiem dobrze się porozumiewać i żyć w normalności.Czego nam wszystkim życzę
2020-08-04 15:42:46
Ciekawym kto bardziej jest tu aktywny
stare ubeki czy młodzi folksdojcze.
2020-08-04 15:21:53
do jednoosobowe "kółko przyjaciów ...... z Częstochowskiej"
"profanacja, sponiewieranie pamięci bohaterów, zdeptanie ludzkich uczuć" - bo przeprowadzono test systemu alarmowego w mieście. I to niby nie jest histeria? I jeszcze ta rozdygotana przyjaciółka. Jakby przez Szczecin przeszła trąba powietrzna albo trzęsienie ziemi. No ludzie, bądżcie Wy żesz poważni i reagujcie jakoś adekwatnie do sytuacji.
2020-08-04 14:11:56
jednoosobowe "kółko przyjaciów ...... z Częstochowskiej"
No witam, zupełnie przypadkiem przeczytałam list skierowany przez moją Przyjaciółkę do Redakcji. Pragnę podkreślić, iż powodem mojej "histerii" nie był fakt testowania syren, lecz zorganizowanie go akurat w tym dniu i o tej godzinie. Nie oburza mnie również fakt, że jedni staną na baczność - a inni nie. To jest wybór indywidualny.Tak samo ja prawo do wyrażania własnych poglądów. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że tuż pod czerwonym napisem "dodaj komentarz" jest pewien apel sugerujący formę zgłaszania tychże. Może odrobinę mniej jadu?
2020-08-04 13:52:42
Edmund
Na przyszłość proponuję tym wraźliwcom aby po po wydaniu przez syreny głosu,ich zdaniem właściwego,po prostu zatykali uszy
2020-08-04 13:19:50
Szacunek
Kurier dał przykład jak można tworzyć naszą wspólnotę.Należą mu się podziękowania że opublikował list od przejętej Polki.Chwała bohaterom
2020-08-04 12:59:31
etam
Nikt się nie zatrzymywał, ani tym bardziej nie przykładał dłoni do serca. Byłem w tym czasie na mieście i nikt na te syreny nie reagował. Widocznie na Częstochowskiej mają jakieś kółko przyjaciół Powstania Warszawskiego.
2020-08-04 12:47:45
Co za bzdury
Baba ewidentnie chce zaistnieć w mediach więc pieniaczy.
2020-08-04 12:31:36
@Miś
Nie przypominam sobie by w rocznicę mordu Prezydenta Pawła Adamowicza w Szczecinie zawyły syreny, więc przestań konfabulować.
2020-08-04 12:05:32
Miś
Adamowicza by uczcili godnie choćby z podziwu, jaki był z niego zręczny "macher". Jaka władza taki system wartości.
2020-08-04 11:51:16
zed
Kurierze, po co zamieszczać jakieś wyimaginowane żale rozhisteryzowanej kobiety? Nie ma w Szczecinie ważniejszych spraw?
2020-08-04 11:30:41
znowu nie wyszło
to był test po teście z ubiegłego tygodnia, widocznie ktoś miał cykora że nie zadziała i kazał testować również po/przed TESTEM.
2020-08-04 11:20:31
hmmm
To w końcu syrena alarmowa czy fajerwerki w kwestii uznania kto komu chce ?? Ja nie mam zamiaru się zastanawiać czy coś się dzieje czy tylko pieje bo 100 lat temu coś tam się działo.... a tak w ogóle, to ja tego dnia na mojej dzielnicy (nowe miasto) nie słyszałem żadnych syren i bardzo dobrze :)
2020-08-04 11:02:26
Tak, wielki szacunek dla Pani z ulicy Częstochowskiej !!
Pani, która zadzwoniła do Redakcji w obronie NASZYCH, powtarzam NASZYCH Świętości. I uszanowanie dla Redakcji, że cały list zamieściła.
2020-08-04 10:50:18
ubaw
a trzymaj sobie kobieto rękę na sercu, albo na innej części ciała, a nam pierdołami głowy nie zawracaj
2020-08-04 10:30:33
woren
Szanowna Pani. Tu jest Szczecin nie Warszawa. To nie było nasze powstanie. Czy w Warszawie wyją syreny w rocznicę Bitwy pod Cedynią? Nie przypominam sobie.
2020-08-04 10:26:41
dość
Pani malkontentka i jej rozdygotana przyjaciółka niech sobie wezmą stoperan i przestaną ośmieszać na łamach prasy.
2020-08-04 10:23:55
Kazik
Oni chyba obchodzą inne święta, 22 lipca, święto rewolucji październikowej itp
2020-08-04 10:09:40
Niestety prawda.
Szacunek dla wartości wynika z dobrego wychowania, a to wynosi się z domu. Czasem pomaga w tym szkoła. Państwo i rząd które nie szanują Konstytucji nie będzie myślało kategoriami patriotyzmu i szacunku dla Powstańców. Będzie myślało kategoriami paru urzędników miejskich biorących udział w tej dyskusji. To oni używają paragrafów jako tarczy ochronnej dla swojej ignorancji i braków w wychowaniu. najprawdopodobniej może to zmienić jedynie wojewoda, ale on jest przedstawicielem tej władzy i nadawcą komunikatu. jak mówi powiedzenie: Narodzie takiego mnie wybrałeś i takiego mnie masz. Szacunek dla Czytelniczki. i redakcji.
2020-08-04 10:01:54
Smutek
Źle się dzieje we władzach miejskich.Tam potrzeba ludzi kompetentnych i życzliwych mieszkańcom z dobrymi pomysłami.Chwasty i śmieci zalały miasto,drzewa są wycinane.Prezydent pracuje zdalnie i teraz ten olbrzymi nietakt i bezmyślność z uczczeniem Powstania Warszawskiego.Wstydźcie się!
2020-08-04 09:24:07
Od lat 1.VIII. o Godzinie W dla pamięci zrywu do wolności naszych Narodowych Bohaterów wyły syreny.
I tak powinno być. Co się tu dzieje ? KTO TUTAJ przeciw temu wyje głośniej od tych syren ?
2020-08-04 09:23:52
...
Gość dukał jak pewien hajduk w serialu Janosik kiedy złapali Pyzdrę i Kwiczoła i mieli ich powiesić aż zaczął sam murgrabia czytać,ręcę opadają.
2020-08-04 09:20:20
Paweł
Z jakiej racji mam się zatrzymywać na ulicy, bo gdzieś kiedyś w jakimś innym mieście było powstanie? Nie róbcie ludzie cyrku.
2020-08-04 08:05:21
Marian
Kilka razy wojewoda kazał testować syreny 10 kwietnia o godz. 8.42. Nic wtedy nie mówił o jakiejś rocznicy, rzekomo był to „tylko test”. Wtedy było wszystko Ok?
2020-08-04 07:54:06
hehe
Nie dziwię się że imię i nazwisko do wiadomości redakcji. Nikt normalny pod takimi głupotami by się nie podpisał.
2020-08-04 07:53:07
bez jaj
Emeryckie problemy z upy. Niech sobie Czytelniczka waleriany zażyje, bo jeszcze pęknie.
2020-08-04 07:46:14
Dyletant
Jak widać ani "czytelniczka" ani osoba podpisująca się pseudonimem "isz" nie zna obowiązujących przepisów, które w żaden sposób nie umożliwiają użycia systemu alarmowania do takich sytuacji jak np. uczczenie jakichkolwiek wydarzeń lub osób. Gdyby formułka o użyciu systemu "w ramach treningu systemu wykrywania i alarmowania" nie została wypowiedziana to znalazłby się kolejny głupio mądry, który wskazałby na użycie systemu niezgodnie z prawem. A tak swoją drogą to takie używanie systemów alarmowania do "uczczenia" czegokolwiek do niczego dobrego nie prowadzi. W sytuacji zagrożenia ludzie pomyślą, że to pewnie znowu jakaś rocznica i nic nie zrobią.
2020-08-04 07:18:08
mega
Przeczytałem te trzy komentarze i smutno mi się zrobiło.
2020-08-04 06:32:23
capilano
Te przepisy dotyczące używania syren alarmowych zostały ustanowione jeszcze w czasach, kiedy za składanie kwiatów pod ''nieprawomyślnymi'' pomnikami szło się do więzienia lub było pałowanym. Niektórym zostało to do dzisiaj. Może warto by było zmienić te stalinowskie przepisy i wzorem innych miast, używać syren w czasie upamiętniania ważnych dla Narodu rocznic. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest znana wszystkim, i myślę, że podczas włączenia syren w tym czasie nikt nie będzie uciekał do schronów przeciwatomowych.
2020-08-04 06:32:11
gość
To nie jest "namiętne nadużywanie" syren alarmowych!!!!To jest całkowity brak taktu i poczucie przyzwoitości!!!O godzinie W powinni chyba wszyscy wiedzieć,o pierwszym Sierpnia "chyba" uczą w szkołach??Po prostu darować sobie w tym dniu jakiekolwiek komunikaty!!!Stanąć oddać cześć i pochylić głowę.To jest tylko trzy minuty dla uczczenia pamięci powstańców!Tylko trzy minuty w roku!!
2020-08-04 06:21:40
Robert
Syreny mają ostrzegać przed zagrożeniem. Do tego zostały stworzone. W innych wypadkach, ich użycie musi być testowe. Tak stanowi prawo. Skoro zagrożenia nie było, to należy poinformować ludność, że włączenie syren było testowe. W czym problem? Chyba wyłącznie w nieznajomości prawa i zasad ostrzegania.
2020-08-03 23:27:01
Q, jesteś szczecińską Q Jesteś kapralem ?, sierżantem ? (nie wiem jak to jest po niemiecku) oddziału aktualnej V kolumny w Szczecinie.
w Szczecinie. Podwiń ogon. A wy, do cholery Służby, co!?
2020-08-03 22:25:40
Q
Owe namiętne nadużywanie syren alarmowych doprowadziło już do sytuacji, że w momencie zagrożenia nikt ich nie będzie traktował poważnie. A co do "testu", to zgaduję, że wynika to ze stanu prawnego - można ich używać albo właśnie w sytuacji zagrożenia, albo dla testów. Przepisy zapewne nie przewidują włączania syren w ramach hołdu.
2020-08-03 22:06:39

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie