Sobota 25 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców [GALERIA] (akt. 4)

Data publikacji: 2017-10-19 07:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:53
Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców
Fot. Ryszard Pakieser  

W czwartek (19 października) w jednym z budynków na ul. Gdyńskiej w Szczecinie doszło do wybuchu gazu. Część mieszkańców ewakuowano. W tej chwili trwa akcja strażaków.

- Obudził mnie wybuch. Do mieszkania wpadły drzwi, tak duży był impet. Na szczęście razem z moim partnerem udało mi się zabrać dzieci z bloku - mówi Dagmara Pietrzak, jedna z jego mieszkanek. - Czekam, co będzie dalej. Chciałabym chociaż wydobyć z mieszkania dokumenty. Na razie strażacy wydobyli moje ciuchy. Dzieci zostały u dziadków, a ja czekam na to, co będzie dalej. Były tu panie z MOPR-u i zbierały nazwiska mieszkańców. Nie wiem czy będę korzystała z ich pomocy. Najważniejsze, że dzieci są całe i zdrowe.

Pracownicy Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na miejsce zdarzenia dotarli przed godz. 6. Podstawiono autobus, by mogli się tam schronić ewakuowani lokatorzy bloku. Otrzymają ciepłą herbatę i prowiant, a potem obiad. Jak mówi Maciej Homis, rzecznik ośrodka, na miejscu trwały ustalenia, kto z mieszkańców będzie mógł wrócić do siebie, a komu trzeba zapewnić lokum i dalszą pomoc. Wszystkie rodziny otrzymały już informację o możliwości uzyskania lokalu zastępczego.

Skutki wybuchu odczuli także lokatorzy sąsiednich bloków.

- Obudził mnie duży wybuch. Aż podskoczyło łóżko w domu - relacjonuje Irena Reutcka, mieszkanka sąsiedniego bloku. - Ludzie krzyczeli. Wszystko to wyglądało bardzo dramatycznie. Straż pożarna przyjechała szybko. Mam pod tym budynkiem zaparkowany samochód - cała jego maska jest w szkle. Za to mężowi w aucie wybiło szybę. 

- Huk, który mnie obudził, był tak potężny, że na początku pomyślałem, że wybuchła wojna - mówi Tomasz Iwanicki, mieszkaniec bloku, który znajduje się naprzeciwko. - Od razu zadzwoniłem pod 112, a jak wyszedłem na zewnątrz, była już straż pożarna. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie przeżyłem.

Jak podał Tomasz Kubiak ze straży pożarnej, ewakuowano 25 mieszkańców.

- Na miejscu jest nadzór budowlany. Na pewno nie ma szans, żeby w najbliższych chwilach mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań. Więcej będziemy wiedzieli po sztabie kryzysowym zwołanym przez wojewodę - stwierdził strażak. 

Na miejsce przyjechał prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

- Jak widać wybuch był bardzo poważny - mówi prezydent. - Cud, że nie ma ofiar śmiertelnych. Wszystkie rodziny zostały już zidentyfikowane. Dwunastu rodzinom zapewnimy mieszkania przejściowe. 

Według MOPR-u cztery rodziny prawdopodobnie skorzystają z tej opcji. Dwie klatki będą wyłączone z użytku - jest to w sumie 12 mieszkań. Dwa z nich były puste. Z pozostałych większość mieszkańców znalazła schronienie u swoich rodzin i przyjaciół.

W związku z eksplozją ul. Gdyńska została zamknięta dla ruchu. Część mieszkańców twierdzi, że o g. 2 w nocy wezwano pogotowie gazowe. Według nich gazownicy przyjechali i odjechali. 

- Jeden z lokatorów zgłosił, że czuje dziwny zapach, nie sprecyzował jaki. Pogotowie gazowe było na miejscu o wpół do pierwszej - wyjaśnia Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa. - Pracownicy byli wyposażeni w stosowne mierniki, byli na klatce schodowej, zeszli do piwnicy, jednak mierniki nie wykazały żadnego odstępstwa od normy. Oczywiście teraz szczeciński zakład powołał wewnętrzną komisję do wyjaśnienia tej sprawy, która będzie współpracowała także z innymi instytucjami. ©℗

(as, gan)

Fot. Ryszard Pakieser, Radosław Parzych

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ckm
2017-10-19 19:47:58
to jednak butla?
Basielka
2017-10-19 15:47:15
Korzystam też z butli. Boję się jej jak bomby. NIKT nie sprawdza stanu instalacji ani NIKT nie kontroluje jej od czasu do czasu. Nawet nie wiem do kogo należy się z tym zwrócić. W Polsce całe wsie korzystają tylko z butli. Szkoda, że energia jest taka droga, inaczej (ostrożnie) wyrzuciłabym butlę w diabły.
Honorat
2017-10-19 15:34:43
Jakieś 30 lat temu wybuch butli z gazem zmiótł z powierzchni ziemi nieduży dom przy ul. Pszennej.
Apeluję do władz o zakaz
2017-10-19 14:22:00
Wprowadzić kategoryczny zakaz używania butli gazowych w mieszkaniach.Nie może być tak,że przez ludzką głupotę,skrajną nieodpowiedzialność jednych będą ginąć drudzy lub niszczy się mienie.Spółdzielnie Mieszkaniowe i Wspólnoty winny dbać o poziom bezpieczeństwa swoich mieszkańców i troszczyć o wspólne mienie.Nie ma innego wyjścia bo każdego miesiąca,tygodnia doświadczamy w Kraju takich tragedii i w większości przyczyną jest zawsze butla.
gazu
2017-10-19 14:21:27
Widac, ze wysze szkoly gotowania na gazie sa jednak potrzebne
Jan
2017-10-19 13:20:28
Zacytuję tutaj wypowiedź najsłynniejszego szczecinianina: "Ale urwał! Ale to dobre było!"
O co chodzi?
2017-10-19 12:35:30
W Onet.pl Na razie nie wiadomo, co było przyczyną. - Jest zbyt wcześnie na mówienie o przyczynach - mówi mł. ogniomistrz Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie a tu skąd mają takie informacje o butli gazowej???
Kamil
2017-10-19 12:16:14
Aż dziwne że dojachała na miejsce straż, bo wokół faktycznie nie ma gdzie zaparkować Obok powstaje nowe duże osiedle mieszkaniowe i będzie coraz gorzej. Takie problemy można rozwiązać ale na Warszewie albo w innych "dowartościowanych" częściach miasta, tutaj musi być tak jak jest bo to tylko Niebuszewo.
Prezydent
2017-10-19 11:03:24
Niech Pan prezydent uporządkuje w końcu kwestie parkowania samochodów na Cegielskiego i Niemcewicza. Od lat mieszkańcy nie mają gdzie zaparkować i proszą się żeby pozabierał znaki zakazu które obecnie Straż Miejska skrzętnie wykorzystuje do wlepiania karteczek i zakładania blokad w celu "wyrabiania normy". A nie tylko robienie kampaniii pod tragiczne wydarzenia.
Oburzony postawą
2017-10-19 10:57:31
To kogo koordynator wysłał na miejsce zdarzenia-? dozorcę,że nie rozpoznał zagrożenia.Przyjechał sprawdzać gaz organoleptycznie-? Myślałem,że jeżdżą fachowcy wyposażeni nie tylko w wiedzę ale też niezbędny sprzęt.Jak się okazuje-kolejna służba "na niby" bez ludzi bez sprzętu.Zafundowali ludziom tragedię i olbrzymie straty.Ciekawe czy teraz je pokryją
re: gaz
2017-10-19 10:05:13
A niby jak ktoś ma to kontrolować? Zarządca z policją mają robić przeszukania?
Cieslak
2017-10-19 08:55:24
Niebko terror!
gaz
2017-10-19 08:31:30
Kto w ogóle kontroluje używanie butli z gazem w budynkach wielorodzinnych?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA