piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > „Yellow boxy” już namalowane na skrzyżowaniach

„Yellow boxy” już namalowane na skrzyżowaniach

„Yellow boxy” już namalowane na skrzyżowaniach
Data publikacji: 2019-07-19 09:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 12:22
Wywietleń: 2173 403486

Na czterech szczecińskich skrzyżowaniach pojawiły się  „yellow boxy”, które mają poprawić płynność przejazdu i zapobiegać blokowaniu ruchu. Oznakowanie takie zostało wprowadzone na minimum trzy miesiące - to pilotaż.

Angielska nazwa - "yellow box" - odnosi się do wyznaczonego na środku skrzyżowaniu pola, pomalowanego w żółte pasy tworzące kratę, na które nie można wjeżdżać, jeśli nie ma się możliwości jego opuszczenia, czyli wyjazdu ze skrzyżowania.

W nocy z czwartku na piątek (19 lipca) żółte pola pojawiły się na czterech skrzyżowaniach: ul. Europejska – ul. Dworska, ul. Matejki – ul. Bazarowa, ul. Wierzbowa – ul. Reczańska oraz pl. Kościuszki.

Oznakowanie takie zostało wprowadzone na okres minimum 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia. Pojawiło się, bo Ministerstwo Infrastruktury  rozważa zmiany w przepisach, a decyzja zostanie podjęta na podstawie doświadczeń i opinii z kilku miast, m.in. Szczecina. 

Przedstawiciele Urzędu Miasta, ZDiTM oraz Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie mają przeprowadzić  kampanię informacyjno-edukacyjną, dotyczącą prawidłowych zachowań na skrzyżowaniach. Do kierowców przejeżdżających przez te, gdzie są "yellow boxy", trafią ulotki, specjalne odblaski i zapachy do samochodów.

(g)

Fot. UM 

„Yellow boxy” już namalowane na skrzyżowaniach „Yellow boxy” już namalowane na skrzyżowaniach „Yellow boxy” już namalowane na skrzyżowaniach

Komentarze

Paranoja
Do Gregor102 To co źe nazwa tej kratownicy jest międzynarowa! Ale w krajach gdzie to źółte gówno jest zastosowane jes nazwa w danym języku np w Niemczech po niemiecku, we Francji po francusku francusku itd itp. To dlaczego u nas ma być nazwa Anglojęzyczna? Polska nazwa tego badziewia to źółte pole i taka nazwa powinna być zastosowana
2019-07-21 16:00:20
Paranoja
A nie moźna nazwać tego po Polsku? Źółte pole. Jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce. To po kiego grzyba wprowadza się u nas obce nazwy?
2019-07-21 15:47:18
Hunter
Wiecej policji na drogach!!!
2019-07-20 00:28:33
box
proszę o instrukcję do tego malunku.
2019-07-19 21:50:39
gregor102
I jeszcze jedno, pomysł yellow boxów jest świetny!! Oby się sprawdziły w Szczecinie, to będą w całej Polsce!! Brawo za pomysł przeniesienia pomysłu z innych krajów europejskich, w Wielkiej Brytanii jest tego bardzo dużo i sprawdza się. :)
2019-07-19 18:41:39
gregor102
Nazwa angielska jest międzynarodowa, używana w kodeksie drogowym we wszystkich krajach, gdzie yellow boxy są używane, nikomu to nie przeszkadza, ale Polakom zawsze coś nie "po nosie", kraj marudów.. Będzie polska nazwa, ok, ale póki co używamy angielskiej, tyle!
2019-07-19 18:36:24
jab
Czy my naprawdę nie mamy polskiej nazwy na tą "żółtą kratownicę"???
2019-07-19 18:09:50
Antoni
Najpierw niech wezmą się za "Januszy", którzy z lewego pasa na dwa mozliwe wjeżdżają na środkowy, wymuszając pierwszeństwo na tym z prawego. 90% społeczeństwa nie wie o tym i tak średnio pozostałość tych kierowców nie ma tylko po to głowy, żeby nosić na niej czapki, a żeby jej używać i interesować się tym, o czym nie ma pewności, zapoznając się choć z kodeksem drogowym. Drogowcy powinni przed takimi skrzyżowaniami malować strzałki kierunkowe, to wtedy taki gość nie musiałby zatrzymywać się koło mnie i mnie wyzywać albo pukać się w czoło czy pokazywać fakolca :) Dziękuję za uwagę.
2019-07-19 18:05:01
Zazula
Podobnego cyrku "pilotażu" próbowano ze światłami z super inteligencją na skrzyżowaniu Pszennej z Mączną (prawobrzeże). Dzisiaj pozostał tylko smród po tej próbie wydana kasa i żółta niewidoczna kupa w postaci ronda podobnie jak skrzyżowanie wcześniej (Walecznych i Piechoty). Co wymyślisz Krzystek jeszcze ze swoimi matołami?
2019-07-19 15:37:58
beee
W jakim kodeksie, jakiej ustawie lub jakom rozporządzeniu uregulowane jest nanoszenie oznaczeń w tej formie? z tego, co jest mi wiadomym - nigdzie. Kierowcy nie mają obowiązku stosować się do takich oznaczeń. O ile wiem, kolor żółty zarezerwowany jest w polskich przepisach dla oznakowania tymczasowego, które zmienia organizację ruchu na danym odcinku jezdni. Podobno naniesienie tych oznaczeń nie było w jakikolwiek sposób konsultowane z policją. brawo
2019-07-19 15:07:05
artemor
Alicjo z krainy czarów. A sorki to po polsku? Przyganial kocioł garnkowi
2019-07-19 14:58:27
Leopolis
Yellow Box a nie można po Polsku żółte pasy? Może od razu zacznijmy mówić po niemiecku albo w innym murzyńskim języku.
2019-07-19 14:35:20
hahaha
wszystko fajnie ale na Europejskiej namalowali szachownicę , to nie tak ma wyglądać w środku , romby zamiast kwadratów , malarze dali ciała ...
2019-07-19 12:17:26
rot
Może lepiej niech Straż Miejska wali mandaty za wjechanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu. Przepisy jasno to określają i są najczęściej łamane. Dość tego, niech buraki blokujące skrzyżowania płacą za swoją głupotę i chamstwo.
2019-07-19 12:12:50
re: Alicja
A czy "my" jako Polacy możemy zacząć nazwać rzeczy po imieniu. Pomyśl, to konkretny urzędas wysilił się na ten d.urny anglicyzm, a nie "my".
2019-07-19 11:49:07
Kk
A n torowiska zatrzymywać się mozna
2019-07-19 11:42:40
..JEŁOBBOKS..
a może mandaty???
2019-07-19 11:20:54
Alicja
Sorki miało być Europejska i Dworska
2019-07-19 10:43:35
Alicja
Co to jest Yellow Box, czy my jako Polacy już na prawdę nie potrafimy wysławiać się w języku polskim, czy nie potrafimy czegoś nazwać po Polsku? Jednak chyba Polacy to gęsi i swojego języka nie mają. Przykre. A tak swoją drogą, to nie było problemu na rozgałęzieniu Europejskiej z Wierzbową, a teraz zobaczycie co będzie się działo, ponieważ w godzinach szczytu z Wierzbowej w Europejską (prawoskręt) jest sznur aut i wg tych malunków, korkować się będzie ul. Taczaka. Dlaczego w Szczecinie prawie wszystko, co niby ma ułatwić życie kierowcom, czy ogólnie mieszkańcom jest na odwrót? Zawsze gorzej. Ktoś chyba ze Szczecina sobie zrobił plac testowy kosztem jego mieszkańców.
2019-07-19 10:42:11