poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy

Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy [GALERIA]

Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy
Data publikacji: 2016-08-10 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2113 147956

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum dotarł do „macierzystego portu”. W koncercie zorganizowanym 9 sierpnia br. w trzęsackim kościele pw. Miłosierdzia Bożego udział wzięli Karol Białas – organista i Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Karol Białas po mistrzowsku wykonał Sonatę nr 2 na organy op.65 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Podobnie jak w Szczecinie instrumentalista zachwycił improwizacją utworu Witolda Lutosławskiego, grając na temat Jego kompozycji „Subito“ piękną i trudną technicznie balladę. Zgodnie z tytułem utworu czyli – „Nagle”, muzyk wprowadzał do pierwotnie napisanej na skrzpce i fortepian miniatury gwałtowne oraz częste zmiany sposobu artykulacji, dynamiki, a także rytmu. Ostatnia część zagrana w szaleńczym wprost tempie była świadectwem doskonałego opanowania tajników i techniki gry.

W drugiej części wystąpił założony w 1952 roku przez Jana Szyrockiego, owiany legendą, jeden z najlepszych i najciekawszych wokalnych zespołów akademickich na świecie – chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W roku 2006 dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu został uczeń profesora Jana Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski.

Śpiewacy przedstawili w Trzęsaczu ciekawy program, obejmujący zróżnicowane stylistycznie utwory pochodzące z różnych epok – od muzyki dawnej po współczesność. Popis akademików przypadł do gustu odbiorcom, ale szczególnie festiwalowa interpretacja „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł wzbudziła podziw publiczności. W utworze tym dyrygent (podobnie jak jego Mistrz), rozstawił śpiewaków w kościele tak, by  otoczyli słuchaczy i stworzyli wokół nich swoisty pierścień, z którego docierała ze wszystkich stron świątyni piękna, wywierająca niepowtarzalne wrażenie akustyczne muzyka.

Wzruszona publiczność nagrodziła  zespół gromkimi brawami, co zresztą wyraziła w standing ovation.

Jutro (11.08.2016, godz. 20.00) Trzęsaczu oklaskiwać będziemy Mieczysława Szcześniaka z triem Krzysztofa Herdzina. Muzycy przedstawią w programie zatytułowanym Songs From Yestarday największe przeboje z przełomu XX i XXI wieku. Więcej informacji na temat festiwalowego programu znajdą Państwo na stronie:

www.sacrumnonprofanum.pl

 Jan KOPROWICZ

Fot. Jarosław DALECKI

Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy Koncert w Trzęsaczu dzień pierwszy

Komentarze

Quistorp
taka mała dygresja. . Do cytatu; "szczególnie festiwalowa interpretacja „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł". To jest cudo. nad cudami. Nieporównywalne , z Chopinowskim "Marszem żałobnym", czy "Zegarmistrzem światła", Wożniaka. Poprawny tytuł to "zmierzchanie" , jak szum , jak cisza. . To nie jest , ani początek , ani koniec zmierzchu. Utwór dla tych wszystkich , którym przyszło trwać w niedoli , i doli.
2016-08-16 22:26:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy