Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Zawyją syreny. Ostatnie próby systemu alarmowego w Szczecinie

Data publikacji: 15 listopada 2019 r. 06:51
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2019 r. 23:54
Zawyją syreny. Ostatnie próby systemu alarmowego w Szczecinie
 

Ostatnie testy syren alarmowych, które od lipca stopniowo instalowane były na terenie Szczecina, odbędą się w piątek. W sumie w ramach tego zadania w mieście pojawiło się 40 nowych syren.

Syreny mają zawyć o godz. 12.30. Wtedy też rozpocznie się próba działania całego systemu ostrzegania i alarmowania Szczecina. 

Przeprowadzone zostaną dwie próby działania całego systemu polegające na włączeniu wszystkich zainstalowanych syren alarmowych. Zostaną wyemitowane dwa sygnały trzyminutowe: jeden sygnał - dźwięk modulowany, drugi sygnał - dźwięk ciągły. Sygnały alarmowe zostaną poprzedzone zapowiedziami głosowymi. Magistrat przypomina, że emitowane sygnały nie wymagają podejmowania żadnych działań przez mieszkańców.

Inwestycję za prawie 1,2 mln zł zrealizowała firma Digitex z Sopotu. Modernizacja zakładała m.in.: stworzenie nowego Systemu Alarmowego przy wykorzystaniu obecnie funkcjonującej centrali alarmowej, zaprojektowanie i wymianę elektromechanicznych syren alarmowych na nowoczesne elektroniczne syreny alarmowe. W ramach projektu na bazie istniejącego Systemu Alarmowego sterowanego drogą radiową, został utworzony System Alarmowy składający się z 43 punktów alarmowych wyposażonych w nowoczesne elektroniczne syreny. 

Sprawdzenie poprawności działania całego systemu jest jednym z elementów odbioru końcowego zadania.

(k)

Fot. UM

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2019-11-15 23:43:44
za każdym razem kiedy są te próby jestem zaskoczona, informacje znajduę najczęściej dopiero po czasie. Jak kiedyś zawyją syreny na alarm, ten prawdziwy, to wszyscy pomyślą, że to kolejna próba, albo jakaś rocznica. Rozmawiałam z wieloma osobami, każdy stwierdził, że ach, na pewno coś znowu wymyślili. Jedna Pani myślała, że może to karetka tak wyje! Może przy okazji takich prób, warto by było uświadomić ludzi jak powinni się zachować w razie prawdziwego alarmu, bo co nam po wyciu syren jak i tak wszyscy zginiemy, bo nie będziemy umieli się ratować. Co do informowania o próbach, to może nie tylko w internecie powinno być nagłaśniane - starsi ludzie często nie używają komputerów więc nie wiedzą wcześniej, a dziś jeden Pan przyznał, że omal zawału nie dostał, bo przeżył wojnę i się zwyczajnie przestraszył.
chester
2019-11-15 21:46:38
Po ch.. nam ten system alarmowy?! Spodziewamy się jakiegoś ataku? A może prawo unijne tak nakazuje? Czy w Brukseli też mają syreny alarmowe z Sopotu?
@ech
2019-11-15 12:36:39
Bardzo dobre pytanie, myślałem że tylko ja się nad tym zastanawiam ;) Znalazem coś takiego: Po usłyszeniu sygnału alarmu powietrznego: Osoby znajdujące się w domu powinny: ubrać się; wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe oraz wygasić ogień w piecu; zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie; zabrać dokumenty osobiste, zapas żywności, indywidualne środki ochrony przed skażeniami, środki opatrunkowe oraz w miarę potrzeb i możliwości latarkę elektryczną, koc, odbiornik radiowy (na baterie) itp.; zawiadomić o alarmie sąsiadów (mogli nie usłyszeć sygnetu alarmowego); pospiesznie udać się do najbliższego schronu lub ukrycia. Akurat teraz słyszę syrenę. Zatem ubieram się, biorę koc i idę do schronu...
ech
2019-11-15 09:07:28
jakie inne oprócz pacierza i pożegnania się z najbliższymi mieliby podjąć mieszkańcy Szczecina gdyby taki alarm był prawdziwy ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA