wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Cienka, niebieska linia

Cienka, niebieska linia

Cienka, niebieska linia
Data publikacji: 2016-11-06 13:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 2145 167760

POCHODZĄCA z kolekcji szczecińskiego Muzeum Narodowego praca Edwarda Krasińskiego, prezentowana jest właśnie w Tate Liverpool. Okazją jest pierwsza w Wielkiej Brytanii retrospektywa tego artysty.

Edward Krasiński (1925–2004) był rzeźbiarzem, malarzem, autorem form przestrzennych i instalacji. Uznawany jest za jednego z najważniejszych artystów polskich XX wieku.

W czasie wojny studiował w Kunstgewerbeschule w Krakowie, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1954 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako ilustrator i scenograf. Działalność wystawienniczą rozpoczął w 1962 roku. Początkowo współpracował z artystami i krytykami z kręgu Galerii Krzywego Koła, a po jej zamknięciu w 1966 roku razem z Wiesławem Borowskim, Anką Ptaszkowską, Mariuszem Tchorkiem, Tadeuszem Kantorem, Henrykiem Stażewskim i Zbigniewem Gostomskim współtworzył warszawską Galerię Foksal.

Od roku 1969 roku wystawom Krasińskiego zaczęła towarzyszyć niebieska linia, blue scotch, którą artysta naznaczał obrazy i przestrzeń wokół nich, napotkane po drodze przedmioty i sprzęty. Niebieski pasek z czasem stał się znakiem rozpoznawczym artysty.  Prace twórcy brały udział w wystawach w galeriach polskich i zagranicznych.

To kolejny eksponat ze zbiorów muzeum, który wyjeżdża zagranicę. W tym roku, dzieła sztuki ze Szczecina wypożyczono m.in. do Mediolanu, Schwerina i Wiesbaden. Wystawa w Tate Liverpool potrwa do marca przyszłego roku, znajdują się na niej rzeźby, interwencje przestrzenne i instalacje Krasińskiego – zarówno wczesne, rzadko eksponowane prace z lat 60., jak i te z początku XXI wieku.

(kas)

Fot. G. SOLECKI

Komentarze

Okulista,
Tak mozna "oszukac" nawet... oko !!
2016-11-12 23:37:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy