niedziela, 21 kwietnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Z góry widać więcej

Z góry widać więcej

Z góry widać więcej
Data publikacji: 2018-10-14 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:57
Wywietleń: 2177 356257

Stalowa konstrukcja o wysokości 30 metrów wznosić się będzie nad urokliwym brzegiem jeziora w Ińsku. Na platformę widokową dotrzemy schodami lub wjedziemy windą. Projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, realizowany razem z gminą Ińsko wkracza w decydującą fazę. Ekipy budowlane firmy z Międzychodu, wybranej do zrealizowania inwestycji, zakończyły prace przy wylewaniu fundamentów wieży. Przystąpią teraz do montażu stalowej konstrukcji.

Wieża widokowa w Ińsku będzie jednym z pięciu obiektów tego typu wznoszonych w regionie, staraniem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Całość została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Konstrukcja wznoszona przy ul. Młynarskiej, w miejscu dawnej sceny w parku, wyposażona będzie w dwa tarasy widokowe – w przyziemiu i kondygnacji nadziemnej. Obok powstanie obszerny parking dla aut osobowych i autobusów. Gmina Ińsko wniosła do przedsięwzięcia Zespołu Parków Krajobrazowych gotową już dokumentację, wartości 140 tys. zł. Koszt całej inwestycji to 3,3 mln zł.

Samorząd Ińska podjął również starania o dofinansowanie z RPO kolejnego etapu budowy promenady nad jeziorem, która wiodłaby wprost ku nowej wieży. Projekt obejmuje też powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Inwestycja Zespołu Parków stanowi fragment większej całości, realizowanej z unijnym dofinansowaniem. Celem projektu jest budowa infrastruktury turystycznej w obrębie siedmiu parków krajobrazowych na Pomorzu Zachodnim, która umożliwi większą ich dostępność dla turystów, z poszanowaniem zasad obowiązujących w strefach ściśle chronionych. Obok wież budowane są ścieżki edukacyjne, wiaty, pomosty oraz miejsca wypoczynku. Wartość projektu wynosi 14 mln zł, w tym 12 mln zł przyznanych w ramach unijnego dofinansowania.

Wieża widokowa w Ińsku ma być gotowa w połowie grudnia br. Podobne obiekty Zespół Parków Krajobrazowych udostępni m.in. nad Jeziorem Szmaragdowym oraz w gminie Boleszkowice – tuż nad Odrą. Konstrukcja z tarasem widokowym, posadowiona w miejscowości Chlewice, umożliwi podziwianie rozległej panoramy Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry.

Do realizacji projektu zostały zaproszone wszystkie samorządy oraz nadleśnictwa, które zarządzają gruntami siedmiu parków krajobrazowych w regionie. Umowę partnerską podpisały w sumie 32 podmioty, uczestniczące w programie budowy infrastruktury turystycznej. 

Projekt realizowany jest w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Jego inicjatorzy chcą uświadomić mieszkańcom Pomorza Zachodniego, jak wiele unikalnych miejsc czeka na odkrycie bardzo blisko – niemal w zasięgu ręki. 

MS

Z góry widać więcej

Komentarze

@ala66
W niemieckich lasach ? A , to Niemcy wiedzą lepiej ! Komponują się ich konstrukcje ? A może coś bardziej naturalnego - z drewna ? Może wystają góra 2-4 metry nad korony drzew ? A jak obrażasz Polskę , to może zamieszkaj na stałe w Niemczech - tam Ci się to wszystko tak ładnie komponuje / jak "oda do ue ?/. Szczególnie ,że tam kapusta smakuje inaczej .
2018-10-15 12:46:35
do @k
Ty jesteś na peryferiach cywilizacji . Co to jest ta Twoja cywilizacja ? Na pewno nie siedzisz na drzewie tylko w fotelu przed kompem , albo w fotelu za kierownicą . Jezeli wg. Ciebie cywilizacja ta takie sztuczne ułatwienia do oglądania krajobrazu , to mmoże chciałbyś , żeby np. wybudować taras widokowy dla aut na środku jeziora , albo 50m / ponad drzewa / nad wzgórzami ? Pomyśl fajnie byłoby autem wjechać na taki taras nad okolicą . wypłacić pieniądze -tam- z bankomatu , zamówić do auta hamburgery i siedząc w aucie KONTEMPLOWAĆ PRZYRODĘ ! ? Albo jakby kolej linowa nad lasami i jeziorami ? I co jeszcze telebimy ,żeby i mecz oglądać ? . Tu mecz , tu gniazdo bielika ?Ludzie Wam się coś pomieszało !
2018-10-15 12:38:33
re:@k
Właśnie udowodniłeś własne niskie mniemanie o sobie. I pogardę dla Polaków, którym na pewno nie jesteś. Wracaj do własnego internetu.
2018-10-15 09:37:56
@k
Gdyby Polacy myśleli tak jak ty, to nadal byśmy na drzewach siedzieli. Na szczęście, choć kulturowo jesteśmy narodem peryferyjnym, to mamy w sobie chęci aby się cywilizować.
2018-10-15 06:52:27
zs
jak szyb kopalni węglowej albo wieża treningowa dla strażaków.
2018-10-15 01:23:27
ala66
Nie zgadzam się. Podobne konstrukcje są w niemieckich lasach i bardzo dobrze się komponują. Proponuję okopać się w ziemiance. Jej nie będzie widać i z niej też się nic nie zobaczy. Tylko broń Boże nie jeść ziemniaków, bo są z Ameryki. Tylko kiszona kapusta i samogon. To takie polskie i patriotyczne :)
2018-10-14 21:26:47
k
ALE PIĘKNE !!! Wyybudujcie jeszcze tam z pięć 200 m wiatraków ,,żeby oświetlić jezioro w nocy . Ta durna ue da Wam jeszcze kasę na diabelski młyn na środku jeziora i wyrzutnię rakiet świetlnych na sylwestra . Co to za pomysl ,żeby psuć krajobraz jakąś stalową konstrukcją - KRETYŃSTWO za kasę głuoie ue !Co ta za zespół "parków krajobrazowych "??? , który robi takie "nowoczesne " wtręty w krajobraz . TO JEST MORD NA KRAJOBRAZIE w imię prostackiej uciechy ludi , którzy dla rozrywki zamieniają krajobraz w G...O ! INICJATORZY - DEWASTATORZY ! Polacy zatrzymajcie ten idiotyzm !
2018-10-14 19:26:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wspierali nauczycieli
Szczecińskie obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Manifestacja. „Solidarność” chce podwyżek
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie