wtorek, 04 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wstęp do „Święta Tkackiej”

Wstęp do „Święta Tkackiej”

Wstęp do „Święta Tkackiej”
Data publikacji: 2020-07-10 19:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 13:40
Wywietleń: 556 464183

Na razie jest jedna odnowiona okienna krata - z motywem ryb, przy dawnej "Lagunie". Natomiast za niespełna tydzień w tym samym miejscu Szczecin będzie miał "Święto Tkackiej", czyli wydarzenie o iście jarmarkowym charakterze, podczas którego ma nie zabraknąć nie tylko artystycznych inspiracji, ale również gier, zabaw i lemoniady.

Sabina Wacławczyk wskazuje na teren, na którym współcześnie znajduje się dostawcza rampa dawnego "Odzieżowca", zaplecze pawilonu obuwniczego, czyli niegdyś popularnego "Maratonu", a także deptak przy "Czarnej Perle", łączący al. Niepodległości z ul. Tkacką. Tam w średniowieczu miał się znajdować plac tkaczy.

- Handlowali tym, co utkali. Natomiast opodal mieli swoje warsztaty. Właśnie do tej historii chciałyśmy nawiązać, organizując "Święto Tkackiej" - mówi ta artystka i miejska aktywistka, współorganizująca wraz z Kamilą Grochowicką to wydarzenie, firmowane przez społeczność Idee przez miasto.

To odległa historia, która znalazła odzwierciedlenie we współczesnej nazwie ulicy. Bliższe nawiązanie do przeszłości miejsca dotyczy PRL-u: nie tylko charakterystycznych dla tego okresu krat okiennych, ale przede wszystkim dawnej "Laguny"- miejsca po kultowym sklepie i barze rybnym, u zbiegu ul. Tkackiej i Łaziebnej.

- Okienna krata z motywem ryb. Odnowiłyśmy ją w ramach artystycznego manifestu a zarazem kameralnej happeningowej interwencji. Żeby pokazać, że warto zmieniać szczecińskie Stare Miasto w kierunku, w jakim to robią inne miasta. Czyli miejsc, w których można odpocząć, zabawić się, zobaczyć coś ciekawego, a gdzie artyści twórczo wchodzą w symbiozę z miejskimi placami i ulicami. Jak będzie właśnie podczas nadchodzącego  "Święta Tkackiej" - mówią aktywistki Idee przez miasto.

Kratę z motywem ryb - po odświeżeniu - już widać z daleka. Srebrną farbą została niejako wydobyta z fasady budynku, w którym trwa od dziesięcioleci. Dawna "Laguna" też ożyje - choć tylko na jeden dzień "Święta Tkackiej". Będą w nim wystawiali swoje wyroby artyści rzemiosła: od tkanin po biżuterię. Pozostałe stoiska, atrakcje i rękodzielnicze warsztaty (makramy, tkania na krosienkach, batiku, tkania bransoletek, szycia breloczków z filcu, ebru na tkaninie) będą się rozgrywały już bezpośrednio w przestrzeni ul. Tkackiej. Konkretnie na wyłączonym z ruchu odcinku od ul. Łaziebnej po pl. Żołnierza Polskiego. Już w sobotę - 18 lipca.

O szczegółach owego familijnego wydarzenia, podczas którego wszyscy będą mile widziani, wkrótce poinformujemy naszych Czytelników. ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu (od lewej): Karolina Grochowicka oraz Sabina Wacławczyk tuż po "happeningu interwencyjnym", zapowiadającym "Święto Tkackiej".

Wstęp do „Święta Tkackiej”

Komentarze

egeg
zwykly sklep bez mozliwosci placenia karta, nieciekawym wystrojem i malomiłą obsługą
2020-07-12 00:33:56
Juzek
@ O totototo - A po ile te skarpetki?
2020-07-11 11:26:51
ARCZIK
I BARDZO FAJNIE JAKO DZIECIAK ZAWSZE PATRZYŁEM NA TĄ METALOPLASTYKĘ I ZAWSZE MNIE SIĘ PODOBAŁA A SKLEP UWIELBIAŁEM TAM Z MAMĄ CHODZIĆ I JUŻ JAKO DOROSŁY DZIECIATY ŻONATY TEŻ TAM ŚMIGALIŚMY NA I PO RYBKĘ
2020-07-11 10:36:33
O totototo
Czyli kolejna imprezka z cyklu "schab mydło i powidło". Było juz święto Wojska Polskiego, innych ulic teraz Tkackiej. Widocznie tylko na to stać prawie 400-tysięczne miasto. Ktoś sprzeda zrobione na drutach skarpetki, ktoś drewniana rame do obrazu inny kolorowe koraliki z makaronu i OK. To jest własnie Szczecin!
2020-07-10 20:13:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie