Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Wyrzucił gruz do lasu. Musiał nie tylko sprzątnąć, ale też zapłacić wysoki mandat

Data publikacji: 2020-07-24 22:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-27 17:21
Wyrzucił gruz do lasu. Musiał nie tylko sprzątnąć, ale też zapłacić wysoki mandat
 

Wyrzucił gruz w lesie, w okolicy miejscowości Mosty. Nie tylko zaśmiecił teren, ale też zniszczył młode drzewka. Już poniósł konsekwencje. Dzięki informacjom od osób, którym zależy na tym, żeby w lesie było czysto, udało się ustalić sprawcę. Śmieci zostały uprzątnięte.

Ślady wskazywały, że gruz został przywieziony do lasu wywrotką. To mogły być cegły ze ścian fundamentowych. Po nagłośnieniu sprawy Nadleśnictwo Goleniów otrzymało potrzebne do ustalenia sprawcy (wyrzucenia śmieci budowlanych i zniszczenia młodych drzewek wiązu) informacje.

- Sprawca uprzątnął gruz z terenu lasu oraz został ukarany wysokim mandatem karnym. Przypuszczamy, że już nigdy nie skusi się na wywóz śmieci do lasu - informuje Monika Ławińska ze Straży Leśnej - Nadleśnictwo Goleniów. - Bardzo dziękuję wszystkim wspaniałym osobom, które bezinteresownie zaangażowały się w pomoc w ustaleniu sprawcy.

Jak alarmują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, we wszystkich 35 nadleśnictwach dyrekcji położnych na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, dochodzi do zaśmiecania lasów. Śmieci są porzucane przy leśnych drogach, w zagłębieniach terenu. 

Największy problem występuje w nadleśnictwach: Dębno, Gryfice, Gryfino, Międzyzdroje, Kliniska, Trzebież, Rokita, Barlinek, Kłodawa, Bogdaniec. Śmieci w lesie to nie tylko aspekt estetyczny. One zanieczyszczają środowisko, wody gruntowe, powietrze, stwarzają zagrożenie dla zwierząt i ryzyko wybuchu pożaru 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie w 2019 r. wydała na likwidację dzikich wysypisk 2,1 mln zł, wywożąc 11,1 tys. metrów sześciennych śmieci, czyli około 3000 ton.

Leśnicy zachęcają do udziału (w trakcie wakacyjnych spacerów) w ogólnopolskiej akcji „Zabierz 5 z lasu” polegającej na zebraniu podczas wycieczki 5 szt. śmieci. 

opr. (sag)

Na zdjęciach: miejsce wysypania gruzu - przed i po sprzątaniu przez sprawcę.

Fot. Monika Ławińska (Nadleśnictwo Goleniów)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rot
2020-07-27 16:58:23
Oczywiście gołymi rękoma to sprzątał, do ostatniego okruszka betonu.
Henryk
2020-07-25 22:51:28
Koniecznie dodać prace społeczne ze sprzątaniem.Koniecznie!
Berta
2020-07-25 08:16:43
Bardzo dobre info i dobra alcja, tam greenpeace i rebelion nie ma
czytam
2020-07-24 22:52:28
Nadleśnictwa jakoś się bronią ,ale zarządcy dróg już nie . Jedzie taki CHAM droga gminną i jak nikogo nie ma , to wyrzuca wszystko z samochodu . Nie tylko wielkie gabaryty , odpady budowlane ale każdą butelkę , reklamówkę , pudełko.Trudno namierzyć GNOJA , ale może się natnie i dostanie "po ryju " . Na "ekologów " od różnych politycznych zagrywek typu " srajk klimatycny " , " wszystkie dziki są nasze " , " lasy nie powinny być zagospodarowane " - NIE MA CO LICZYĆ . Bubki wolą smarkfonami robic sobie foty i na fejsszajszbuk wrzucać .No a szkoły są nieczynne od pół roku .
Wreszcie!!! Wreszcie!!!
2020-07-24 22:51:48
Tak robić z bandzioram i przryrody !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA