1490 osób ze Szczecina chce głosować w sposób korespondencyjny w zbliżających się wyborach prezydenckich.
Decyzję w tej sprawie należało podjąć do 16 czerwca. Można było to zrobić osobiście w Urzędzie Miejskim, przesłać wniosek papierowy pocztą, samemu wrzucić do urny na dokumenty w magistracie albo zgłosić się za pomocą platformy ePUAP.
– Chęć głosowania korespondencyjnego zadeklarowało 1490 osób ze Szczecina – poinformował Rafał Miszczuk, dyrektor Biura Rady Miasta w Szczecinie.
Osoby, które po 16 czerwca będą chore lub na kwarantannie, mogą złożyć wniosek do wtorku, 23 czerwca. W pakiecie wyborczym do głosowania korespondencyjnego będzie karta do głosowania z oznaczeniem, które potwierdza jej autentyczność, koperta na kartę do głosowania, instrukcja, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, koperta zwrotna, nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a (jeśli została zamówiona w zgłoszeniu). Pakiet przyjdzie do skrzynki odbiorczej wyborcy najpóźniej pięć dni przed wyborami. Jeśli wyborca jest osobą niepełnosprawną, to może w zgłoszeniu zaznaczyć opcję, że prosi o dostarczenie takiego pod drzwi mieszkania lub domu. Można też zaznaczyć opcję osobistego odebrania pakietu w Urzędzie Miasta. Do 26 czerwca należy odesłać otrzymane pakiety lub osobiście dostarczyć je do urzędu. Można również w godzinach głosowania, w dniu wyborów 28 czerwca, zanieść kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla spisu wyborców głosującego lub poprosić o to inną osobę. Według informacji Krajowego Biura Wyborczego, w całej Polsce zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosiło ok. 145 tys. osób.
(dar)
Fot. Sylwia Dudek