Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 24 kwietnia 2019 r. 15:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:38
Pociąg o imieniu Moniuszko na Dworcu Głównym w Szczecinie
 

Sam "Stanisław Moniuszko" pojawił się w środę na Dworcu Głównym w Szczecinie, aby wziąć udział w uroczystości nadania pociągowi Przewozów Regionalnych swojego imienia. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora.

- Nie spodziewałem się tylu gości. To miała być niespodzianka. Idę kupić bilet, a potem pojadę do Słupska. Tam mam przyjaciół i będzie małe delikatne spotkanko kompozytorów. Wymienimy swoje doświadczenia muzyczne - mówił "Stanisław Moniuszko", w którego wcielił się aktor Teatru Polskiego w Szczecinie Adam Dzieciniak. - Uwielbiam jeździć pociągami. Można obejrzeć tyle pięknych pejzaży. W pociągach napisałem mnóstwo historii muzycznych.

Na kompozytora na peronie pierwszym czekały dzieci, które specjalnie na jego przybycie zaśpiewały "Prząśniczkę". Następnie na tor wjechał specjalnie wyklejony pociąg, w którym podczas kursów słychać będzie muzykę kompozytora. Natomiast w środku składu znajdują się ciekawostki na temat życia i twórczości kompozytora.

W uroczystości wzięła udział potomkini kompozytora Adrianna Jankowska-Moniuszko. - Cenne jest to, aby znać swoich przodków i ziemię z której się pochodzi. Myślę, że dzięki pieśniom Moniuszki jest to możliwe - mówiła. - Jego pieśni religijne są poważne, a te domowe z humorem. Cieszy nas, że jest pociąg Moniuszko. On sam często nimi jeździł. Podróżował, aby uczyć się w różnych miejscach, ale zawsze wracał do domu.

W wydarzeniu udział wzięli także Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku, wojewódzki koordynator obchodów Roku Moniuszkowskiego. O godz. 13:06 "Stanisław Moniuszko" odjechał do Słupska, a Chór Opery na Zamku zaśpiewał „Przylecieli sokołowie”. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Podobno Stanisław Moniuszko lubił jeździć pociągami...

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kolej górą
2019-04-24 19:20:48
świetna impreza. Bardzo dobra promocja: S. Moniuszki, Kolei Regionalnych i ... Marszałka Geblewicza.
k.olej
2019-04-24 18:05:02
już nie wiedzą na co wydawać pieniądze?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA