poniedziałek, 21 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Wyklęci, niezłomni, nieśmiertelni

Wyklęci, niezłomni, nieśmiertelni

Wyklęci, niezłomni, nieśmiertelni
Data publikacji: 2017-01-14 19:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:53
Wywietleń: 912 200682

Fundacja Polskie Wartości zaprasza dzieci i młodzież z województwa zachodniopomorskiego do wzięcia udziału w konkursie na pracę plastyczną pt. „Wyklęci, Niezłomni, Nieśmiertelni”. Trzy najlepsze propozycje zostaną wybrane w dwóch kategoriach: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. 16 prac ze wszystkich nadesłanych zostanie zaprezentowanych na wystawie, której uroczyste otwarcie odbędzie się 26 lutego w Przecławiu w trakcie biegu “Tropem Wilczym”.

Jak deklarują organizatorzy, konkurs ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i "ich niezłomnej walki o wolną i niepodległą Polskę", ma zainteresować młodych ludzi losami Polaków, których represyjny system polityczny starał się wymazać z kart historii. 

Propozycje należy przesłać do siedziby Fundacji Polskich Wartości w Przecławiu (Przecław 58A/6, 72-005 Przecław) do 10 lutego. Równolegle zeskanowane prace w formacie .jpg Fundacja prosi przesłać pod adres e-mail: konkurs@polskiewartosci.pl.

Organizator przewiduje nagrody rzeczowe dla trzech najlepszych twórców w każdej kategorii. Prace wszystkich laureatów konkursu będą zaprezentowane na wystawie zewnętrznej pt. „Wyklęci, Niezłomni, Nieśmiertelni” w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Osobą do kontaktu z ramienia Fundacji Polskich Wartości jest Sylwia Kudelska. Numer telefonu: 509 458 493.

Więcej informacji oraz szczegółowy regulamin konkursu: www.polskiewartosci.pl/wykleci-niezlomni-niesmiertelni

(as)

Komentarze

Ludzie! Proponuje poczytać
Dlaczego patriotów łącza tak namiętnie z PiS-em? Mozna byc patriotą i zostać apolityczny? Czy lewak moze byc patriota? Czy patriotyzmem nie jest codzienna ciężka praca na rzecz obywateli RP? Przestańcie sie dzielić. Sami doprowadzacie do takiego stanu. To konkurs dla dzieci i młodzieży.
2017-01-15 20:03:23
Dlaczego tego nie mówili?
Represje NKWD nie tylko wobec zbrojnego podziemia, ale także ludności cywilnej osiągneły tak wielką skalę, że z ostrym protestem przeciw tej działalności wystąpił nawet całkowicie zależny od Moskwy Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Od lipca 1944 do 1 stycznia 1945 r. tylko na terytorium Litewskiej SSR organy NKWD i NKGB aresztowały 12.449 osób, a zabiły 2.574. Wśród zatrzymanych znalazło się 3.976 uczestników polskiego podziemia. W maju 1945 r. NKWD spacyfikowało wieś Czołki w powiecie zamojskim. Miejscową ludność ostrzelało pociskami zapalającymi, a następnie wyłapało i wywiezło do ZSRR. Podobnych wypadków było więcej. Wiosną 1945 r. oddziały NKWD stanowiły główną siłę zwalczającą polskie organizacje patriotyczne i podziemne zbrojne na wyzwolonych terenach.
2017-01-15 19:04:21
Dlaczego tego nie mówili?
Faktem jest - pisał Dariusz Fikus w książce "Pseudonim >>Łupaszka<<" wydanej w 1989 r. poza zasięgiem cenzury - iż w Narewce wykonano wyrok na trzech komunistach, członkach PPR (...), oraz gajowym, który do PPR nie należał. "Łupaszka" jednak nie działał z własnej woli. Wykonywał wyrok wydany przez miejscową komórkę AK i zatwierdzony przez Okręg. Czy był to wyrok sprawiedliwy, to już inna sprawa. "Łupaszka" był wszak żołnierzem i wykonywał rozkazy przełożonych. W raporcie sytuacyjnym Komendy Okręgu AK Białystok z 10 października 1944 r. zanotowano: „Armia sow. wysiedliła przyfrontowy 25 klm. pas, gdzie dopuszcza się rabunku na niespotykaną dotychczas skalę. Mieszkańców wyrzucono w trybie alarmowym, nie pozwolono zabrać sprzętu, dobytku, tym bardziej płodów rolnych. Obecnie armia wywozi narzędzia rolnicze do Rosji, młóci zboże, kopie kartofle dla własnych potrzeb. Domy rozbiera na opał lub urządzenia zchronów. W terenie całego okręgu armia dopuszcza się również bezprzykładnej w ciągu całego okresu wojny grabieży. Lasy nikną. Inwentarz żywy jest konfiskowany bez żadnego planu kontyngentowego. Maszyny i urządzenia fabryczne i zakładów, zapasy surowca, nawet meble z rej. przemysłowych Grodna, Białegostoku, Starosielc, Łap wywożą do Rosji (…)”. Według danych szacunkowych w latach 1945-1947-tylko przez Brześć-przejechało do ZSRR około 1.200 transportów kolejowych z zagrabionym mieniem polskim lub poniemieckim.
2017-01-15 19:01:36
INDOKTRYNACJA
Kiedyś była indoktrynacja w czasach stalinowskich przekonująca do komunizmu, teraz - po kilkunastu latach spokoju - następuje indoktrynacja pogrobowców tzw. żołnierzy wyklętych. Może zostawić dzieci i młodzież w spokoju, niech sama sobie wyrobi pogląd na historię, a nie na siłę wpajać moralnie dwuznaczne wartości? Jeżeli chce się już mówić o bohaterstwie wyklętych, to trzeba też wspomnieć o ich niecnych uczynkach. Białe nie jest nigdy białe, a czarne zawsze czarne.
2017-01-15 12:30:35
Rokita
Zaczyna się. Teraz nowe idee, nowi bohaterowie, nowe wyklęte słownictwo, nowej dobrej zmiany. Ogólnie patriotyzm wg. pis. Jakie wartości - Piotrowicz, Krasulski spirytus, Zbonikowski co bije żonę, Pawłowicz przedstawicielka dobrego wychowania i wzorzec kultury osobistej itp., no i prezio którego jedynym szczytowym osiągnięciem jest comiesięczne wejście na drabinkę, z której zieje nienawiścią do całrgo świata. Gratuluję wartości. O wyklętych nie wspomnę, bo nawet znaczenie tego słowa ich obrazuje. Można zapoznać się z synonimami słowa wyklęty. Jak inni na tych forach wyrażam swoją opinię.
2017-01-14 23:49:02
Dlaczego tego nie mówią?
23.06.1944 oddział Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” wymordował we wsi Dubinki 27 osób w tym kobiety i dzieci. Ofiarą zbrodniarzy padła między innymi Anna Górska z 4 letnim synem. 13.04.1945 w miejscowości Horeszkowice oddział NSZ„Sokoła” wymordował 8 przesiedleńców w tym ciężarną kobietę, którą zakopano żywcem. 11.05.1945 oddział Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt” spalił wieś Wiluki 27.05.45 w Przedborzu oddział NSZ Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik” zamordował 9 ocalałych Żydów w tym kobietę i dziecko. 08.06.1945 oddział NSZ „Szarego” w miejscowości Wierzchowiny wymordował 194 osoby w tym 45 mężczyzn, 84 kobiety i 65 dzieci poniżej 11 lat. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie. 08.07.45 w Opocznie zamordowano 3 Żydów, w tym jednego ocalałego z Auschwitz.
2017-01-14 22:32:38
talent
Świetny jest ten rysunek z plakatu. Niby prosty, a oddaje wszystko, co trzeba.
2017-01-14 19:27:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”