Kamera, wieża stereo, zegar ciemniowy czy radio samochodowe Akropol to tylko niektóre przedmioty, które zasiliły muzealne zbiory dzięki Ekoportowi.
W ramach współpracy Zakładu Usług Komunalnych oraz Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki udało się odzyskać kilkanaście cennych eksponatów, które teraz wzbogacą zbiory muzeum. Pracownicy Ekoportu przy ulicy Arkońskiej o pojawieniu się potencjalnie interesujących rzeczy informują muzealników. Ci, po oględzinach, decydują, czy odpad rzeczywiście stanowi dla nich wartość. Jeśli tak jest - przedmioty te po wstępnym doczyszczeniu i przygotowaniu są przekazywane do muzealnych zbiorów. Od tej chwili zostają objęte ochroną Ustawy o ochronie zabytków.
- Wszystko to jest możliwe dzięki obowiązującym przepisom. Najważniejsze to ustawa o odpadach, dzięki której możemy przygotować do ponownego użycia produkty, które wcześniej były odpadami, oraz Ustawie o ochronie zabytków z dnia 23 lipca 2003 r. - wyjaśnia Andrzej Kus,
rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
W Ekoporcie przy ul. Arkońskiej działa też Galeria Szpargałek, która już w najbliższą środę - 30 maja - ponownie otworzy drzwi dla mieszkańców. Na półkach są setki nowych przedmiotów, które wycenione zostały maksymalnie na 25 punktów, gdzie 1 punkt to złotówka. Można je zabrać po okazaniu pracownikowi dowodu wpłaty na jedną ze współpracujących z Ekoportem organizacji pożytku publicznego. Galeria będzie czynna w godzinach 11-18. W poprzednią środę udało się zebrać ponad 2700 złotych, a od poczatku działalności Galerii Szpargałek ponad 20 tysięcy.
(k)
Na zdjęciach: wśród starych sprzętów przynoszonych do Ekoportu trafiają się też muzealne eksponaty.
Fot. ZUK