niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Czad zabija także w nowych domach

Czad zabija także w nowych domach [FILM]

Czad zabija także w nowych domach
Data publikacji: 2016-03-01 14:58
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-01 17:58
Wywietleń: 2009 121889

Tylko okresie od 1 października 2015 roku do 24 lutego 2016 roku Państwowa Straż Pożarna 3279 razy interweniowała w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla, 1879 osób uległo podtruciu, a 42 zmarły w wyniku zaczadzenia. Problem nie dotyczy tylko ludzi biednych – ostrzegają strażacy.

 Tlenek węgla to nie ubóstwo ludzi, brak przeglądów czy stara substancja mieszkaniowa. To sytuacja, która może spotkać ludzi zamożnych, wykształconych, zamieszkujących nowoczesne mieszkania – mówi Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Kilka lat temu, w jednym z województw Polski centralnej doszło do zatrucia całej czteroosobowej rodziny, ludzi wykształconych, lekarzy. Był to budynek jednorodzinny, po remoncie. Niestety zapomniano o tym, że przy okazji renowacji zamontowano nowe, bardzo szczelne okna i zamknięcie tych okien spowodowało, że w urządzeniu, które było zasilane gazem nie następował pełen proces spalania.

 Drugi przykład to historia młodej dziewczyny, studentki jednej z uczelni w Polsce południowej. Dziewczyna wprowadziła się do nowego mieszkania, które otrzymała od rodziców. Pierwszym jej marzeniem, jak wspominali zrozpaczeni rodzice, była kąpiel. Niestety zapomniano o tym, że nie wolno zasłaniać kratki wentylacyjnej. Była to pierwsza i ostatnia kąpiel tej młodej osoby. Zbyt wcześnie straciła życie, a niestety takich sytuacji, wydawać by się mogło banalnych, do których nie powinno dojść, każdego roku jest zbyt wiele – dodaje Paweł Frątczak.

Tlenek węgla, nazywany „cichym zabójcą”, jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, który nie podrażnia ludzkiego układu oddechowego, więc jego wykrycie przez człowieka jest niemal niemożliwe. Czad jest emitowany w wyniku nieprawidłowego spalania paliw organicznych takich, jak drewno, węgiel lub ropa naftowa. Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych, a także brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym następuje spalanie. Dlatego zaleca się montaż w mieszkaniach czujników tlenku węgla.

Źródło: newsrm.tv

Fot. Dariusz Gorajski

 

Komentarze

Czad
Tylko kampanie społeczne, uświadamiające o zagrożeniach związanych z czadem, mogą wpłynąć na zminimalizowanie śmiertelnych przypadków zatruć.
2016-03-01 15:35:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie