czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wózek się nie przeciśnie - więc blokada

Wózek się nie przeciśnie - więc blokada

Wózek się nie przeciśnie - więc blokada
Data publikacji: 2016-01-12 17:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 3743 96059

Straż Miejska założyła blokadę na koło samochodu naszego Czytelnika, bo auto stało na chodniku zajmując prawie całą jego szerokość - praktycznie uniemożliwiając przejście. Ale czy rzeczywiście zasłużył na upomnienie? Przecież za murkiem (patrz zdjęcie) piesi mieli do dyspozycji szeroki, niczym niezastawiony trotuar.

Pan Maciej jest właścicielem Daewoo Matiz. W poniedziałek zaparkował je przy ul. Odzieżowej. A mówiąc ściślej, na chodniku przy ul. Odzieżowej.

- Zanim się zatrzymałem, sprawdziłem czy będzie to zgodne z przepisami - zapewnia nasz Czytelnik. - Upewniłem się więc, że nie ma znaku zakazu zatrzymywania, że stoję 10 m od skrzyżowania (na którym nota bene zaparkowane były samochody!) i że piesi mają do dyspozycji wymagane 1,5 m chodnika.

Dlatego kilka godzin później mężczyzna bardzo się zdziwił widząc zamontowaną blokadę na kole, a za wycieraczką instruktaż dalszego postępowania.

- Nawet byłem ciekaw o co chodzi? - przyznaje nasz rozmówca.

Na straż pan Maciej czekał prawie godzinę. Po przyjeździe funkcjonariusze powiedzieli mu, że popełnił wykroczenie: nieprawidłowe parkowanie na chodniku. Przypomnijmy. Zgodnie z kodeksem drogowym, na chodniku można parkować pod warunkiem, że auto ustawione jest przy krawędzi jezdni, a trotuar jest na tyle szeroki, że po ustawieniu na nim pojazdu, pieszy ma do przejścia jeszcze, minimum, 1,5 metra.

Kłopot w tym, że część zajęta przez matiza jest oddzielona od reszty chodnika murkiem pełniącym funkcję kwietnika. W rzeczywistości więc w tym miejscu są dwa chodniki: jeden przy jezdni (należący do miasta) i drugi przy budynku (własność spółdzielni mieszkaniowej).

Zdaniem pana Macieja, nie popełnił błędu, bo za murkiem jest chodnik, po którym piesi mogą spacerować bez przeszkód. Strażnicy z kolei mówią, że zablokowali mu koła, bo uniemożliwił pieszym przejście po chodniku znajdującym się przy skraju jezdni. Nie przekonali naszego Czytelnika.

- Zostałem pouczony przez strażników, choć uważam, że niesłusznie - obstaje przy swoim właściciel matiza. - Pouczyli mnie o rodzajach własnościowych chodników? Jeżeli takowe faktycznie występują, to proszę o ustawienie odpowiednich znaków! W kodeksie nie ma nic o chodniku miejskim, spółdzielczym, czy jakimkolwiek innym.

Strażnicy Miejscy prostują. Ich zdaniem, to zdarzenie nie dotyczy chodnika za murkiem - twierdzą, że to nawet nie jest chodnik. Im chodzi o trotuar, na którym stoi daewoo.

- W tym wypadku mamy klasyczne zablokowanie przejścia - zapewnia Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. - Nie ma żadnych wątpliwości, interwencja była uzasadniona - nawiasem mówiąc zainicjowana prze pieszych. Straż wezwała kobieta z dziecięcym wózkiem, która nie mogła się przecisnąć między pojazdem a kwietnikiem.©℗

Leszek Wójcik

 

Fot.: Czytelnik

Na zdjęciu: Stojące na chodniku daewoo nie zostawiło wiele miejsca pieszym. Wózek na pewno się nie przeciśnie.

Komentarze

mateusz345
Teraz zmienią przepisy co do tego i będą częściej odholowywać: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/auto-zaparkowane-na-chodniku-bedzie-odholowane
2018-12-07 14:03:35
k
Piesi już niedługo będą zmuszeni do przemieszczania się kanałami !
2016-02-16 00:29:40
Kierowca
Co się dziwić, zabrali SM możliwość zdzierania z fotoradarów to się wzięli i ściągają haracz z czego tylko się da. Do niczego innego się nie nadają.
2016-01-14 07:05:41
bezczelny kierowca
co za bezczel, zajął prawie cały chodnik i wymyśla, że widzi dwa chodniki, człowieku zrozum jedziesz z wózkiem i nie przejedziesz, bo ty sobie ustawiłeś samochód na miejscu dla pieszych !!! szczyt i jeszcze do prasy z tym poszedł. trzeba mieć naprawdę tupet :/ żenada
2016-01-13 20:56:54
Leoś
Normy to dopiero strażnicy będą mieli podniesione przez swojego miłościwie panującego komendanta Leona i jego dwóch zastępców, po tych nagonkach w mediach ostatnimi czasy. Trwoga nam, trwoga kierowcy, strażnicy ruszają w miasto ze swoją niemocą...
2016-01-13 13:18:58
Kierowca Przemek
Ludzie Wy chyba nie rozumiecie, że tu nie chodzi o samo parkowanie na chodniku, tylko o to, że ten skrawek donikąd nie prowadzi. Nikomu na bank nie wadził ten samochód. Przepisy przepisami, bądźmy ludźmi. Blokada była założona chyba tylko po to, żeby wyrobić normy w karaniu kierowców. Żenada.
2016-01-13 12:50:23
Nobody
Cala dyskusja przypomina mi pewną tragikomedię, tylko nie potrafię przypomnieć sobie autora...
2016-01-13 12:47:01
Mefistofellesss
No NIE ! Do czego to doszło, kierowca EWIDENTNIE zajmuje chodnik i śmie jeszcze się do prasy z płaczem się udawać !? Toż to jakieś nowomodne PO'st szalone myślenie ! Ciesz się że teczki Ci Jedyna Słuszna Partia nie otworzy !!
2016-01-13 10:07:23
Zaciekawiony
A mnie ciekawi inna strona tej sytuacji (no bo wina kierowcy jest oczywista), a mianowicie dlaczego blokada? Skoro pojazd utrudnia ruch to powinien zostać odholowany.
2016-01-13 07:38:59
Myślenie.
Zajmujesz chodnik, licz się z blokadą - logiczne.
2016-01-13 07:33:10
slavko
Parkowanie to jedno, ale jest jeszcze jedna zagadka...(patrz foto ! ). Dlaczego Strażnicy Miejscy nie zwrócili uwagi na mega wysoki krawężnik uniemożliwiający matce bezpieczny zjazd z chodnika wózkiem ?? Czy dlatego że jest on miejski a w swoje gniazdo się nie robi ?! A podobno obniżano wszystkie krawężniki w mieście... Więc jak to jest? Zadzwoniła matka bo nie mogła spaść wózkiem z chodnika czy nastąpiła nadpobudliwość SM w związku z utratą fotoradaru ??
2016-01-12 20:45:23
Smerfetka
Niebywały sukces nieudaczników z sm. Ale drogie Strażniki, weźcie się za gnębienie panisków z suwów jak to radzi kierowca Mariusz. Strażniki lubią pisać mandaciki jak widzą lepsze auta które to ich właścicielom spadły za darmo z nieba, a Strażniczyna nie zarobi na taki do emerytury... Referendum i rozwiązać to dziadostwo, zobaczymy gdzie te wszystkie pociotki bez rozumków co tylko blokadkę potrafią zakładać, znajdą normalna pracę.
2016-01-12 20:39:54
ona
Chodnik dla pieszych,często idąc z wózkiem muszę schodzić z chodnika na ulicę.Brawo dla tej Pani,sama też zadzwonię jeśli spotkam się z podobną sytuacją.
2016-01-12 20:39:40
Ola
A to Polska właśnie. Co oznacza słowo "chodnik"? Nigdzie w Europie Zachodniej nie parkuje się na chodnikach !
2016-01-12 19:26:41
wujo dobra rada
Myśląc tym tokiem rozumowania kierowcy, to ludzi równie dobrze mogli by iść drugą stroną ulicy, bo w końcu tam też jest drugi chodnik. Brawo straż miejska, tylko dlaczego takie pobłażanie? Ten gość od tego matiza to jeździ 30km/h lewym pasem, bo nie widzi też w tym nic dziwnego. W końcu inni mają wolny jeszcze środkowy i prawy pas. Taki sort
2016-01-12 19:07:16
WDR
Skoro nie było zakazu postoju, to czemu po prostu nie zaparkował na jezdni zgodnie z przepisami, lub częściowo na jezdni, częściowo na chodniku zostawiając 1,5 m odstępu od murka? Czy kierowca przyjął mandat, czy sprawę skierowano do sądu grodzkiego, bo ciekaw jestem rozstrzygnięcia?
2016-01-12 19:04:19
Ona
Bzdura Pan ktory wypowiedzial sie swoimi punktami (podpisany jako Gargamel) a wiec Panie Gargamelu ... Kobieta idaca z wozkiem idzie tam gdzie jest chodnik chodnik slozy do przejscia a nie do parkowania . Kwestia kolejnego faktu jak zalozysz raz blokade komus na koła to sie nauczy ze walczycie o parkingi a parkujecie na chodnikach .
2016-01-12 18:41:27
Do Gargamela
W pełni popieram twoje stanowisko i dodać należy: Zabrali nierobom fotoradary, nie ma na czym kasy tłuc, więc teraz zacznie się czepialstwo byle czego. Byle by zaistnieć i pokazać swą przydatność. Panie Mariuszu !! a może by tak poprosić jaśnie nam panującego o jakiś parking dla chorych dojeżdżających do szpitala , zamiast wydawać potężne pieniądze dla kolesi, na idiotyczne studia nad pseudo aquaparkiem ?
2016-01-12 18:37:17
Marcin
Ciekawe gdzie te mendy się pałętają jak są organizowane imprezy masowe typu mecze na orlikach, gdzie otoczenie dosłownie zawalone jest autami gdziekolwiek postawionymi, włącznie z trawnikiem, że o przejściu chodnikiem nie wspomnę. Straży nie ma a policja jeździ między samochodami i udaje, że problemu nie widzi. Szkoda słów! Matiz im przeszkadza.
2016-01-12 18:36:38
Mania
Zapraszam na ul. Broniewskiego to dopiero horror a wjazd na ul. Judyma nie raz zablokowany tak, że nie można przejechać. Tam zapraszam strażników
2016-01-12 18:31:53
Gargamel
W tym przypadku mamy klasyczną nadgorliwość, nieróbstwo i niekompetencję miejskich nierobów. Jest wysoce mało prawdopodobne że w miejscu w którym stoi auto ktoś jechałby wózkiem - patrząc na układ chodnika byłoby to zwyczajnie niepraktyczne, więc mówienie że patrol nierobów wezwała matka z wózkiem jest naciągane. Dwa - jeśli samochód istotnie utrudniał przejście, to dlaczego nieroby nie wezwały lawety by go odholować, tylko założyły blokadę by dalej blokował przejazd i utrudniał przejście matce z wózkiem jeszcze przez godzinę? I trzy - Kiedy w końcu ktoś zorganizuje referendum w sprawie likwidacji nierobów miejskich w szczecinie?
2016-01-12 18:10:42
Kierowca Mariusz
Chodnik to chodnik, nad czym się rozpisywać? Generalnie nie powinno się parkować na chodnikach! Duże czy małe auto jest cięższe od masy człowieka, stad powykrzywiane chodniki, pozarywane i oblepione smarami i olejem, brudem z dróg. Bardzo dobrze wykonane zadanie straży miejskiej. Zapraszam na ulicę Wszystkich Świętych. Najlepiej by oddelegować tam jednego pracownika straży. Ludzie chorzy, kulawi, często niepełnosprawni i starsi muszą slalomem skakać po chodniku powyrywanym albo drodze brudnej od prac budowlanych prowadzonych przy tym chodniku! Zareagujecie wreszcie z cała surowością i konsekwencją. Najcześciej paniska z wielkich SUV blokują chodnik i śmieją się z przepisów ruchu drogowego oraz znaków. Za nic mają ludzi chcących dojść do lekarza!
2016-01-12 18:01:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie