niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Z Waldemarem Dąbrowskim o obchodach urodzin Moniuszki

Z Waldemarem Dąbrowskim o obchodach urodzin Moniuszki

Z Waldemarem Dąbrowskim o obchodach urodzin Moniuszki
Data publikacji: 2018-03-21 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:37
Wywietleń: 1402 319357

Nazwisko Moniuszki jest powszechnie znane, bo w każdym mieście są szkoły jego imienia oraz ulice, natomiast osoba kompozytora jest nierozpoznawana dla ogromnej rzeszy Polaków. Obchody 200 urodzin twórcy, w przyszłym roku, mają to zmienić. Takie są plany i o tym dyskutowano podczas środowego spotkania w szczecińskiej Operze na Zamku. Gościł tu pełnomocnik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – Waldemar Dąbrowski (dyr. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej).

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji muzycznych i artystycznych z całego województwa zachodniopomorskiego: filharmonii, teatrów, szkół muzycznych, uczelni, chórów, fundacji i stowarzyszeń kulturalnych, festiwali, miejskich domów kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miejskiego. W tym roku na organizację Roku Moniuszkowskiego w Polsce przeznaczono 5 milionów złotych, w przyszłym – 10 milionów złotych. Wkrótce będzie można o te pieniądze aplikować. 

Obchody urodzin Stanisława Moniuszki odbędą się w całym kraju w przyszłym roku i objęte są patronatem UNESCO, jako wspólna rocznica Polski, Litwy i Białorusi. Wspomniany W. Dąbrowski przyjechał z wizytą do Szczecina, by zainicjować projekty jubileuszowe i omówić plany poszczególnych instytucji.

- Zasób materiałów nutowych Moniuszki jest zaniedbany. Pięćdziesiąt lat temu był pomysł, by wydać jego narodowe dzieło w 24 tomach. Do dzisiaj nie mamy ani jednego. Jest co robić - mówił W. Dąbrowski. - W 2019 roku nie skończymy dzieła, tylko je zaczniemy. Do dzisiaj nie wiemy, jaki jest oryginał „Halki”. To jest wstyd. Stanisław Moniuszko skomponował 312 pieśni, ponad 50 według znawców jest na poziomie światowym. Zróbmy z Moniuszki polskiego Schumanna!

(MON)

Na zdjęciu: O tym, jak rozpropagować twórczość Moniuszki dyskutowano podczas spotkania W. Dąbrowskiego (na zdjęciu - pierwszy po lewej), pełnomocnika resortu kultury ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, z przedstawicielami instytucji muzycznych i artystycznych naszego województwa.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

;
Trzeba umiejętnie kręcić się przy władzy (komuna, PO i teraz), aby zawsze być na świeczniku :)
2018-03-22 06:26:09
Polek
Ten gość był przez ponad 3 lata ministrem kultury, zdążył zostać honorowym prezesem związku golfa w Polsce, tylko o Moniuszce jakoś nie pamiętał. Dziś mówi o zaniedbaniach.Wstyd!
2018-03-21 20:21:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy