poniedziałek, 21 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Rocznice dzielą, rocznice łączą

Rocznice dzielą, rocznice łączą

Rocznice dzielą, rocznice łączą
Data publikacji: 2016-04-26 12:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:25
Wywietleń: 980 130943

W środę o g. 16 w Centrum Dialogu "Przełomy", oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie przy pl. Solidarności 1, rozpocznie się debata pod hasłem „1050-lecie chrztu Polski. Czy polskie rocznice dzielą, czy łączą Polaków?”. Pretekstem do dyskusji o wydarzeniach, których pamięć wzbudza różne emocje w polskim społeczeństwie, jest obchodzone niedawno 1050-lecie chrztu Polski. Które rocznice są dziś dla Polaków szczególnie ważne, które wywołują kontrowersje – to niektóre z tematów podejmowanych w trakcie debaty.

Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli m. in. p. Edmund Bilicki, Stanisław Kocjan, Marian Malcherek, świadek obchodów 1000-lecia chrztu Polski, prof. Piotr Briks z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, a także dr Maciej Kowalewski z Instytutu Socjologii US.

Spotkanie rozpocznie projekcja kilkudziesięciosekundowego fragmentu filmu pokazującego obchody Millenium w Gnieźnie w 1966.

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Oczywiscie ze mimo wszystko... RP jest dla wszystkich Polakow,
Odp. do: do @ 1050 letnia...! Spokojnie i nie denerwuj sie... gdzie wyraznie napisalem w znacznej wiekszosci (!) a ta Wasza mala garstaka to "PO-dniecajcie sie"... juz TYLKO WY SAMI !!
2016-04-27 11:45:27
do @ 1050 letnia...
Nie ma Polski Chrześcijańskiej! Jest RZECZPOSPOLITA POLSKA ! Jest Polska WSZYSTKICH Polaków a nie tylko katolików. Jesli tego nie zrozumiesz, tzn. że nie masz pojęcia o RZECZYPOSPOLITEJ PL.
2016-04-27 09:47:31
punia
Wejście do "Przełomów" zewnętrznie przypomina wejście do szaletu miejskiego.
2016-04-26 23:33:05
Stoczniowiec 1980,
A ten Stanislaw Kocjan, Kogo i co teraz " po-piera "...??
2016-04-26 23:05:42
1050-cio letnia Polska Chrzescijanska,
Tylko garstka Komunistow, PO-stkomunistow i PO-zostalych Lewakow... nie uznaje Polski Chrzescijanskiej ! Natomiast duza czesc Polakow, jest w znacznej wiekszosci - ZA !!
2016-04-26 22:58:50
Podział_ról
Od kiedy to C.D. "Przełomy" zajmuje/ją się mediewistyką czyli zamierzchłą przeszłością a nie Szczecinem ? Nas tu w Szczecinie interesuje co najwyżej Otto z Bambergu przynoszący papiestwo do Szczecina, jeżeli przyjąć optykę sedinistów-szczecinerów. W polu zainteresowań gości zwiedzających C.D.P. są raczej eksponaty dotyczące obchodów w 1966 r. (1000-lecia) i relacji PRL a Kościół Katolicki. Bieżącą publicystyką i rozważaniem "co nas łączy albo co nas dzieli" niech zajmą się dziennikarze na łamach gazet i tygodników a nie np. kustosz Muzeum Narodowego czy urzędnik wojewódzki jakim jest Dyrektor C.D.P.
2016-04-26 20:02:54
cap kościelny
Kościelne legendy o "chrzcie PL" Nie jest znany ani rok ani miejsce , gdzie i kiedy Mieszko żeniąc się z Dobrawą przyjął watykańskie poddaństwo. Plemiona mu podległe jeszcze przez ponad 200 lat walczyły z nowym kultem. To Mieszko i jego brat wspierali militarnie germańskim margrabiom w wymordowaniu Pomorców i Połabian -SŁOWIAN i skolonizowaniu ich ziem przez germanów. To wychowanek niemieckiego klasztoru Bolesław Piastowicz zwany "Odnowicielem katolicyzmu" przy wsparciu Ukraińców(Rusinów ks. Wołodymyra Mądrego) dokonali rzezi i pogromu Mazowszan zbuntowanych porzeciw wyzyskowi i hegemonii kościelnych funkcjonariuszy. To Bolesław Szczodry- Piastowicz,zwany Śmiałym podjął ostatnią w EUROPIE próbę zrzucenia z króla hegemonii biskupów nad nim, którą samowolnie sobie przypisali.Został przez nich wyklęty i wygnany przez zrebeliowanych przez kościół możnowładców dzielnicowych.
2016-04-26 14:30:06
POLSKA
Przede wszystkim, rocznice narodowe dzielą tylko tych, którzy nie utożsamiają się z danym narodem lub nie są jego rzeczywistymi obywatelami - vide: rocznica chrztu Polski, rocznica katastrofy smoleńskiej, dzień pamięci żołnierzy wyklętych, czy dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Tego typu rocznice przeżywają wyłącznie osoby, które czują się w obowiązku patriotycznym i wyniosły odpowiednie wychowanie z domu. Dlatego, kto ma potrzebę serca czci daną rocznicę, a kto nie, niech nie przeszkadza w jej upamiętnieniu.
2016-04-26 12:25:07
asdyg
Debata bardzo stronnicza - poza jedynym, dr M.Kowalewskim, nazwiska samych działaczy "prokatolickich". Mamy w regionie historyków znających dzieje Słowian przed 966 r - gdzie oni są, dlaczego ich głos o realiach przyjęcia chrztu przedstawione ze strony nie kościoła katolickiego?!
2016-04-26 12:18:28