Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
21 szczecin
REKLAMA

Wyciągną więcej wniosków

Data publikacji: 06 września 2016 r. 13:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:14
Wyciągną więcej wniosków
Rowerzyści zostaną policzeni kolejny raz. Fot. Ryszard PAKIESER  

Drugi raz w tym roku w Szczecinie policzeni zostaną rowerzyści. Wyniki z wiosny i września mają pokazać pełniejszy obraz ruchu jednośladów w mieście. Organizacja poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą przy badaniach.

Kolejne w tym roku liczenie rowerzystów odbędzie się w dniach 13 i 15 września. Zorganizuje je stowarzyszenie Rowerowy Szczecin. Wyniki z września będą uzupełnieniem pomiarów, jakie organizacja czyniła w maju tego roku. Do tej pory stowarzyszenie nie ujawniło szczegółowych danych z maja. Uczyni to, gdy będzie miało porównanie z nadchodzącą obserwacją. 

- Badania nie przyniosły dużych zmian w stosunku do tych, jakie przeprowadziliśmy rok wcześniej. Dlatego postanowiliśmy powtórzyć je teraz. Wtedy będziemy mieć dane z różnych okresów i jeśli pomiary będą różne, będzie to okazja do wyciągnięcia głębszych wniosków, poznania czynników, jakie mogą decydować o zmianach - tłumaczy Karolina Grochowicka, prezes stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. Ponadto będzie można zauważyć, czy i jak na wzrost liczby rowerzystów na ulicach wpłynęła rozbudowa wypożyczalni jednośladu publicznego.

Jakie wyniki przyniosły badania sprzed roku? Przeprowadzano je w pięciu punktach miasta (w centrum i na prawobrzeżu), przez dwa dni w godz. 7-9 i 15-17 Według ówczesnych szacunków RS, jednym z najpopularniejszych ciągów pieszo-rowerowych był odcinek pl. Grunwaldzki - pl. Armii Krajowej, gdzie w ciągu jednego dnia przejeżdżało około 680 rowerzystów. Drugą najpopularniejszą lokalizacją był pl. Zamenhofa, do którego prowadzi m.in. kontrapas na ul. Jagiellońskiej. Tam szacowana całodobowa suma przejazdów to 364. Co ujawni tegoroczne liczenie?

Tymczasem RS poszukuje wolontariuszy, którzy zechcą pomóc w prowadzeniu badań 13 i 15 września w godz. 7-9 i 15-17. Spotkanie informacyjne odbędzie się w środę (7 września) o godz. 17 w siedzibie RS (ul. Koński Kierat 14/15).©℗

(szymw)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ZS 6996X
2016-09-08 16:12:13
mów za siebie.. ja dotychczas omijałem te autostrady klucząc po jakiś brukach.. poza tym widac, ze jest wiecej rowerow, tzn. ze ludzie powoli się jednak przekonują.. a już kompletnie nie ogarniam tej agresji ze strony "z samochodu nigdy nie wysiądę".. przecież mniej samochodów w mieście, to również dla was ułatwienie. ogarnijcie się a nie szukacie wrogów na siłę. co, bedzie sympatyczniej, jak rowerzystow w ogóle nie będzie? sami się we własnych korkach udusicie.. nie potrzebujecie do tego ani rowerów ani innego kozła ofiarnego..
ZS 6996X
2016-09-07 12:18:10
Jeżdżę ostatnio dużo rowerem (Wojska Polskiego, Jagiellońska, Pl.Zamenhofa, Monte Cassino, Pl.Grunwaldzki, Jana Pawła II, Jasne Błonia). Faktycznie ruch zaczyna się w okolicy pl.Grunwaldzkiego - J.P.II i Jasne Błonia. Myślę, że wytyczanie "na siłę" kontrapasów (Piastów), zwężanie ulic(Sikorskiego), robienie ulic jednokierunkowymi w centrum (Jagiellońska) wcale nie przyczynia się do tego że jeździ tam więcej rowerzystów (choć jest bezpieczniej)- jeżdżą tam gdzie chcą, a nie tam gdzie się im trasy wytycza.
HogoFogo
2016-09-06 17:10:55
Będziemy liczyć do skutku! ...aż zostaną w mieście sami rowerzyści. Ok. A co poprzednie badania wskazały? Brak istotnego wzrostu liczby użytkowników jednośladów - tak podejrzewam. Gdyby było inaczej Rowerowy Szczecin nie omieszkałby nam o tym donieść. Tymczasem zaległa cisza.
kierowcy
2016-09-06 16:37:51
"Kierowca zobaczy rowerzystę"? Dobry żart kolego. Najpierw trzeba chcieć ich zobaczyć. Przesiądź się na rower, to zobaczysz, ilu tych rowerzystów faktycznie jest. W samochodzie z reguły mało co widać, a dodaj do tego szybką i bezpieczną jazdę, to już w ogóle nie będziesz widział więcej, niż w zasięgu koła o promieniu max...10cm..
rowery
2016-09-06 14:30:54
A po co liczyć. Wystarczy, że jadąc rano do pracy każdy kierowca zobaczy jednego lub dwóch rowerzystów i od razu widać ilu ich jest.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA