środa, 23 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Wolność zaczęła się w Szczecinie

Wolność zaczęła się w Szczecinie

Wolność zaczęła się w Szczecinie
Data publikacji: 2018-05-15 15:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-16 13:57
Wywietleń: 1227 327661

"Szczecin '88. Tu zaczęła się wolność" - pod takim hasłem odbędą się obchody 30. rocznicy najdłuższego strajku w historii naszego miasta. Obchody zorganizował Urząd Marszałkowski. W programie m.in. lekcje historii, koncert, piknik. Wszystko rozpoczyna się już w tym miesiącu.

- Będziemy chcieli pokazać wszystkie osoby, które w tych protestach uczestniczyły - zapewniał marszałek Olgierd Geblewicz. - Będziemy chcieli pokreślić kluczowe wydarzenia, a także nauczyć tej historii, naszego wkładu w historię Polski, młodsze pokolenia. Warto pamiętać o naszych korzeniach, o naszym wkładzie w Polskę wolną. Wydaje się naturalnym, że każdy z nas powinien odczuwać pewnego rodzaju dumę i satysfakcję z tego, w jakim miejscu, miejscu niepokornym, mieszka. Wydaje mi się, że w ramach budowania lokalnej tożsamości powinniśmy budować lokalną dumę z naszych osiągnięć. W innym przypadku za każdym razie w kontekście przełomu roku '89 i w ogóle w kontekście upadku komunizmu będzie się mówiło o Gdańsku i Berlinie, a nie o dzielnym ośrodku między tymi dwoma miastami.

I tak w programie znalazły się lekcje historii w porcie szczecińskim z udziałem świadków historii, a także lekcje papieskie przy wystawie "Operacja Papież" na placu Solidarności. 17 sierpnia na placu Solidarności zostanie otwarta wystawa czasowa "Samotny strajk. Sierpień 1980". W tym miejscu 1 września odbędzie się piknik rodzinny oraz koncert w wykonaniu artystów Opery na Zamku. Na 3 września na Łasztowni zaplanowano uroczystą galę. Wrzesień to także debata "Nadzieje spełnione - nadzieje zawiedzione" w kościele Ojców Jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej oraz debata oksfordzka "Sierpień '88 dokończył demontaż PRL". Program nie jest jeszcze zamknięty.

Edward Radziewicz, członek komitetu honorowego obchodów i lider Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z roku 1988, mówił, że trzydziestolecie tych wydarzeń może być jedną z ostatnich okazji, by spotkać uczestników strajku, ponieważ "połowy z nich już nie ma".

- Tak naprawdę Polska nic nie wie o tym, co się tutaj działo. Przekręcane są fakty. Na przykład ciągle się eksponuje, że w 1988 roku stocznia strajkowała, a wiemy, że nie - to był port - mówił. - Mnie najbardziej zależy na tym, żeby pokazać ludzi, którzy bezpośrednio brali udział w tym wszystkim, tych szarych ludzi,  żeby ich nazwiska zostały wyeksponowane. To oni wtedy zrozumieli, że my stoimy na krawędzi. Skąd wiedzieli? Bo port był przełykiem państwa. Jeśli w porcie nie było roboty, to znaczy, że państwo się kładło. Prosty robotnik rozumiał, że dzieje się źle. Jak na "Solidarność" to był dziwny strajk. Robotnicy w imieniu "Solidarności" niemalże podnieśli rękę na władzę. Mało kto wie, że operatorzy siedli na sprzęt i niemalże zapraszali zomowców, żeby weszli do środka. Byli tak bojowo nastawieni, że chcieli starcia.

W komitecie honorowym są także Andrzej Milczanowski, Mirosław Kędzierski, Artur Balazs, o. Jacek Łągwa, Jan Tarnowski, Andrzej Bieniek, bp Stanisław Stefanek, Agnieszka Dąbrowska, Mieczysław Ustasiak. Nie wszystkie osoby, którym zaproponowano udział w komitecie, przyjęły tę propozycję.

Powszechnie uważa się, że fala strajków z 1988 roku była jednym z najważniejszym czynników, które doprowadziły do Okrągłego Stołu.©℗

(as)

Na zdjęciu od lewej: Edward Radziewicz, marszałek Olgierd Geblewicz oraz Andrzej Milczanowski opowiadali o znaczeniu dla polskiej historii szczecińskiego strajku z 1988 roku.

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

PO-dsluchane u Okulisty...
A ten Pan w Okularach... to jakie ma "korzenie i po-chodzenie"... ??
2018-05-16 11:11:45
PO-dsumowanie
Szczecin jest jeszcze Tak Lewacki, tak ze Walka o Wolnosc wcale nie zaczela sie w Stettinie...? Tylko w innych miastach Polski jak: Poznaniu, Lublinie czy na Slasku - a "PO-morze Zachodnie tylko PO-dolanczalo sie" !!
2018-05-16 11:06:44
wert
A teraz przyszły czasy że Polacy znów muszą o tą wolność walczyć.
2018-05-16 10:41:06
o
wyleniałe styropianowe dmuchawszczyki.... wstyd przyznać się...takie dokonania
2018-05-16 10:07:54
Quistorp
Z zestawu osób które tworzą społeczny komitet widać powiedzenie Adiutanta komendanta J. Piłsudckiego. Wszyscyśmy tę Polskę dźwigali. Jedni za cycki , drodzy za d..ę. Jednym ostało się mleko, a drugim g...o. Miny trzech panów mówią za siebie!
2018-05-16 09:52:42
obserwator
jak można pozwolić wpuścić do kościoła kodziarzy geblewicza i milczana?????? hańba
2018-05-16 08:00:31
A PO-nadto
Dobrze ze choc na zdjeciu - Milczanowski milczy !
2018-05-16 00:08:56
Odp... do godz 16:42:45
Do Kosciola nie zagladaja, bo nie ma juz dla Kogo "nagrywac, filmowac i donosic"..???
2018-05-15 23:01:20
30-letnia "PO-lityczna Obluda i Zaklamanie"...
No tak i teraz PO-nownie, byli Komunisci i obecni PO-stkomunisci... PO 30 latach od 1988 roku liczac, staraja "Sie Jeszcze Wybielic"... ze to "Oni i dzieki Nim" mamy teraz R.P. ??
2018-05-15 22:54:14
Free
I znów będzie wolność jak pozbędziemy się pisowskiej reżimu
2018-05-15 22:00:34
Viola
Nowy ZBOWiD w akcji.
2018-05-15 21:31:15
@@tylko py.."
" a moze to ty tylko pytałeś w śledztwach... ?" Rzucanie oszczerczych podejrzeń, to własnie naleciałość z poprzedniego sowietSystemu w kaczej naziPRLce!!! To dlatego najechaliście konferencję w Pogorzelicy...podejrzewając... Taka wasza "dobra zmiana" i wasze pojęcie "wolności"!
2018-05-15 19:13:40
szczecinianka
Pamietam dzielna p. Ewe Wronka ( z TV Szczecin) ktora organizowala marsze glodu przed budynki w ktorych zasiadali "najedzeni rzadzacy" !!!! P.S. Czy Pani Ewa jeszcze zyje?
2018-05-15 19:12:59
@tylko pytam...
a moze to ty tylko pytałeś w śledztwach / a moze biciem uzyskiwaleś odp. /Teraz nie masz wolności ? / żeby bić , okradać , gnębić ?/ .
2018-05-15 17:57:38
tylko pytam...
PiSdzielcy, co zrobiliście z naszą Wolnością? tylko pytam...
2018-05-15 17:36:41
k
"Tak naprawde Polska nie wie " i nie dowie się ,że tu byli tacy Polacy . A US zorganizuje jakąś sesję o ... Markpsie ./ I jego naukowo - studenckie prawo . / Niemniej historia Szczecina , który był polski i o polskie sprawy walczył w tych wszystkich krwawo stłumionych protestach wobec bezczelnej komuny zniknie ?
2018-05-15 17:13:32
zs
zaproście pracujących wówczas w rozgłośni polskiego radia w szczecinie i niech opowiedzą jakie wtedy teksty kierowali do pracowników portu.
2018-05-15 16:54:23
Milczanowski, czemu jużnie zaglądasz do naszego kościoła? Wstydzisz się czy boisz ??
.
2018-05-15 16:42:45