środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wywiezieni, przywiezieni

Wywiezieni, przywiezieni

Wywiezieni, przywiezieni
Data publikacji: 2016-05-10 13:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1143 132805

We wtorek (10 maja) o g. 16 w Centrum Dialogu "Przełomy", oddziale Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, rozpocznie się debata "Wywiezieni, przywiezieni" z dawnymi niemieckimi mieszkańcami Szczecina i Polakami, którzy trafili na Pomorze Zachodnie po drugiej wojnie światowej. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Polskich Gmin Euroregionu Pomerania.

- Historia własna, historia obca. Na ile własna pamięć i ból otwierają nas na pamięć i ból innych? Jakie są granice zrozumienia, granice przebaczenia 71 lat po wojnie? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik "Przełomów'.

W debacie wezmą udział dawni niemieccy mieszkańcy Szczecina, którzy dziś żyją m.in. w Lubece i Rostocku, a także polscy zesłańcy, których na Pomorze Zachodnie przywiozły transporty jadące ze Wschodu wczesną wiosną 1946 r. Uczestnikami będą też Polacy z Wielkopolski wysiedleni przez nazistów w pierwszych latach wojny.

Na debatę wstęp jest wolny.

(as)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

jerzyn
Ruscy be Niemcy ok tak się fałszuje historią .Za kilka lat dojdzie do tego że 2 wojnę wywołała Polska razem z Rosją a niemiaszki tylko się bronili i dlatego likwidujemy nazwy ulic związane z Rosją a zastępujemy niemieckimi .Jakieś rondo ,jakaś willa ,jakiś pomnik z koniem , nawet szczecin zmienił nazwę jakoś trochę po niemiecku
2016-05-10 18:17:53
ja
nie o to chodzi,wiadomo,że Niemców nikt z tąd nie wypędzał,tylko wyjechali dobrowolnie. Są jednak w jakiś sposób związani ze Szczecinem jako miastem z dzieciństwa i nie sądzę aby któryś z nich zechciał tu wrócić. Poza część Niemców sprzedała wtedy swoje domy Polakom.
2016-05-10 16:43:13
A prawda jest taka
że Szczecin najlepiej się rozwijał gdy był niemiecki
2016-05-10 14:50:31
Nikt_Niemców_nie_wywoził
Niemcy sami opuścili Szczecin w 1945. Jak wkroczyły Sowiety to więcej było tu jeńców z całej Europy niż wrednych Szkopów. Babcia mi opowiadała. Tak więc nikt nikogo ze Szczecina na siłę nie wywoził. A takie quasi-debaty to próby fałszowania historii bo Szwaby szukają metody na powrót. Ich ból mnie g... obchodzi. Dobrze, że im bomby leciały na łby i domostwa. Niemieccy cywile zasłużyli na to podwójnie. Po raz pierwszy jak napadli na Polskę by okraść a po raz drugi jak ściągali tu do Szczecina Polaków by mieć niewolników do pracy. W Polsce wobec Niemców obowiązuje zasada "Unforgiven". Do końca świata i jeden dzień dłużej.
2016-05-10 13:33:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie