piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > „Yellow boxy” na próbę w Szczecinie

„Yellow boxy” na próbę w Szczecinie

„Yellow boxy” na próbę w Szczecinie
Data publikacji: 2019-07-18 18:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 12:30
Wywietleń: 3585 402866

W nocy z czwartku na piątek, na czterech szczecińskich skrzyżowaniach pojawią się "yellow boxy" - specjalne oznakowanie, zabraniające kierowcom wjechać na skrzyżowanie, kiedy nie są pewni, czy będą je mogli opuścić. Szczecin jest jednym z miast, gdzie to rozwiązanie będzie testowane zanim Ministerstwo Infrastruktury zdecyduje, czy zaproponować odpowiednie zmiany przepisów.

"Yellow box" to nazwa namalowanego żółtą farbą prostokąta, w środku wypełnionego przecinającymi się liniami, który znajduje się na środku skrzyżowania. Oznacza on strefę, gdzie nie wolno wjechać w sytuacji, gdy np. utykając w korku, nie będzie możliwości z niego zjazdu. Takie rozwiązanie jest dość popularne w miastach Europy Zachodniej, zwłaszcza Wielkiej Brytanii, i jest uznawane za dobre narzędzie do udrożnienia ruchu na skrzyżowaniach.

- Z naszych obserwacji wynika, że coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami, w których kierowcy poruszający się po drodze głównej pozostają w obrębie skrzyżowania, tym samym blokując przejazd kierowcom z dróg podporządkowanych - mówi Marcin Charęza, kierownik Referatu ds. Organizacji Ruchu Urzędu Miasta. – Prowadzi to do powstawania dodatkowych kolejek pojazdów na wcześniejszych odcinkach ulic.

 Cztery miejsca, gdzie pojawi się nowe oznakowanie, to plac Kościuszki oraz skrzyżowania: ul. Europejskiej z ul. Dworską, ul. Matejki z ul. Bazarową oraz ul. Wierzbowej z ul. Reczańską. Minimalny czas, przez jaki "yellow boxy" zostaną w tych miejscach, to trzy miesiące.

Dodatkowo, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zamierza przeprowadzić na wskazanych skrzyżowaniach akcję edukacyjno-informacyjną. Kierowcy otrzymają ulotki oraz drobne gadżety do aut.

(isz)

Na zdjęciu: "Yellow boxy" są dość popularne na zachodzie Europy. Widoczne na zdjęciu skrzyżowanie to "yellow box" w Belfaście, Irlandia Północna.

Fot. Wikimedia

„Yellow boxy” na próbę w Szczecinie „Yellow boxy” na próbę w Szczecinie

Komentarze

To państwo coraz bardziej widzi w nas samych idiotów.
Nie lepiej byłoby "walić" mandaty za wjazd na skrzyżowanie gdy nie ma możliwości zjazdu??? Tylko przez kieszeń nauczymy kierowców. Tak jest na świecie. A co do nie przestrzegania przepisów.. zapraszam do Rzymu na przejazd przez to miasto. I co? I nic! Kierowcy jeżdżą jak chcą, ustępują miejsca, wpuszczają bo widzą że drugi też by chciał.. wszędzie ludzie śmigają na motorach.. i co? I nic. Nie ma problemów. W naszej rzeczywistości debile biliby się na każdym skrzyżowaniu...
2019-07-19 11:01:40
tak tylko
@Bartek - ostatnio byłem w takim jednym mieście na wschodzie tego państwa z rejestracjami W* :) i co zauważyłem ? więcej jak 50% baranów zwanych kierowcami przed skrzyżowaniem ani na nim w ogóle nie używała kierunkowskazów czy to skręcali na nim w prawo, czy w lewo. Nie wiem, czy nadawali by się do prowadzenia ciągnika na polu...
2019-07-19 08:44:48
gh
@Bartek Krytykowani przez Ciebie polscy kierowcy po przekroczeniu granicy nagle zwiększają swoją kulturę jazdy. Czyżby tam była większa nieuchronność mandatu po wykroczeniu, a może mandat bardziej boli? A tak swoją drogą interesujący są ci kierowcy na rondzie jadący z naprzeciwka (ja raz w życiu widziałem taki przypadek na żywo - adrenalina mi podskoczyła powyżej dopuszczalnych norm :) )
2019-07-19 08:19:51
Antoni
Ja powtarzam, że trzeba tak samo wpajać kulturę jazdy, jak edukować Polaków jak osuszacze się po tych średnich i większych rondach. To jest dopiero nieprzestrzeganie przepisów, a przez to spokojnie 3/4 kierowców jeździ źle.
2019-07-18 23:01:22
Jesteśmy w Anglii ?
Dlaczego pokazywane jest zdjęcie z ruchem lewostronnym?
2019-07-18 22:41:51
Bartek
Polski kierowca o IQ przewyższającym jedynie kierowcę rosyjskiego (statystki wypadków) i tak nie zrozumie i nie zastosuje się do tego, podobnie jak nie rozumie podstawowej kultury jazdy, jak nie umie na rondzie z 3 drogami zakomunikować jadącemu z naprzeciwka że wybiera zjazd pierwszy czyli kierunkowaskaz w prawo czy zjazd drugi czyli w lewo bo w przepisach tego nie ma, zresztą często polski kierowca nie używa żadnego (nie tylko na rondach), spojrzeć na tę inteligentne twarze za kółkiem i wszystko wiadomo.
2019-07-18 22:24:09
czyli co?
należy zastosować odstępy 20-30 metrowe.
2019-07-18 21:46:10
NIE DO KOŃCA I NIE WSZĘDZIE TO DOBRE
Znam to - bo jeździłem przez taką krzyżówkę . Z prawej wjeżdżają bez końca ! HOROR !
2019-07-18 21:31:12
Ch. Eng
Janusz i tak będzie jeździł po swojemu.
2019-07-18 19:27:44
Jan
Polscy kierowcy mają w poważaniu wszelkie przepisy i znaki .Począwszy od przejeżdżania na czerwonym świetle a kończąc na jeździe pod prąd po autostradzie.Takie drobnostki jak niewłaściwe parkowanie czy blokowanie skrzyżowań to codzienność.Kompletna bezkarność daje efekty
2019-07-18 19:00:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie