sobota, 16 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wolność zaczęła się w Szczecinie

Wolność zaczęła się w Szczecinie

Wolność zaczęła się w Szczecinie
Data publikacji: 2018-05-15 15:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 2813 327661

"Szczecin '88. Tu zaczęła się wolność" - pod takim hasłem odbędą się obchody 30. rocznicy najdłuższego strajku w historii naszego miasta. Obchody zorganizował Urząd Marszałkowski. W programie m.in. lekcje historii, koncert, piknik. Wszystko rozpoczyna się już w tym miesiącu.

- Będziemy chcieli pokazać wszystkie osoby, które w tych protestach uczestniczyły - zapewniał marszałek Olgierd Geblewicz. - Będziemy chcieli pokreślić kluczowe wydarzenia, a także nauczyć tej historii, naszego wkładu w historię Polski, młodsze pokolenia. Warto pamiętać o naszych korzeniach, o naszym wkładzie w Polskę wolną. Wydaje się naturalnym, że każdy z nas powinien odczuwać pewnego rodzaju dumę i satysfakcję z tego, w jakim miejscu, miejscu niepokornym, mieszka. Wydaje mi się, że w ramach budowania lokalnej tożsamości powinniśmy budować lokalną dumę z naszych osiągnięć. W innym przypadku za każdym razie w kontekście przełomu roku '89 i w ogóle w kontekście upadku komunizmu będzie się mówiło o Gdańsku i Berlinie, a nie o dzielnym ośrodku między tymi dwoma miastami.

I tak w programie znalazły się lekcje historii w porcie szczecińskim z udziałem świadków historii, a także lekcje papieskie przy wystawie "Operacja Papież" na placu Solidarności. 17 sierpnia na placu Solidarności zostanie otwarta wystawa czasowa "Samotny strajk. Sierpień 1980". W tym miejscu 1 września odbędzie się piknik rodzinny oraz koncert w wykonaniu artystów Opery na Zamku. Na 3 września na Łasztowni zaplanowano uroczystą galę. Wrzesień to także debata "Nadzieje spełnione - nadzieje zawiedzione" w kościele Ojców Jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej oraz debata oksfordzka "Sierpień '88 dokończył demontaż PRL". Program nie jest jeszcze zamknięty.

Edward Radziewicz, członek komitetu honorowego obchodów i lider Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z roku 1988, mówił, że trzydziestolecie tych wydarzeń może być jedną z ostatnich okazji, by spotkać uczestników strajku, ponieważ "połowy z nich już nie ma".

- Tak naprawdę Polska nic nie wie o tym, co się tutaj działo. Przekręcane są fakty. Na przykład ciągle się eksponuje, że w 1988 roku stocznia strajkowała, a wiemy, że nie - to był port - mówił. - Mnie najbardziej zależy na tym, żeby pokazać ludzi, którzy bezpośrednio brali udział w tym wszystkim, tych szarych ludzi,  żeby ich nazwiska zostały wyeksponowane. To oni wtedy zrozumieli, że my stoimy na krawędzi. Skąd wiedzieli? Bo port był przełykiem państwa. Jeśli w porcie nie było roboty, to znaczy, że państwo się kładło. Prosty robotnik rozumiał, że dzieje się źle. Jak na "Solidarność" to był dziwny strajk. Robotnicy w imieniu "Solidarności" niemalże podnieśli rękę na władzę. Mało kto wie, że operatorzy siedli na sprzęt i niemalże zapraszali zomowców, żeby weszli do środka. Byli tak bojowo nastawieni, że chcieli starcia.

W komitecie honorowym są także Andrzej Milczanowski, Mirosław Kędzierski, Artur Balazs, o. Jacek Łągwa, Jan Tarnowski, Andrzej Bieniek, bp Stanisław Stefanek, Agnieszka Dąbrowska, Mieczysław Ustasiak. Nie wszystkie osoby, którym zaproponowano udział w komitecie, przyjęły tę propozycję.

Powszechnie uważa się, że fala strajków z 1988 roku była jednym z najważniejszym czynników, które doprowadziły do Okrągłego Stołu.©℗

(as)

Na zdjęciu od lewej: Edward Radziewicz, marszałek Olgierd Geblewicz oraz Andrzej Milczanowski opowiadali o znaczeniu dla polskiej historii szczecińskiego strajku z 1988 roku.

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

PO-dsluchane u Okulisty...
A ten Pan w Okularach... to jakie ma "korzenie i po-chodzenie"... ??
2018-05-16 11:11:45
PO-dsumowanie
Szczecin jest jeszcze Tak Lewacki, tak ze Walka o Wolnosc wcale nie zaczela sie w Stettinie...? Tylko w innych miastach Polski jak: Poznaniu, Lublinie czy na Slasku - a "PO-morze Zachodnie tylko PO-dolanczalo sie" !!
2018-05-16 11:06:44
wert
A teraz przyszły czasy że Polacy znów muszą o tą wolność walczyć.
2018-05-16 10:41:06
o
wyleniałe styropianowe dmuchawszczyki.... wstyd przyznać się...takie dokonania
2018-05-16 10:07:54
Quistorp
Z zestawu osób które tworzą społeczny komitet widać powiedzenie Adiutanta komendanta J. Piłsudckiego. Wszyscyśmy tę Polskę dźwigali. Jedni za cycki , drodzy za d..ę. Jednym ostało się mleko, a drugim g...o. Miny trzech panów mówią za siebie!
2018-05-16 09:52:42
obserwator
jak można pozwolić wpuścić do kościoła kodziarzy geblewicza i milczana?????? hańba
2018-05-16 08:00:31
A PO-nadto
Dobrze ze choc na zdjeciu - Milczanowski milczy !
2018-05-16 00:08:56
Odp... do godz 16:42:45
Do Kosciola nie zagladaja, bo nie ma juz dla Kogo "nagrywac, filmowac i donosic"..???
2018-05-15 23:01:20
30-letnia "PO-lityczna Obluda i Zaklamanie"...
No tak i teraz PO-nownie, byli Komunisci i obecni PO-stkomunisci... PO 30 latach od 1988 roku liczac, staraja "Sie Jeszcze Wybielic"... ze to "Oni i dzieki Nim" mamy teraz R.P. ??
2018-05-15 22:54:14
Free
I znów będzie wolność jak pozbędziemy się pisowskiej reżimu
2018-05-15 22:00:34
Viola
Nowy ZBOWiD w akcji.
2018-05-15 21:31:15
@@tylko py.."
" a moze to ty tylko pytałeś w śledztwach... ?" Rzucanie oszczerczych podejrzeń, to własnie naleciałość z poprzedniego sowietSystemu w kaczej naziPRLce!!! To dlatego najechaliście konferencję w Pogorzelicy...podejrzewając... Taka wasza "dobra zmiana" i wasze pojęcie "wolności"!
2018-05-15 19:13:40
szczecinianka
Pamietam dzielna p. Ewe Wronka ( z TV Szczecin) ktora organizowala marsze glodu przed budynki w ktorych zasiadali "najedzeni rzadzacy" !!!! P.S. Czy Pani Ewa jeszcze zyje?
2018-05-15 19:12:59
@tylko pytam...
a moze to ty tylko pytałeś w śledztwach / a moze biciem uzyskiwaleś odp. /Teraz nie masz wolności ? / żeby bić , okradać , gnębić ?/ .
2018-05-15 17:57:38
tylko pytam...
PiSdzielcy, co zrobiliście z naszą Wolnością? tylko pytam...
2018-05-15 17:36:41
k
"Tak naprawde Polska nie wie " i nie dowie się ,że tu byli tacy Polacy . A US zorganizuje jakąś sesję o ... Markpsie ./ I jego naukowo - studenckie prawo . / Niemniej historia Szczecina , który był polski i o polskie sprawy walczył w tych wszystkich krwawo stłumionych protestach wobec bezczelnej komuny zniknie ?
2018-05-15 17:13:32
zs
zaproście pracujących wówczas w rozgłośni polskiego radia w szczecinie i niech opowiedzą jakie wtedy teksty kierowali do pracowników portu.
2018-05-15 16:54:23
Milczanowski, czemu jużnie zaglądasz do naszego kościoła? Wstydzisz się czy boisz ??
.
2018-05-15 16:42:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy