W związku z przypadkiem ptasiej grypy w miejscowości Borzym w powiecie gryfińskim wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał specjalne rozporządzenie. Jednocześnie uspokaja, że ten problem nie jest duży, przynajmniej na razie.
– Jeszcze przed wojewódzkim posiedzeniem zespołu kryzysowego podpisałem stosowne rozporządzenie na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, aby ustanowić obszar zagrożony. Wchodzi ono jeszcze dziś w życie – poinformował wojewoda w piątek po południu. – Uspokajam: to nie jest dziś duży obszar. To nie jest duży problem. Ale wolimy reagować od razu, żeby nie mieć potem większego problemu.
W rozporządzeniu przeczytamy: „Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zapowietrzonym, uznaje się teren obejmujący: w powiecie gryfińskim w gminie Banie miejscowość: Rożnowo; w powiecie gryfińskim w gminie Gryfino miejscowości: Borzym, Chwarstnica, Dołgie, Mielenko Gryfińskie, Osuch, Pniewa, Skrzynice, Sobiemyśl, Sobieradz”.
Ponadto: „Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zagrożonym, uznaje się teren obejmujący: w powiecie gryfińskim w gminie Banie miejscowości: Babinek, Banie, Baniewice, Górny Młyn, Kunowo, Lubanowo, Parnica, Sosnowo, Tywica; w powiecie gryfińskim w gminie Gryfino miejscowości: Bartkowo, Ciosna, Drzenin, Gajki, Gardno, obręb ewidencyjny 5 miasta Gryfino, Krajnik, Krzypnica, Nowe Czarnowo, Parsówek, Pastuszka, Pniewo, Raczki, południowa część obrębu miejscowości Stare Brynki (od wysokości miejscowości Raczki wzdłuż Strumienia Wełtyńskiego do jeziora Krzywienko), Stary Młyn, Steklinko, Steklno, Szczawno, Śremsko, Wełtyń, Wirów, Wirówek, Włodkowice, Wysoka Gryfińska, Zaborze, Żórawie, Żórawki; w powiecie gryfińskim w gminie Stare Czarnowo miejscowości: Kartno, Żelisławiec; w powiecie gryfińskim w gminie Widuchowa miejscowości: Czarnówko, Lubicz, Marwice, Pacholęta, Tarnogórki, Wilcze, Żarczyn; w powiecie pyrzyckim w gminie Bielice miejscowości: Babin, Babinek, Bielice, Chabowo, Linie, Nowe Linie, Parsów, Swochowo; w powiecie pyrzyckim w gminie Kozielice miejscowość: Czarnow”.
Co mogą zrobić mieszkańcy? Zalecenia są jasne: stosowanie podstawowych zasad higieny, mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, unikanie kontaktu z chorym drobiem i martwymi dzikimi ptakami.
W gospodarstwach należy poić i karmić drób w zamkniętych pomieszczeniach, ograniczyć kontakt drobiu domowego z dzikim ptactwem, ograniczyć wizyty osób postronnych. ©℗
(as)