Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy [GALERIA]

Data publikacji: 2016-08-10 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:43
Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy
 

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum dotarł do „macierzystego portu”. W koncercie zorganizowanym 9 sierpnia br. w trzęsackim kościele pw. Miłosierdzia Bożego udział wzięli Karol Białas – organista i Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Karol Białas po mistrzowsku wykonał Sonatę nr 2 na organy op.65 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Podobnie jak w Szczecinie instrumentalista zachwycił improwizacją utworu Witolda Lutosławskiego, grając na temat Jego kompozycji „Subito“ piękną i trudną technicznie balladę. Zgodnie z tytułem utworu czyli – „Nagle”, muzyk wprowadzał do pierwotnie napisanej na skrzpce i fortepian miniatury gwałtowne oraz częste zmiany sposobu artykulacji, dynamiki, a także rytmu. Ostatnia część zagrana w szaleńczym wprost tempie była świadectwem doskonałego opanowania tajników i techniki gry.

W drugiej części wystąpił założony w 1952 roku przez Jana Szyrockiego, owiany legendą, jeden z najlepszych i najciekawszych wokalnych zespołów akademickich na świecie – chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W roku 2006 dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu został uczeń profesora Jana Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski.

Śpiewacy przedstawili w Trzęsaczu ciekawy program, obejmujący zróżnicowane stylistycznie utwory pochodzące z różnych epok – od muzyki dawnej po współczesność. Popis akademików przypadł do gustu odbiorcom, ale szczególnie festiwalowa interpretacja „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł wzbudziła podziw publiczności. W utworze tym dyrygent (podobnie jak jego Mistrz), rozstawił śpiewaków w kościele tak, by  otoczyli słuchaczy i stworzyli wokół nich swoisty pierścień, z którego docierała ze wszystkich stron świątyni piękna, wywierająca niepowtarzalne wrażenie akustyczne muzyka.

Wzruszona publiczność nagrodziła  zespół gromkimi brawami, co zresztą wyraziła w standing ovation.

Jutro (11.08.2016, godz. 20.00) Trzęsaczu oklaskiwać będziemy Mieczysława Szcześniaka z triem Krzysztofa Herdzina. Muzycy przedstawią w programie zatytułowanym Songs From Yestarday największe przeboje z przełomu XX i XXI wieku. Więcej informacji na temat festiwalowego programu znajdą Państwo na stronie:

www.sacrumnonprofanum.pl

 Jan KOPROWICZ

Fot. Jarosław DALECKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2016-08-16 22:26:34
taka mała dygresja. . Do cytatu; "szczególnie festiwalowa interpretacja „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł". To jest cudo. nad cudami. Nieporównywalne , z Chopinowskim "Marszem żałobnym", czy "Zegarmistrzem światła", Wożniaka. Poprawny tytuł to "zmierzchanie" , jak szum , jak cisza. . To nie jest , ani początek , ani koniec zmierzchu. Utwór dla tych wszystkich , którym przyszło trwać w niedoli , i doli.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA