Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Z widokiem na Szczecin [FILM]

Data publikacji: 20 stycznia 2023 r. 11:39
Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2023 r. 19:30
Z widokiem na Szczecin
Fot. Dariusz Gorajski  

Zmieniają się kolejne szczecińskie bulwary. Na Łasztowni, wzdłuż ul. Celnej – od mostu Długiego do kanału Zielonego – powstaje olbrzymi budynek z widokiem na Odrę i panoramę Szczecina. Miasto otwiera się na wodę. Zabudowywane są tereny nie tylko w tym miejscu. Kompleks budynków mieszkalnych powstaje także w kolejnej części – za linią kolejową wzdłuż ul. Heyki.

Tereny, które przez dziesięciolecia straszyły i wykorzystywane były na składy węgla, parkingi czy złomowiska, staną się w końcu kolejną wizytówką. Budynki bezpośrednio nad wodą z pewnością dodadzą atrakcyjności nabrzeżom, a widoki z nich będą niepowtarzalne. ©℗

(t)

Film Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Porównanie
2023-01-23 16:28:40
Wrocław to może nas po piętach całować. W życiu bym nie chciał mieszkać w tym syfie jakim jest wrocek. Nigdy więcej, bo juz to przerabiałem. Mieszkałem jakiś czas we wrocławiu i za żadne skarby bym do tego nie wrócił. Szczecin bije na głowę Wrocław pod wieloma względami a zachwycać się tą dziurą, mogą tylko ludzie, którzy tam nie mieszkali a jedynie wpadli z wizytą pooglądać krasnale
@@Niezwykłe
2023-01-22 10:48:39
Jaka hańba szwabie? Jakie dziedzictwo nazisto? Tzw starówka w Szczecinie to ponad 90% zniszczeń, obejrzyj zdjęcia jak szly naloty dywanowe, dlatego tam nie bylo nawet calych fundamentów... Gdyby udało się schować Jana z Kolna pod ziemię (tunel) a na górze zrobic park to byłoby idealnie. Wy się boicie zrobić coś inaczej niż Niemcy a Szczecin nawet u Niemca był mlodym miastem ktore zaczęto budować dopiero w drugiej połowie XIX wieku... Niemcy nie mieli oporów by burzyć "starówki".
@Niezwykłe
2023-01-22 01:08:17
Pierdzielisz jak potłuczony. A w Gdańsku czy w Warszawie albo częściowo w Poznaniu mieli reparacje, że udało im się odbudować stare miasto, tak jak powinno wyglądać? Nie, nie mieli też na szczęście dla nich tow. Z. z jego chorymi wizjami urbanistycznymi i nie mieli równie nieudacznych jego uczniów, rodem z sowieckiej prowincji. Dzięki temu tam turyści zachwycają się architekturą, a u nas ze wstrętem przemierzają szlak między zamkiem a katedrą, glosno komentując ten syf. Hańba takie dziedzictwo
Niezwykłe
2023-01-21 19:10:35
Odbudowaliśmy tyle ile się dało, nie ma reparacji to jest tak jak jest bo trzeba było ludziom zbudować mieszkania i zająć się kalekami wojennymi. Jako widzę sporo w tym watku nieudaczników którzy kreślą wielkie plany ale domu by nie zbudowali... Dodam że zamiast składów węgla trzeba teraz stawiać magazyny wodoru i energii elektrycznej.
@mmm
2023-01-21 16:23:53
Fakt, że w niedalekiej odległości od odbudowanego starego miasta w Gdańsku nadal można kręcić filmy wojenne. I że poza starówką nie ma tam nic ciekawego, a wręcz niektóre dzielnice przypominają Skolwin. To jednak to co idzie w świat i co przyciąga turystów to ta makieta starówki. Gdyby nie debilne decyzje naszych powojennych władz, mielibyśmy też taką albo ładniejszą starówkę z bulwarami nad Odrą, a do tego wody i zieleni znacznie więcej niż w Gdańsku. I ocalałe eklektyczne Śródmieście. żal
mmm
2023-01-21 16:11:42
Niektórzy porównują Szczecin do Gdańska pisząc jak to pięknie jest w Gdańsku . To może warto by porozmawiać z samymi mieszkańcami Gdańska na temat ich miasta , - bo co innego pojechać tam na dwie , trzy noce , a co innego tam mieszkać , pracować i żyć. A Gdańszczanie nie są już aż tak bardzo zadowoleni z tego jak rozwija się ich misto. Na Starówkę i odremontowaną Wyspę Spichrzów sami mieszkańcy Gdańska mówią , że to Strefa śmierci lub Disneyland , fajny dla turystów , ale zupełnie nie do życia.
XX
2023-01-21 09:43:37
Szczecin się zmienia, ale dlaczego tak powoli? SKM, Kolumba, Powstańców Wielkopolskich itd,, wszędzie są opóźnienia. Na placu budowy trzech robotników.
@Porównanie
2023-01-21 09:20:06
Wrocław przed wojną był znacznie większy, więc nie do końca można go porównywać ze Szczecinem. Gdańsk był mniejszy i tu porównanie jest zasadne. W Gdańsku mieli to szczęście, że po wojnie odbudowano makietę starówki. To co dziś przyciąga turystów. U nas pseudourbaniści i pseudoarchitekci na czele z 1. Kacykiem, stworzyli na miejscu starówki socjalistyczny raj - sowchoz. Element pośmiewiska turystów i wstydu mieszkańców. Dlatego choć druga strona powinna nawiązywać do historycznej zabudowy.
@@Wojtek
2023-01-21 09:15:36
Brak nośności terenu nie jest problemem w krajach cywilizowanych, o wysokim rozwoju technologii budowlanych i myśli architektonicznej. U nas rzeczywiście to wielkie wyzwanie, nawet 20/30 kondygnacji postawić nad wodą. Drapacze Nowego Jorku stoją na bagnach nad wodą, Dubaju, Hongkongu czy Singapuru na piaskach nad brzegiem. Dla polskiego architekta czy inżyniera to nie do przeskoczenia. Stąd mamy co mamy. Nawet tunelik w Swinoujsciu to wielkie wyzwanie
@Wojtek
2023-01-21 08:42:33
Że nawiązującą do przedwojennej zabudowy, ok. Ale co do wysokości to nie koniecznie. Poza tym jest jeszcze chyba coś takiego jak nośność terenu, tym bardziej dosłownie nad samą wodą.
Porównanie
2023-01-21 03:19:39
Nie trzeba koniecznie porównywać Szczecina z Gdańskiem ale można porównać z Wrocławiem bo podobnie leży nad Odrą też jest typowym poniemieckim miastem, ale obecnie Wroclaw na głowę przebija Szczecin pod każdym wzgledem
Czarek
2023-01-21 03:19:16
Zabudowa, ok. Przeprawy na drugą stronę Odry, gdzie? Nie licząc Kłodnego
Wojtek
2023-01-20 21:23:28
A w którym momencie napisałem, że Szczecin się nie rozwija ? Rozwija się, ale nie w stylu w jakim powinna rozwijać się metropolia. Wieczne ograniczanie wysokości zabudowy, brak dbałości o jakość i formę nowych budynków jest porażająca. Nabrzeża Odry w centrum to nie miejsce na 4-5 piętrowe bloczki. Tam powinna być albo historyzująca zabudowa kamieniczna, tworząca bulwar albo wysoka ze szkła i stali. Taka beznadzieja dopuszczalna jest na obrzeżach.
@Wojtek
2023-01-20 15:15:29
Twierdzić ze Szczecin się nie rozwija, może tylko ignorant albo mieszkaniec jakiejś zadupnej dzielnicy, zapomnianej przez boga i ludzi. Ja mieszkam w ścisłym centrum i z mojego okna widzę co najmniej 6 żurawi i nieskończone może niższych robót budowlanych. Szczecin sie rozwija w bardzo szybkim tempie, tylko ignoranci tego nie dostrzegają
Słuszna decyzja
2023-01-20 14:13:10
@Wojtek Serio tylko tyle zrozumiałeś z mojego wpisu? Buduj dalej, na piasku.
Wojtek
2023-01-20 13:45:40
Nikt nie będzie mnie wyganiać z mojego miasta. Źle zrozumiałeś. Chodzi o to, że potencjał od Gdańska mamy nie gorszy, tylko tam się da coś zrobić i wszystko kwitnie, a u nas albo chaszcze i ziemia leży odłogiem albo jeśli już coś się robi to stawia się klocki max. 6/7 kondygnacji, pozbawione architektury. A do tego jak czytać w niektórych deb. komentarzach powinien być w potencjalnie pięknym miejscu nadal skład węgla.
wyborca
2023-01-20 13:42:26
a te mieszkania tam to budowane przez rząd te tanie i o małym czynszu dla biednych?
@słuszna decyzja
2023-01-20 13:03:11
Nie No rzeczywiście lepiej wzdłuż najbardziej potencjalnie reprezentacyjnych terenów nad rzeką zostawić skład węgla, złomu i inne budy. Nie dość, że jeden kacyk po wojnie w swojej chorej wizji urbanistycznej zrobił autostradę po drugiej stronie Odry, zamiast odbudowy bulwarowej zabudowy kamienic, to po tej o której mowa nadal powinien być wg ciebie syf, kiła i mogiła. A co do federalności to oby była jak najszybciej, bo jak widać region cierpi na centralnym, nieudolnym sterowaniu.
@Wojtek
2023-01-20 12:54:16
Nikt ci nie broni się wyprowadzić do Gdańska, skoro tak tam super a tutaj tak źle. Jedź! Nie będziemy tęsknić
Z okolic
2023-01-20 12:37:46
Aby te tereny odzyskały godne miano i stały się faktycznie reprezentacyjną wizytówką tej części bulwarów,uporządkowania wymaga wszystko to co widzimy wokół tej powstającej zabudowy.Szpetne pozostałości po bazie,hale,magazyny.To wszystko jeżeli zniknie a teren zostanie uporządkowany i należycie zagospodarowany,będzie to bez wątpienia przyjazne miejsce.Póki co-nie dostrzegam nic szczególnego poza zabudową"działki"
Wojtek
2023-01-20 12:11:06
No i pięknie. Syf l, kiła i mogiła był tam od wojny. I to w centrum miasta! Szkoda tylko, że nasi nieporadni urbaniści i architekci miejscy nie są w stanie wymóc zabudowy odpowiedniej dla tego miejsca. Albo historyzującej jak to ma miejsce w Gdańsku na drugim brzegu Motławy albo wysokiej. Szkoda tego terenu na kolejne bezstylowe bloczki o kilku kondygnacjach.
Słuszna decyzja,
2023-01-20 12:08:46
że buduje się tam, gdzie były składy węgla. Przecież i one i sam węgiel są nam niepotrzebne, a Polska idąc za światłym wskazaniem Unii Europejskiej (która wyłącznie dobro Polski i zamożność jej mieszkańców ma na celu) własne złoża węgla właśnie zasypuje. Odkopią je Niemcy jak już w ramach UE sfederalizują Śląsk i inne dzielnice. Brawo wy!
Miło
2023-01-20 12:01:23
Fajnie, że rządzący miastem tak bezinteresownie udostępniają deweloperom najatrakcyjniejsze tereny w Szczecinie, a tutaj nawet, całkiem przypadkowo, zaczęto remontować most prowadzący do tych inwestycji, o którego naprawę od lat nie mogli się doprosić lokalni użytkownicy. Tak, jak i zaplanowano specjalną drogę przy Moście Długim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA