Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Wyremontują kołobrzeską latarnię

Data publikacji: 19 listopada 2023 r. 08:04
Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2023 r. 08:04
Wyremontują kołobrzeską latarnię
Latarnia Morska w Kołobrzegu Fot. Artur BAKAJ  

W końcu udało się wyłonić wykonawcę, który wyremontuje kołobrzeską latarnię morską.

Dopiero drugi przetarg ogłoszony przez miasto pozwolił na jego wybranie. Inwestycja, która potrwa rok, pochłonie 5,8 mln zł. Polegać będzie na naprawie mocno nadgryzionych zębem czasu murów i wymianie naruszonych cegieł. W czasie realizacji zadania wstęp na platformę widokową latarni nie będzie możliwy.

Kołobrzeska latarnia morska powstała po II wojnie światowej. Przy jej budowie wykorzystano cegłę rozbiórkową ze zburzonych miejskich budynków oraz – ku nieszczęściu – piasek z plaży. Ten zawierał sól, która do dziś widoczna jest w formie wykwitów na elewacji. Wykonana na jej bazie zaprawa murarska jest przy tym nietrwała. ©℗

(pw)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sarki
2023-11-21 08:25:32
To ważne i pocieszające uzupełnienie, ale warto też wspomnieć o ekologicznych cegłach z błota i słomy, wypalanych na słońcu. To da kolejne kilogramy zaoszczędzonego CO2. Świetnym pomysłem jest też pokrycie łopat szczytowego wiatraka mchem i paprociami.
Autor artykułu
2023-11-19 10:20:51
zapomniał dodać, że latarnia zyska nowe ekologiczne oświetlenie ledowe. Główny żarnik będzie składał się z milion pięćset sto dziewięćset diod i rocznie zaoszczędzi wiele kilkogramów CO2. Zasilanie energią będzie odbywać się nie tak jak do tej pory z elektrowni kopciucha, tylko z wiatraka umieszczonego na szczycie latarni morskiej. Jak wiadomo z poważnych źródeł ekologicznych morskie wiatraki są niezawodne i mogą z powodzeniem zasilać urządzenia nawigacyjne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA