Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Wskaż zabytek zasługujący na milion złotych

Data publikacji: 02 kwietnia 2023 r. 11:50
Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia 2023 r. 13:16
Wskaż zabytek zasługujący na milion złotych
Zespół dworski w Przytoniu zostanie odnowiony i wzbogacony o nową funkcję.   

Jest szansa na milion złotych dla któregoś z zabytków na Pomorzu Zachodnim. Do 10 kwietnia możemy zgłaszać obiekty z naszego regionu do konkursu "Nasz Zabytek" Fundacji Most the Most. W poprzedniej edycji tej inicjatywy wygrał zespół dworski w Przytoniu. 

Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać miejsca ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie powinni zaproponować pomysł, jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność.

Zwycięski obiekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do miliona złotych). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Tym razem w konkursie wezmą udział mieszkańcy województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego
i lubuskiego. Cztery budynki (po jednym w każdym województwie) otrzymają dotację na rewaloryzację i szansę na nowe życie.

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić? Fundacja radzi: "Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej. Sprawdź, czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). Zrób zdjęcie zabytku. Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl/nasz-zabytek. Jeśli nie lubisz wypełniać internetowych formularzy, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088". 

W poprzedniej edycji w naszym województwie wygrał zespół dworski w Przytoniu położony w gminie Drawsko Pomorskie. Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku, w około 1897 r. W skład dworu wchodzą budynek dworski, oficyna, rządcówka, budynek mieszkalny, budynek gospodarczy, park.

Jak informuje Fundacja Most the Most, gmina Drawsko Pomorskie, jako właściciel zabytku, otrzyma milion złotych na jego odnowienie i nadanie mu nowej funkcji - miejsca integracji dla lokalnej społeczności. W dworze mają powstać świetlica wiejska oraz Lokalna Izba Historii. ©℗

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarl Bischek
2023-04-02 23:27:21
Niestety wiele obiektów do rejestru nie jest wpisanych i to nie wiadomo dlaczego. Zwłaszcza zabytkowe ruiny czy grodziska. Co to jest milion? Na przykładzie zabytków widać, że Polska nie poradziła sobie z zagospodarowaniem tych ziem.
Wskazuję
2023-04-02 22:34:35
Szosa Polska 2
Moni
2023-04-02 21:45:49
Pałac w Zelmowie. Piękny z duszą. Może służyć jako dom dla potrzebujących uzdrowisko cokolwiek. Jest piękny i samotny
obserwator
2023-04-02 18:21:23
Dać STAREJ RZEŻNI NA REMONT. TAM JEST SIEDZBA EUROKULTURY POMERANIA I CSL.
Kriss
2023-04-02 17:48:47
Willa na Goclawiu
.
2023-04-02 12:30:40
Czyli - jak rozumiem - minął rok i zespół dworski w Przytoniu nadal nie jest odnowiony? Nie nadano mu przez ten rok zadeklarowanych nowych funkcji? Może by się Redaktor dowiedział?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA