Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wspólnie przeciw terroryzmowi

Data publikacji: 05 września 2019 r. 15:51
Ostatnia aktualizacja: 06 września 2019 r. 11:52
Wspólnie przeciw terroryzmowi
Celem wspólnego projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i przeciwdziałanie terroryzmowi.  

O działaniach w zakresie realizacji projektu „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” poinformowano na czwartkowej konferencji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

 - Położenie geograficzne Szczecina blisko granicy powoduje, że musimy liczyć się z tym, iż może dojść do popełnienia przestępstwa transgranicznego - mówił podinsp. dr Wojciech Achrem z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Szczecinie. - Dlatego postanowiliśmy stworzyć konsorcjum laboratoryjne składające się z trzech równorzędnych partnerów. Są to: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Urząd Kryminalny Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

W ramach polsko-niemieckiego projektu funkcjonariusze obu krajów, z pomocą naukowców, wspólnie korzystają z ostatnich osiągnięć w zakresie badań genetycznych i technologii informatycznych. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i przeciwdziałanie terroryzmowi.

- W chwili obecnej odbywają się warsztaty, podczas których poznajemy swoje metody badawcze, diagnozujemy różnice w systemach procedur karnych obu państw, staramy się wypracować jeden model postępowania - wyliczał podinsp. dr Wojciech Achrem. - Duży nacisk kładziemy na wymianę informacji.

Z kolei naukowcy w ramach projektu zajmują się metodami, które nie są powszechnie stosowane.

- Przygotowujemy się do sytuacji ekstremalnych, które wymagają od nas niestandardowego podejścia do wykonywanych badań - wyjaśniał dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie. - Stworzyliśmy nowoczesną pracownię analizy dna mitochondrialnego. Ma to nam pomóc w identyfikacji ofiar co do których nie mamy bliskich krewnych. Wyniki, które powstaną w każdym z naszych laboratoriów, będą mogły być wykorzystane przez zespoły wszystkich trzech podmiotów, ale także będziemy przedstawiać nowe metody, które pozwolą szybciej zidentyfikować ofiary oraz wytypować potencjalnych podejrzanych.©℗

(KK)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rot
2019-09-06 11:16:04
Permanentna inwigilacja, a przestępcy i tak robią co chcą. Ściema, ściema i jeszcze raz ściema.
@emeryt totalitarnego państwa
2019-09-05 22:49:11
100/100. Ostatnim "terrorystą" był ś.p. Brunon Kwiecień skutecznie skazany na karę śmierci w więzieniu za próbę ataku na parlament starą nokią i pęczkiem drutów.
emeryt totalitarnego państwa.
2019-09-05 20:49:29
Kolejny temat s/f wydumany i tworzony na potrzeby parszywej polityki.Proponuję siły i środki zainwestować na doposażenie i wyposażenie Komisariatów,Komend w tym właśnie Laboratorium Kryminalistycznego KWP a nie zajmować się wydumanymi problemami i uprawiać pozorowane działania tworząc psychozę strachu w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA