Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Z powodu mrozu ograniczają roboty budowlane w Szczecinie

Data publikacji: 09 lutego 2021 r. 16:13
Ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2021 r. 15:44
Z powodu mrozu ograniczają roboty budowlane w Szczecinie
Fot. Mirosław Winconek  

Zima nie sprzyja prowadzeniu robót budowlanych. Silne wiatry, opady śniegu i niskie temperatury, których teraz doświadczamy, stanowią dodatkowe zagrożenie, szczególnie groźne przy pracach na otwartej przestrzeni. Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie na czas mrozów poleciła wykonawcom robót ich ograniczenie nie tylko ze względu na przepisy BHP, ale i procesy technologiczne.

- Z uwagi na coraz niższe temperatury, spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie na nadzorowanych inwestycjach, poleciła wykonawcom ograniczyć zakres wykonywanych robót - informuje Piotr Zieliński rzecznik prasowy spółki. - Polecenie wydane wykonawcom inwestycji nadzorowanych przez SIM, ma na celu ograniczenie zakresu robót, które do prawidłowego wykonania wymagają zachowania odpowiedniego reżimu technologicznego. Do czasu poprawy warunków atmosferycznych, prace na wszystkich budowach będą kontynuowane ale w ograniczonym zakresie.

Przepisy BHP o pracy na mrozie 

Przepisy BHP jednoznacznie określają obowiązki wobec ludzi pracujących w warunkach zimowych i w niskich temperaturach, nie tylko na dworze, ale również w pomieszczeniach.

Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.

Surowsze standardy wyznacza się przy pracach na otwartej przestrzeni. To przede wszystkim zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni C. Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Napoje powinny być dostępne dla pracowników przez całą zmianę roboczą w ilości niezbędnej do zaspokojenia ich potrzeb.

W pomieszczeniach przynajmniej 16 st C

Pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież muszą mieć temperaturę nie niższą 16 stopni C. Powinny być również zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków. W razie braku możliwości realizacji wyżej opisanego obowiązku, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła.

Pracownicy narażeni na deszcz i chłód muszą zostać wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną, nakrycia głowy oraz środki ochrony kończyn górnych i dolnych. 

Nie każdemu pracownikowi można także powierzyć pracę na wysokości, między innymi przy usuwaniu sopli lodu na dachach czy ich odśnieżaniu. Takie roboty możne wykonać tylko osoba posiadająca aktualne orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Robotnik skierowany do tych prac musi mieć instruktaż stanowiskowy, a także zostać poinformowany o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaniem pracy na wysokości.  Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie właściwych środków ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem). Z kolei pracownik ma obowiązek stosować sprzęt zapewniający mu bezpieczeństwo. 

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dramsky
2021-02-10 15:06:43
Ale głupota - lali by beton i kładli asfalt przy mrozie, mieliby znów robotę za dwa lata :-)
Edix
2021-02-10 09:17:32
Jaki trzeba być debilem, żeby podjąć decyzję o rozpoczęciu budowy w styczniu. Osoba odpowiedzialna jest obłąkana, nie kończą się przebudowy ulic i rozpoczynane są nowe, miasto, zakorkowane a teraz szok dodatkowy śnieg i mróz no nie dało się tego przewidzieć!!!!
Gość
2021-02-10 07:14:34
I pewnie jak zwykle: 1 tydzień mrozów = 1 miesiąc opóźnień.
Piotrek
2021-02-10 06:06:27
Teraz, kiedy poznałem argumentację miejskiej spółki, zrozumiałem to sposób myślenia również w innych tworach utrzymania urzędników. Dla przykładu, śnieg leżący na ulicach 20 godzin ( Mickiewicza) po ustaniu opadów, leży z troski o pracowników firm porządkowych i finanse tych firm. Ciepły posiłek i rękawice - szczyt luksusu.
Max
2021-02-09 19:43:59
To po jakiego grzyba rozpoczynają prace w środku zimy? Przykład Niebuszewo.
Jaćwiga
2021-02-09 19:12:00
Tumielewicz i wszystko jasne...
NomiS
2021-02-09 18:01:54
A co to za idiotyczny wywód prawny "Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie" ?!! Ilu pracowników budowlanych zatrudnia ta Miejska Spółka utworzona chyba tylko po to aby " zaopiekować się urzędnikami" ? Skoro ktoś podpisał kontrakt na realizację inwestycji to zdaje sobie sprawę zatrudniając pracowników jakie ciążą na NIM obowiązki m.in. BHP ? Czy budował dotychczas lotnisko w Afryce i nagle jest zdziwiony że w Europie występuje Zima ? Wstrzymywanie kucia asfaltu przy temp. 8 stopni to kolejna farsa urzędnicza i do tego usprawiedliwianie wykonawcy ciepłym posiłkiem , czapką itp. - bezczelność wobec mieszkańców !
dobra dobra
2021-02-09 17:55:50
chodzi o to że nie można korzystać z wody przy pracach takich jak np betonowanie lub znacząco rosłyby koszty prowadzenia tych prac przez wymuszone temperatura ogrzewanie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA