Czwartek, 10 października 2024 r. 
REKLAMA

Wybitni szczecinianie zostali ambasadorami miasta [GALERIA]

Data publikacji: 05 lipca 2024 r. 14:56
Ostatnia aktualizacja: 06 lipca 2024 r. 17:00
Wybitni szczecinianie zostali ambasadorami miasta
Fot. Ryszard Pakieser  

Neurochirurg Marek Lickendorf oraz fotografik Andrzej Łazowski podczas piątkowej uroczystej sesji Rady Miasta Szczecina zostali laureatami honorowego tytułu "Ambasadora Szczecina". Wręczono też Medale za Zasługi dla Miasta: Stefanii Biernat, dr. Bazylemu Baranowi oraz prof. Ryszardowi Wilkowi. 

Laudację na cześć Marka Lickendorfa wygłosiła Ewa Cudnik z fundacji ThebestofSzczecin. Opowiadała, że nowy "Ambasador Szczecina" jako neurochirurg ma 25-letni staż pracy, współtworzył Oddział Kliniczny Neurochirurgii Dziecięcej w szpitalu w Zdrojach, gdzie leczą się dzieci z całej Polski. Razem z prof. Ireneuszem Kojderem w latach 90. ub. wieku jako pierwsi w Europie Wschodniej wprowadzali systemy neuronawigacyjne, a z prof. Leszkiem Saganem jako pierwsi w Polsce za pomocą robota wszczepili elektrodę do diagnostyki padaczki. 

- To lekarz z powołania, bezwarunkowo oddany pacjentom - podkreślała Ewa Cudnik. - Traktuje pacjenta niczym najlepszego przyjaciela. Wyjątkowym pomysłem było powołanie Fundacji Anioły Lubią Żywioły, która promuje żeglarstwo osób z niepełnosprawnością w Centrum Żeglarskim w Szczecinie. 

Mark Licendorf ocenił, że Szczecin, zarówno jeśli chodzi o neurochirurgię dzieci, jak i dorosłych, zawsze był w Polsce pionierem. Zwrócił uwagę, że gdy choruje dziecko, to dotyka to całą rodzinę. 

- Dzieci niestety chorują coraz bardziej, a mało się o tym mówi w czasach mowy o klimacie, o zanieczyszczeniu. Zapominamy, że ilość nowotworów mózgu dzieci to 20 proc. nowotworów wszystkich ludzi - i rośnie - poinformował lekarz. 

Andrzej Łazowski od 30 lat aktywnie uczestniczy w życiu szczecińskiego środowiska artystycznego i prowadzi działania na rzecz integracji polsko-niemieckiej.  Pomysłodawca projektu „Drzewko Pamięci” na Cmentarzu Centralnym. Stowrzył Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość. Komisarz Marek Łuczak, znany miłośnik historii Szczecina, wspominał, jak wielkie wrażenie zrobiły na nim "Portrety szczecinian" Andrzeja Łazowskiego.   

- Ważne jest, abyśmy pamiętali o wszystkich tych, którzy kształtowali polski Szczecin po 1945 roku, nieśli w sobie pamięć - mówił Andrzej Łazowski. - 5 lipca to bardzo ważne święto, bo na co dzień kształtujemy tę czasoprzestrzeń, budując swoją tożsamość codzienności.

Wyróżniona Medalem za Zasługi dla Miasta nauczycielka i była przewodnicząca Rady Miasta Stefania Biernat dziękując za wyróżnienie, mówiła, że dla niej zawsze najbardziej liczył się młody człowiek. 

Dr Bazyli Baran, nauczyciel akademicki i były przewodniczący Rady Miasta, wymienił inicjatywy, którymi powinni zająć się radni - wspomniał między innymi o tym, że w Szczecinie powinien powstać pomnik poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego, którzy nie powrócili z misji.  

Architekt prof. Ryszard Wilk, współtwórca m.in. szczecińskiego "Domu Kupca", oświadczył zaś:

- Pracuje się dla siebie, pracuje się dla ludzi, pracuje się dla potomnych. Sądzę, że nie przyniosę wstydu pokoleniom, które przyjdą. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sławek
2024-07-06 16:51:26
Podziękowania i gratulacje dla Pani Stefanii Biernat.
miki
2024-07-05 23:40:20
Bardzo zacne towarzystwo, a album pana Łazowskiego to perła
Swoi swoim
2024-07-05 15:17:53
gratulacje odznaczonym za wkład swojego życia i działalności na potrzeby innych . Dzięki ich zaangażowaniu inni mogli . Podziękowania za pamięć !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA