poniedziałek, 21 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wolontariat dla schroniska

Wolontariat dla schroniska

Wolontariat dla schroniska
Data publikacji: 2016-06-01 08:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 1502 136039

Dlaczego zdecydowałeś się pomagać bezdomnym zwierzętom? Jakie masz doświadczenie w pracy z nimi? Ile godzin zamierzasz im poświęcić w przedziale czasowym godz. 8-16? To tylko niektóre z pytań, jakie znalazły się na kwestionariuszu osobowym, bez którego - podobnie jak bez listu motywacyjnego (!) - o wolontariacie w szczecińskim schronisku lepiej zapomnieć.

Najbliższy piątek (3 bm.) jest dniem ostatniej szansy dla wszystkich, którzy chcieliby społecznie pomagać rezydentom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Wypełnione „kwestionariusze osobowe kandydata do wolontariatu" wraz z listem motywacyjnym (!) oraz oświadczeniem o braku przeciwwskazań do pracy ze zwierzętami należy złożyć albo w placówce przy al. Wojska Polskiego 247, albo w siedzibie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Ku Słońcu 125a (sekretariat). Oprócz tego kandydatów czeka jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Te będą się odbywały już w 6 czerwca.

- W ubiegłym roku tysiące szczecinian walczyło o poprawę fatalnej sytuacji schroniskowych zwierząt, jak też o godne, partnerskie traktowanie opiekujących się nimi wolontariuszy. Były protesty przed magistratem i tzw. okrągły stół dla schroniska. Podczas jego obrad godzinami rozmawialiśmy o zmianie, czyli ucywilizowaniu regulaminu schroniska i wolontariatu. I co? Od tego czasu minął rok. Zwierzętom rzeczywiście w placówce lepiej się dzieje. Nowa kierowniczka zapędziła pracowników do roboty. Jest dyscyplina, czyste miski, ale wolontariusze są traktowani po staremu. O jakimkolwiek partnerstwie nie ma mowy. Najlepszym dowodem na arogancję są godziny wskazane dla rozmów kwalifikacyjnych. Kto chce się ubiegać o wolontariat, czyli bezinteresownie i dobrowolnie, kosztem własnego czasu i rodziny, społecznie pomagać schroniskowym bezdomniakom, ten musi wziąć dzień wolny w swojej macierzystej pracy.

Faktycznie, kto chce zaliczyć całość dwustopniowej sesji kwalifikacyjnej, ten musi przyjść na rozmowę ze specjalnie powołaną komisją: czyli w poniedziałek, do pokoju nr 4, w godz. 8-10 lub 15-17.

- Mamy nowy regulamin schroniska i wolontariatu, ale nie o taki walczyliśmy - dodaje inny wolontariusz. - Nadal uniemożliwia nam udział w wizytach przed i poadopcyjnych oraz wykonywania świadczeń wolontariackich w charakterze domu tymczasowego. Brakuje zapisu zobowiązującego pracownika biura schroniska do skontaktowania wolontariusza z osobą zainteresowaną adopcją przed przekazaniem jej psa. Jak też uregulowania zadań, praw i obowiązków koordynatora pracy wolontariuszy: pomimo zapowiedzi w § 1 ust. 1 d. Schronisko nadal nie posiada tzw. ankiety przedadopcyjnej, która jest standardem we wszystkich nowocześnie zarządzanych placówkach tego typu.

Natomiast zamknięto w schronisku wszystkie boksy bytowe. Na kłódki. Także przed wolontariuszami.

- Wcześniej mogliśmy przełamać "pierwsze lody" w boksie, czyli oswajać psa po przejściach, bojącego się człowieka i wyjścia z nim na spacer. Teraz musimy szybko boks opuszczać. To najmocniej uderzyło w wolontariuszkę, która jest behawiorystką i trenerką, która od kilku tygodni pracuje z dwoma najtrudniejszymi psami: Hunterem i Bufonem - dodaje kolejny wolontariusz.

Ostateczna wersja nowego regulaminu schroniska i wolontariatu nie była konsultowana społecznie. Może dlatego to na wolontariuszy (!) przerzucono koszt ubezpieczenia NNW, obciążając ich darmową pracę dodatkowym kosztem w wysokości co najmniej 40-50 zł rocznie (mimo że obowiązku takiego nie nakłada żaden przepis, a każdy wolontariusz jest objęty ubezpieczeniem z tytułu nieszczęśliwych wypadków na mocy ustawy - przyp. an). I pewnie przez ów brak konsultacji z zainteresowanymi, czyli wieloletnimi wolontariuszami schroniska, w nowym regulaminie placówki znalazł się zapis umożliwiający rozwiązanie porozumienia z wolontariuszem bez (!) jakiegokolwiek uzasadnienia.

- Wprowadzenie takich uregulowań, bez jakiejkolwiek konsultacji ze stroną społeczną, każe wątpić w dobrą wolę władz Szczecina, które tak często podkreślają ważką rolę partycypacji i współdecydowaniu - komentują wolontariusze (prosząc o zachowanie anonimowości). - Jesteśmy głęboko rozczarowani faktem, iż władze Szczecina zamiast wdrażać dobre praktyki z miast, takich jak Warszawa czy nieodległy Szczecinek, koncentrują się na tworzeniu barier utrudniających pracę osobom niosącym pomoc skrzywdzonym przez los zwierzętom. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

 

Wolontariat dla schroniska Wolontariat dla schroniska Wolontariat dla schroniska Wolontariat dla schroniska

Komentarze

Wolontariusz
"Dlaczego zdecydowałeś się pomagać bezdomnym zwierzętom?" Zadając to pytanie, dyrekcja ZUK ujawnia, że jest zdziwiona faktem, że ktoś może być tak nierozsądny,żeby tracić czas na łażenie do schroniska zamiast do galerii handlowej. I chce wiedzieć co kieruje taką osobą. W domyśle - co jest z nią nie tak?
2016-06-02 08:58:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie