Nudzicie się w ferie? Niewielkim kosztem można na własną rękę udać się na wyprawę rzadko uczęszczanymi szlakami, poznać urokliwe zakątki wyspy Wolin i historyczne tajemnice, które kryją tutejsze lasy. Warto mieć pod ręką wtorkowe wydanie Kuriera Szczecińskiego, które da pięćdziesięcioprocentową zniżkę na wejścia do Fortu Gerharda oraz Podziemnego Miasta.
Jeden ze szlaków widnieje na turystycznych mapach i jest dobrze oznakowany. Drugi, to nieformalna trasa, która zaprowadzi nas w przepiękne rejony prawobrzeżnej części Świnoujścia. Obydwa szlaki opisaliśmy we wtorkowym (5 lutego 2019) wydaniu Kuriera Szczecińskiego. Szlak forteczny warto rozpocząć tą trasę Fortu Gerharda. Po wizycie u Prusaków dotrzemy m.in. do 400-letniego dębu Mars, baterii Forst oraz… hotelu dla nietoperzy. Szlak ten udokumentowaliśmy w filmiku poniżej:
Drugi nasz szlak, nazywany bażynowym, rozpoczyna się przy obiektach baterii Forst. Wędrówka tym szlakiem rozpocznie się dla nas z punktu naprzeciw estakady gazoportu. Jest tutaj szlaban nadleśnictwa, za którym znajduje się szlak rowerowy R10. My pójdziemy jednak górą. Zaraz za szlabanem wchodzimy na wysoką, zalesioną wydmę i odnajdujemy ścieżkę, która rozpoczyna nasz marsz przez urokliwy zakątek wyspy. Tędy dotrzemy do Podziemnego Miasta.
***
Uwaga! Obiekty fortecznego i bażynowego szlaku, które opisaliśmy, są dostępne za darmo. Z kolei wejścia do Fortu Gerharda (początku naszej wyprawy) oraz Podziemnego Miasta (jeden z ostatnich punktów naszej trasy) kosztują: 17 złotych normalne i 12 złotych ulgowe. Jeżeli w okresie ferii pojawimy się we wspomnianych obiektach z wtorkowym (5 lutego) wydaniem „Kuriera Szczecińskiego” informując, że idziemy bażynowym szlakiem, to dostaniemy pięćdziesięcioprocentową zniżkę na wejścia. Przypominamy, że fort możemy zwiedzać w godzinach od 9.30 do 16, a wejścia do Podziemnego Miasta są o g. 10.30 oraz 15 w weekendy, a jedno wejście muzeum oferuje tutaj w środę o g. 12.30.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 5 lutego 2019 r.
Tekst, fot. i film: Bartosz TURLEJSKI
Na zdjęciu: Jednym z pierwszych obiektów na szlaku będzie bateria artylerii nadbrzeżnej Strand. Powstała w latach 1909-1910. Później przebudowali ją Sowieci.