Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Sławnie

Data publikacji: 11 listopada 2019 r. 17:14
Ostatnia aktualizacja: 11 listopada 2019 r. 23:08
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Sławnie
 

Msza święta w intencji ojczyzny, uroczysty apel i piknik rodzinny na placu ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - tak w poniedziałek świętowano w Sławnie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wojewoda zachodniopomorski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego.

Oficjalne wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w południe na placu ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sławnie. Wcześniej złożono kwiaty przed pomnikiem Poległych Żołnierzy na cmentarzu komunalnym. W kościele pw. WNMP odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak.

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników uroczystości.

„11 listopada 1918 r. nasza ojczyzna narodziła się na nowo. Nawet jednak wtedy, gdy nie sposób jej było odnaleźć na mapach Europy i świata, istniała w sercach, umysłach i nadziei pokoleń naszych rodaków. Polacy rozumieją doskonale, co znaczy niepodległe państwo, co znaczy wolność. Te wartości leżą w sercach naszej tożsamości. Nauczyła nas ich polska historia. Jesteśmy z niej dumni” – napisał premier.

Podkreślił w liście, że polski naród odpowiadał sprzeciwem wobec zła, którego doświadczył przez 123 lata niewoli i w zderzeniu z dwoma totalitaryzmami. „Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa, poświęcenia i solidarności. Wiemy, że niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym. Dzisiejsze święto powinno więc nam przypomnieć o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości naszej ojczyzny” – napisał premier.

W liście zaznaczył, że rodacy powinni zadać sobie pytanie, jaką Polskę chcą zostawić dzieciom i wnukom, wspólnocie narodowej. Podkreślił w nim, że święto odzyskania niepodległości „powinno skłaniać nas do wyznaczania sobie ambitnych celów poprzez konsekwentne podnoszenie jakości życia Polaków, poprzez politykę prorodzinną, poprzez tworzenie coraz lepszych miejsc pracy, wzmacnianie siły polskiej gospodarki, poprzez troskę o godność polskich obywateli”.

Premier Morawiecki napisał, że „nasz wspólny dom, należy wciąż czynić bezpiecznym i zasobnym”. Podkreślił, że najważniejszą ze spraw, które wykraczają poza spory i rozłamy, jest Polska.

„101 lat temu ojcowie naszej niepodległości mieli podstawowy, wspólny cel – wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Pragnąłbym, aby podobne przekonanie wypełniało i dziś nasze serca. Niepodległe państwo to nasz największy skarb. Bez niego nie możemy mówić o rozwoju, sprawiedliwości, prawdziwej demokracji i indywidualnej wolności” – zaapelował premier w odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego liście.

Natomiast wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zacytował śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego: „W dniu, który możemy nazwać dniem naprawy Rzeczpospolitej, chciałbym stwierdzić – będę robił wszystko, żeby nasz kraj szedł drogą demokracji, aby polskie państwo było silne, aby potrafiło chronić słabszych, aby traktowało swoich obywateli równo, aby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo”. Paweł Szefernaker zaapelował, by te słowa były dla wszystkich drogowskazem.

Podczas uroczystości, która odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem, wręczone zostały zasłużonym medale Stulecia Odzyskania Niepodległości, medal „Pro Patria” oraz medal Stulecia Utworzenia Policji Państwowej. Zgromadzeni wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Koncert patriotyczny dał zespół Szczecinianie i Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej. Uroczystości towarzyszył piknik rodzinny.

Organizatorami wojewódzkich odchodów Święta Niepodległości w Sławnie były władze wojewódzkie, samorządu sławieńskiego oraz dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin
2019-11-11 22:56:43
To może przenieście stolicę województwa do Sławna! Czas reaktywować Koszalińskie i nie trzeba będzie rozszarpywać województwa. My w Szczecinie ucieszyły się!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA