Więcej lokali na realizację programów mieszkaniowych związanych z pomocą społeczną i wsparciem rodziny zamierzają przeznaczać władze Szczecina. Do tego celu chcą wykorzystać głównie duże mieszkania komunalne. Projekt uchwały w tej sprawie trafić ma pod obrady radnych na najbliższą sesję rady miasta planowaną na 23 lutego.
- Chodzi o cztery programy mieszkaniowe: Dom dla Dziecka, Dom na Start, Dom dla Rodziny i Dom dla Seniora. Do tej pory wsparcie takie było realizowane przede wszystkim w oparciu o lokale Szczecińskiego TBS. Od teraz mieszkania na ten cel mają pochodzić również z zasobu gminy, zarządzanego przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. Realizacja programów będzie się odbywać we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy i Rodzinie - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.
Projekt uchwały w tej sprawie ma regulować te kwestie i określać zasady, na których będą wynajmowane mieszkania w tych programach. Szacuje się, że tylko w tym roku przeznaczonych na ten cel zostanie co najmniej 12 lokali lub więcej, w zależności od zapotrzebowania. W pierwszej kolejności będą to wolne mieszkania komunalne o powierzchni powyżej 80 mkw., które można przebudować, zmodernizować i dostosować do charakteru danego programu (inny lokal jest potrzebny dla seniora, a inny dla dużej rodziny).
W ramach programu Dom dla dziecka mieszkania przeznaczane byłyby na prowadzenie rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. W programie Dom na start z kolei jest mowa o lokalach przystosowywanych na mieszkania chronione treningowe m.in dla osób opuszczających pieczę zastępczą. Ten program przewiduje także mieszkania np. dla usamodzielnionych wychowanków pieczy zastępczej i dla osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 35. lat, zdolnych do życia w dostosowanym do ich potrzeb lokalu. W przypadku programu Dom dla rodziny chodzi o mieszkania zabezpieczane na wynajem dla rodzin mających na utrzymaniu co najmniej pięcioro dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 25 roku życia pod warunkiem, że uczą się lub studiują. Warunek ten będzie również spełniony, w przypadku dziecka posiadającego bezterminowe orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bez względu na wiek dziecka i realizowanie obowiązku nauki. Natomiast w ramach programu Dom dla seniora byłyby to mieszkania o statusie lokali chronionych wspieranych dla osób starszych, które wymagają wsparcia ze względu na wiek lub stan zdrowia.
- Poza tym Szczecin realizuje szereg innych programów mieszkaniowych, w tym: dla studentów, absolwentów i dla rzetelnych najemców. Stanowią one bogatą ofertę skierowaną do osób o różnych potrzebach, a przede wszystkim o różnym poziomie dochodów. Tylko w ostatnich latach w ramach wszystkich programów wynajęto ok 280 mieszkań. Oprócz tego miasto wynajmuje również mieszkania najuboższym (socjalne), lokale do remontu i mieszkania komunalne gotowe do zamieszkania - przypomina T. Klek.
(MIR)