Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Przygoda, czyli przyjemne z pożytecznym

Data publikacji: 19 kwietnia 2018 r. 20:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:08
Przygoda, czyli przyjemne z pożytecznym
Jak dla osobistej dumy i satysfakcji zrobić coś dobrego dla zielonego Szczecina? Wziąć udział w akcji „Wiosennych porządków" - podpowiada Aleksander Nieczajew, audytor środowiska, zapraszając do udziału w kolejne odsłonie tej wielkiej społecznej akcji. W piątek nad Jez. Szmaragdowym, a w sobotę - w rejonie Dębów Krzywoustego i szlaków turystycznych Kniei Bukowej. Fot. Mirosław WINCONEK  

Na prawobrzeże, czyli w rejon Szmaragdowego i Dębów Krzywoustego, dotrze w ten weekend wielka społeczna akcja dla zielonego Szczecina - „Wiosennych porządków". Niezależnie, choć również w rejonie Puszczy Bukowej, z okazji Dnia Ziemi wolontariusze ze Szczecina, Gryfina oraz Widuchowej posadzą 5 tysięcy dębów i lip.

To będzie przygoda w „pięknych okolicznościach przyrody", bo lasów miejskich. A też nie byle jaka - bo praktyczna i poprzedzająca Dzień Ziemi - lekcja ekologii. Dla tych wszystkich, którym zależy na ochronie i realnym działaniu na rzecz środowiska naturalnego. Dla altruistów, w których nie gaśnie nadzieja, że wciąż jesteśmy w stanie działać dla dobra wspólnego i zmienić świat na lepsze.

- Zapraszam do udziału w drugiej odsłonie „Wiosennych porządków". Zaczniemy od terenów zielonych wokół przyrodniczej perły prawobrzeżnego Szczecina, czyli od Jeziora Szmaragdowego. To już w ten piątek! - mówi Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i głównodowodzący szczecińskiego „pospolitego ruszenia na śmieci". - To miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez przez szczecinian, jak i turystów. Malownicze. Niestety, niektórzy nie potrafią uszanować tego dobra wspólnego i pozostawiają po sobie mnóstwo śmieci. Chcemy pomóc w ich uprzątnięciu, organizując praktyczną lekcję ekologii: dla wszystkich, bez ograniczenia wieku. Zapraszamy do udziału w niej tych wszystkich, którym na sercu leży nasza mała ojczyzna: zielone miasto Szczecin

Dla tych, co zechcą dorzucić „cegiełkę" do porządkowania zielonego prawobrzeża, miejscem zbiórki (20 kwietnia) będzie mostek łukowy nad Jez. Szmaragdowym. Wszyscy chętni spotkają się pomiędzy godz. 9-11, aby przez następne godziny sprzątać okolice jeziora, polany rekreacyjne oraz szlaki turystyczne Puszczy Bukowej. Natomiast w sobotę (21 kwietnia) akcja porządkowania terenów zielonych Szczecina przeniesie się na skraj Kniei Bukowej. Zainteresowani udziałem w akcji będą mogli się spotkać przy Dębach Krzywoustego (dojście ul. Chłopską - os. Bukowe). Sprzątanie również tego dnia rozpocznie się w godz. 9-11.

Na finał każdego dnia społecznej akcji będzie - jak zapowiadają organizatorzy - wielkie ognisko i konkursy proekologiczne z nagrodami.

- Zachęcam do udziału w tak wyjątkowej praktycznej lekcji ekologii. Będą też gry, zabawy, kolportowane materiały proekologiczne. Radzę zabrać dobry humor i… choćby herbatę w bidonie - dodaje p. Aleksander.

* * *

Również w sobotę (21 kwietnia), dla upamiętnienia tegorocznego Dnia Ziemi, a także w Puszczy Bukowej - tyle że w pozaszczecińskim rejonie Binowa i Klucza - społecznicy posadzą las. Konkretnie 4,5 tysiąca dębów oraz 500 lip. W akcji już zapowiedziało udział 250 osób: mieszkańców Gryfina i Szczecina, uczniów z Gryfina i Widuchowej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sadzenie lasu organizuje Nadleśnictw w Gryfinie. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Leszek
2018-04-19 20:50:54
Przyjemne doświadczenie - posadzić las. Ja chętnie też wziąłbym udział w osadzeniu drzew na osiedlu. Czy miasto albo osiedla będą coś organizować?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA