piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Z kasy w koszalińskim sądzie zniknęło prawie 300 tys. zł

Z kasy w koszalińskim sądzie zniknęło prawie 300 tys. zł

Z kasy w koszalińskim sądzie zniknęło prawie 300 tys. zł
Data publikacji: 2018-09-21 21:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1417 352365
Z kasy zapomogowo-pożyczkowej Sądu Okręgowego w Koszalinie zniknęło co najmniej 285 tys. zł. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia i fałszowania dokumentacji trafiło do prokuratury. Zastępca głównej księgowej sądu została zwolniona dyscyplinarnie.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa podpisane przez dyrektor Sądu Okręgowego w Koszalinie trafiło do Prokuratury Okręgowej w tym mieście. Jak poinformował w piątek rzecznik prokuratury Ryszard Gąsiorowski, z zawiadomienia wynika, że z kasy zapomogowo-pożyczkowej sądu zniknęło co najmniej 285 tys. zł. Taka kwota została ustalona w wyniku kontroli przeprowadzonej przez prezesa i dyrektor sądu. Gąsiorowski dodał, że w zawiadomieniu, do którego dołączono wielostronicowy protokół pokontrolny, wskazuje się na możliwość popełnienia przestępstwa polegającego na przywłaszczeniu powierzonych pieniędzy, a także fałszowaniu dokumentacji.

W toku kontroli dyrektor i powołana komisja nabrali wątpliwości, czy dokumentacja księgowa tej kasy jest w całości rzetelna. Wskazują tu na możliwość przekroczenia przepisów ustawy o księgowości – powiedział rzecznik prokuratury.

Jak poinformował w piątek rzecznik Sądu Okręgowego Sławomir Przykucki kasą zapomogowo-pożyczkową zajmowała się zastępca głównej księgowej, pracownica z ponad 20-letnim stażem. W sierpniu, gdy ujawniono brak pieniędzy, została dyscyplinarnie zwolniona. Ponieważ w tej sprawie pokrzywdzonymi są pracownicy i sędziowie Sądu Okręgowego w Koszalinie prokuratura wystąpiła do Prokuratury Regionalnej z wnioskiem o przekazanie postępowania jednostce spoza Koszalina.

– Czekamy na rozstrzygnięcie – powiedział Gąsiorowski.

W sprawie nikt nie usłyszał zarzutów. Kwalifikacja prawna nie została jeszcze ustalona. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej, czynności procesowe będą polegały na prześledzeniu wpłat do kasy, ich wysokości, okresu.

– Potem badana będzie kwestia wypływu pieniędzy – ile udzielono pożyczek, jaka była ich zwrotność, by ustalić w którym momencie rozpoczął się brak kasowy.

Rzecznik Sądu Okręgowego zaznaczył, że w przypadku kasy zapomogowo-pożyczkowej "zakład pracy nawet nie ma możliwości kontrolnych. Powinni ją (osobę odpowiadającą za księgowość - PAP) kontrolować pracownicy należący do kasy, powinien być zarząd, który powinien zlecać kontrole".

– Nikt specjalnie o to nie dbał. Kontrole przez wiele lat nie były zlecane – powiedział Przykucki.

Sprawa wydała się w sierpniu 2018 r., bo członkowie kasy coraz dłużej czekali na uzyskanie pożyczki, a ci, którzy chcieli wycofać wkłady, dowiadywali się, że nie ma w kasie pieniędzy. Ze wstępnych ustaleń pokontrolnych wynika, że proceder trwał jednak co najmniej kilka lat, a pokrzywdzonych jest co najmniej kilkadziesiąt osób – pracowników i sędziów, którzy wpłacali składki, by móc korzystać z nieoprocentowanych pożyczek.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

@Efekt pisowskiej reformy
I tyle zrozumiałeś? Proceder trwał od kilku lat, a sądy nie są pisowskie.
2018-09-22 21:33:50
Wiadomo, Koszalin...
Największa patologia wszędzie tam, gdzie rządzi PO.
2018-09-22 21:31:33
Ch. Eng.
Ojej! Widocznie jakiś roztargniony sędzia wziął przez nieuwagę. Popłacze i nic mu nie zrobią. Nasze sady są bardzo wrażliwe na łzy, od czasu Sawickiej.
2018-09-22 12:06:49
Wpłacili do Brukseli na obronę TK ?
.
2018-09-22 10:08:32
Efekt pisowskiej reformy
Dobra zmiana już kradnie
2018-09-22 09:33:47
do poniższego idioty.
@PO-czatek kolejnej afffery - wyjaśnij PO_tłuku co oznacza słowo "Dosidanija"?...Spałeś na "ruskim"?
2018-09-22 09:22:54
@PO-czatek kolejnej afffery...
Dosidanija towariszcz.
2018-09-21 23:59:49
PO-czatek kolejnej Afffery...
Czyli jak z 20-letnim stazem to jeszcze tzw. "Stara Kasta" ! A co na to... Nowoczesnie az-KOD-owani w "Obronie" Starego Wymiaru Nie Sprawiedliwosci !!
2018-09-21 23:31:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie