czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie

Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie [GALERIA]

Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie
Data publikacji: 2019-04-24 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 1827 387364

Sam "Stanisław Moniuszko" pojawił się w środę na Dworcu Głównym w Szczecinie, aby wziąć udział w uroczystości nadania pociągowi Przewozów Regionalnych swojego imienia. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora.

- Nie spodziewałem się tylu gości. To miała być niespodzianka. Idę kupić bilet, a potem pojadę do Słupska. Tam mam przyjaciół i będzie małe delikatne spotkanko kompozytorów. Wymienimy swoje doświadczenia muzyczne - mówił "Stanisław Moniuszko", w którego wcielił się aktor Teatru Polskiego w Szczecinie Adam Dzieciniak. - Uwielbiam jeździć pociągami. Można obejrzeć tyle pięknych pejzaży. W pociągach napisałem mnóstwo historii muzycznych.

Na kompozytora na peronie pierwszym czekały dzieci, które specjalnie na jego przybycie zaśpiewały "Prząśniczkę". Następnie na tor wjechał specjalnie wyklejony pociąg, w którym podczas kursów słychać będzie muzykę kompozytora. Natomiast w środku składu znajdują się ciekawostki na temat życia i twórczości kompozytora.

W uroczystości wzięła udział potomkini kompozytora Adrianna Jankowska-Moniuszko. - Cenne jest to, aby znać swoich przodków i ziemię z której się pochodzi. Myślę, że dzięki pieśniom Moniuszki jest to możliwe - mówiła. - Jego pieśni religijne są poważne, a te domowe z humorem. Cieszy nas, że jest pociąg Moniuszko. On sam często nimi jeździł. Podróżował, aby uczyć się w różnych miejscach, ale zawsze wracał do domu.

W wydarzeniu udział wzięli także Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku, wojewódzki koordynator obchodów Roku Moniuszkowskiego. O godz. 13:06 "Stanisław Moniuszko" odjechał do Słupska, a Chór Opery na Zamku zaśpiewał „Przylecieli sokołowie”. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Podobno Stanisław Moniuszko lubił jeździć pociągami...

Fot. Dariusz Gorajski

Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie

Komentarze

Kolej górą
świetna impreza. Bardzo dobra promocja: S. Moniuszki, Kolei Regionalnych i ... Marszałka Geblewicza.
2019-04-24 19:20:48
k.olej
już nie wiedzą na co wydawać pieniądze?
2019-04-24 18:05:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie