Piątek, 24 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

XX-lecie Drużyny Grodu Trzygłowa [GALERIA]

Data publikacji: 01 września 2018 r. 15:47
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:19
XX-lecie Drużyny Grodu Trzygłowa
 

Na polanie przy jeziorze Rusałka w parku Kasprowicza trwa festyn historyczny. Swoje XX-lecie obchodzi tam Drużyna Grodu Trzygłowa - szczecińska grupa rekonstrukcyjna. O godz.16 ruszy stamtąd parada historyczna przez Szczecin.

Od roku 2002 Drużyna Grodu Trzygłowa jest częścią armii Jomsborga - największej na świecie armii zrzeszającej wojów średniowiecznych. Jest ona podzielona na 5 Stormów, a przywódcą East Stormu jest wojewoda szczecińskiej Drużyny Igor Górewicz.

- Nasza drużyna zajmuje się odtwarzaniem, przeżywaniem i popularyzowaniem kultury Słowian i wczesnego średniowiecza - mówi Igor Górewicz, wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa. - Pokazujemy tę kulturę w różnych wymiarach. Nasza nazwa wzięła się z Żywotów św. Ottona, gdzie Szczecin nazywany jest właśnie grodem Trzygłowa.

Drużyna w 1998 roku rozpoczęła swoją działalność na Różance i po 20 latach wróciła w to miejsce. Właśnie dlatego odbył się tam koncert zespołu Percival, który opowiedział muzyczną historię drużyny, a także zaprezentował utwory z gry Wiedźmin 3.

W programie XX-lecia było wiele atrakcji: rejsy łodzią wikingów po jeziorze Rusałka,  walki Słowian i wikingów, pokazy sokolnicze. W ramach drużyny działa również sekcja II wojny światowej, której prezentacja była jednym z głównych punktów festynu. W obozie można się było zaznajomić z tradycyjnymi rzemiosłami słowiańskimi, a także spróbować podpłomyków.

W godz.16 - 17 ulicami Szczecina przejdzie parada historyczna. Jej trasa prowadzić będzie od pomnika Czynu Polaków, następnie przez Jasne Błonia i al. Jana Pawła II aż do placu Lotników oraz z powrotem tą samą drogą.

(AK)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

abc
2018-09-02 15:22:48
Wikipedia prawdę powie , cytując: "Trzygłów, Trygław, łac. Triglav – bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan, czczone w Szczecinie, Wolinie i Brennie (ob. Brandenburgu). Jego kult został potwierdzony m.in. w żywotach św. Ottona z Bambergu, spisanych przez Herborda i Ebbo..." Trzygłów wydaje się więc forma najbardziej spolszczoną i najnowszą, która musiała ewoluować od słowiańskiego Trygława ale i tak wszelcy kronikarze piszący po łacinie używali słowa Triglav. Tak to już jest na tym świecie, że tego samego boga nazywa się różnymi imionami ;)
Świnoujścianka
2018-09-02 10:19:31
Miło popatrzeć na te przepiękne stroje ! Jestem pod wrażeniem tych ludzi, którzy robią wspaniałe pracę z szacunku do własnej historii.
Capie!
2018-09-01 20:21:39
Sprawdź w Wikipedii, a nie się ośmieszasz.
cap kościelny
2018-09-01 19:10:06
Chyba Trygław a nie Trzygłów...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA