Środa 17 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Z góry widać więcej

Data publikacji: 2018-10-14 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Z góry widać więcej
 

Stalowa konstrukcja o wysokości 30 metrów wznosić się będzie nad urokliwym brzegiem jeziora w Ińsku. Na platformę widokową dotrzemy schodami lub wjedziemy windą. Projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, realizowany razem z gminą Ińsko wkracza w decydującą fazę. Ekipy budowlane firmy z Międzychodu, wybranej do zrealizowania inwestycji, zakończyły prace przy wylewaniu fundamentów wieży. Przystąpią teraz do montażu stalowej konstrukcji.

Wieża widokowa w Ińsku będzie jednym z pięciu obiektów tego typu wznoszonych w regionie, staraniem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Całość została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Konstrukcja wznoszona przy ul. Młynarskiej, w miejscu dawnej sceny w parku, wyposażona będzie w dwa tarasy widokowe – w przyziemiu i kondygnacji nadziemnej. Obok powstanie obszerny parking dla aut osobowych i autobusów. Gmina Ińsko wniosła do przedsięwzięcia Zespołu Parków Krajobrazowych gotową już dokumentację, wartości 140 tys. zł. Koszt całej inwestycji to 3,3 mln zł.

Samorząd Ińska podjął również starania o dofinansowanie z RPO kolejnego etapu budowy promenady nad jeziorem, która wiodłaby wprost ku nowej wieży. Projekt obejmuje też powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Inwestycja Zespołu Parków stanowi fragment większej całości, realizowanej z unijnym dofinansowaniem. Celem projektu jest budowa infrastruktury turystycznej w obrębie siedmiu parków krajobrazowych na Pomorzu Zachodnim, która umożliwi większą ich dostępność dla turystów, z poszanowaniem zasad obowiązujących w strefach ściśle chronionych. Obok wież budowane są ścieżki edukacyjne, wiaty, pomosty oraz miejsca wypoczynku. Wartość projektu wynosi 14 mln zł, w tym 12 mln zł przyznanych w ramach unijnego dofinansowania.

Wieża widokowa w Ińsku ma być gotowa w połowie grudnia br. Podobne obiekty Zespół Parków Krajobrazowych udostępni m.in. nad Jeziorem Szmaragdowym oraz w gminie Boleszkowice – tuż nad Odrą. Konstrukcja z tarasem widokowym, posadowiona w miejscowości Chlewice, umożliwi podziwianie rozległej panoramy Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry.

Do realizacji projektu zostały zaproszone wszystkie samorządy oraz nadleśnictwa, które zarządzają gruntami siedmiu parków krajobrazowych w regionie. Umowę partnerską podpisały w sumie 32 podmioty, uczestniczące w programie budowy infrastruktury turystycznej. 

Projekt realizowany jest w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Jego inicjatorzy chcą uświadomić mieszkańcom Pomorza Zachodniego, jak wiele unikalnych miejsc czeka na odkrycie bardzo blisko – niemal w zasięgu ręki. 

MS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ala66
2018-10-15 12:46:35
W niemieckich lasach ? A , to Niemcy wiedzą lepiej ! Komponują się ich konstrukcje ? A może coś bardziej naturalnego - z drewna ? Może wystają góra 2-4 metry nad korony drzew ? A jak obrażasz Polskę , to może zamieszkaj na stałe w Niemczech - tam Ci się to wszystko tak ładnie komponuje / jak "oda do ue ?/. Szczególnie ,że tam kapusta smakuje inaczej .
do @k
2018-10-15 12:38:33
Ty jesteś na peryferiach cywilizacji . Co to jest ta Twoja cywilizacja ? Na pewno nie siedzisz na drzewie tylko w fotelu przed kompem , albo w fotelu za kierownicą . Jezeli wg. Ciebie cywilizacja ta takie sztuczne ułatwienia do oglądania krajobrazu , to mmoże chciałbyś , żeby np. wybudować taras widokowy dla aut na środku jeziora , albo 50m / ponad drzewa / nad wzgórzami ? Pomyśl fajnie byłoby autem wjechać na taki taras nad okolicą . wypłacić pieniądze -tam- z bankomatu , zamówić do auta hamburgery i siedząc w aucie KONTEMPLOWAĆ PRZYRODĘ ! ? Albo jakby kolej linowa nad lasami i jeziorami ? I co jeszcze telebimy ,żeby i mecz oglądać ? . Tu mecz , tu gniazdo bielika ?Ludzie Wam się coś pomieszało !
re:@k
2018-10-15 09:37:56
Właśnie udowodniłeś własne niskie mniemanie o sobie. I pogardę dla Polaków, którym na pewno nie jesteś. Wracaj do własnego internetu.
@k
2018-10-15 06:52:27
Gdyby Polacy myśleli tak jak ty, to nadal byśmy na drzewach siedzieli. Na szczęście, choć kulturowo jesteśmy narodem peryferyjnym, to mamy w sobie chęci aby się cywilizować.
zs
2018-10-15 01:23:27
jak szyb kopalni węglowej albo wieża treningowa dla strażaków.
ala66
2018-10-14 21:26:47
Nie zgadzam się. Podobne konstrukcje są w niemieckich lasach i bardzo dobrze się komponują. Proponuję okopać się w ziemiance. Jej nie będzie widać i z niej też się nic nie zobaczy. Tylko broń Boże nie jeść ziemniaków, bo są z Ameryki. Tylko kiszona kapusta i samogon. To takie polskie i patriotyczne :)
k
2018-10-14 19:26:44
ALE PIĘKNE !!! Wyybudujcie jeszcze tam z pięć 200 m wiatraków ,,żeby oświetlić jezioro w nocy . Ta durna ue da Wam jeszcze kasę na diabelski młyn na środku jeziora i wyrzutnię rakiet świetlnych na sylwestra . Co to za pomysl ,żeby psuć krajobraz jakąś stalową konstrukcją - KRETYŃSTWO za kasę głuoie ue !Co ta za zespół "parków krajobrazowych "??? , który robi takie "nowoczesne " wtręty w krajobraz . TO JEST MORD NA KRAJOBRAZIE w imię prostackiej uciechy ludi , którzy dla rozrywki zamieniają krajobraz w G...O ! INICJATORZY - DEWASTATORZY ! Polacy zatrzymajcie ten idiotyzm !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA