niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wywiezieni, przywiezieni

Wywiezieni, przywiezieni

Wywiezieni, przywiezieni
Data publikacji: 2016-05-10 13:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1015 132805

We wtorek (10 maja) o g. 16 w Centrum Dialogu "Przełomy", oddziale Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, rozpocznie się debata "Wywiezieni, przywiezieni" z dawnymi niemieckimi mieszkańcami Szczecina i Polakami, którzy trafili na Pomorze Zachodnie po drugiej wojnie światowej. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Polskich Gmin Euroregionu Pomerania.

- Historia własna, historia obca. Na ile własna pamięć i ból otwierają nas na pamięć i ból innych? Jakie są granice zrozumienia, granice przebaczenia 71 lat po wojnie? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik "Przełomów'.

W debacie wezmą udział dawni niemieccy mieszkańcy Szczecina, którzy dziś żyją m.in. w Lubece i Rostocku, a także polscy zesłańcy, których na Pomorze Zachodnie przywiozły transporty jadące ze Wschodu wczesną wiosną 1946 r. Uczestnikami będą też Polacy z Wielkopolski wysiedleni przez nazistów w pierwszych latach wojny.

Na debatę wstęp jest wolny.

(as)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

jerzyn
Ruscy be Niemcy ok tak się fałszuje historią .Za kilka lat dojdzie do tego że 2 wojnę wywołała Polska razem z Rosją a niemiaszki tylko się bronili i dlatego likwidujemy nazwy ulic związane z Rosją a zastępujemy niemieckimi .Jakieś rondo ,jakaś willa ,jakiś pomnik z koniem , nawet szczecin zmienił nazwę jakoś trochę po niemiecku
2016-05-10 18:17:53
ja
nie o to chodzi,wiadomo,że Niemców nikt z tąd nie wypędzał,tylko wyjechali dobrowolnie. Są jednak w jakiś sposób związani ze Szczecinem jako miastem z dzieciństwa i nie sądzę aby któryś z nich zechciał tu wrócić. Poza część Niemców sprzedała wtedy swoje domy Polakom.
2016-05-10 16:43:13
A prawda jest taka
że Szczecin najlepiej się rozwijał gdy był niemiecki
2016-05-10 14:50:31
Nikt_Niemców_nie_wywoził
Niemcy sami opuścili Szczecin w 1945. Jak wkroczyły Sowiety to więcej było tu jeńców z całej Europy niż wrednych Szkopów. Babcia mi opowiadała. Tak więc nikt nikogo ze Szczecina na siłę nie wywoził. A takie quasi-debaty to próby fałszowania historii bo Szwaby szukają metody na powrót. Ich ból mnie g... obchodzi. Dobrze, że im bomby leciały na łby i domostwa. Niemieccy cywile zasłużyli na to podwójnie. Po raz pierwszy jak napadli na Polskę by okraść a po raz drugi jak ściągali tu do Szczecina Polaków by mieć niewolników do pracy. W Polsce wobec Niemców obowiązuje zasada "Unforgiven". Do końca świata i jeden dzień dłużej.
2016-05-10 13:33:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie