czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Willa przy tramwaju dla MOK

Willa przy tramwaju dla MOK [GALERIA]

Willa przy tramwaju dla MOK
Data publikacji: 2016-04-14 22:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 2215 128182

Dawna willa Gruenebergów przy ul. Batalionów Chłopskich 61 w szczecińskich Zdrojach, po operacji przesunięcia o kilkadziesiąt metrów na nowe fundamenty, podczas budowy pierwszego odcinka trasy tzw. szybkiego tramwaju na prawobrzeże, ma już nowego gospodarza. Dysponować nieruchomością ma Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu. Powstanie w niej jego trzecia filia.

O pomyśle urządzenia w budynku – po jego remoncie i odrestaurowaniu – Manufaktury Aktywności Twórczej, a przekładając na bardziej zrozumiały język warsztatów rzemiosł pomorskich, zakomunikowali w czwartek (14 kwietnia) urzędnicy magistratu i dyrektor MOK Andrzej Oryl. Będzie to kontynuacja w nowej siedzibie, filii MOK przy ul. Batalionów Chłopskich, działań tzw. Szczecińskiej Akademii Aktywnego Seniora i dla młodzieży w zakresie edukacji plastycznej.

Zabytek na nowych fundamentach

O budynek dawnej wilii Gruenebergów, która przetrwała do naszych czasów jako resztówka poniemieckiej manufaktury organów, latami toczyła się wojna. Najpierw o to, czy zasługuje na miano zabytku, czy też nie. Ostatecznie przed rozpoczęciem inwestycji tramwajowej, znalazła się w rejestrze zabytków. Potem toczyła się batalia wokół wyprowadzki jej ostatnich z wywłaszczonych współwłaścicieli. Wreszcie – już w czasie budowy – byliśmy świadkami protestów przeciwko operacji jej przesunięcia. Koniec końców miasto dopięło swego i budynek ustawiony został na nowych fundamentach. Przy okazji stał się przedmiotem licznych procesów sądowych o wydźwięku niekoniecznie korzystnym dla prezydenta Piotra Krzystka i poczynań jego urzędników.

„Przystanek Grueneberga”

Teraz poniekąd ziści się wizja prezydenta Krzystka, który swego czasu rzucił na odczepnego, kiedy nie było jeszcze skonkretyzowanych planów, na jaką działalność miasto przeznaczy budynek, że w nawiązaniu do historii tego miejsca można by tam urządzić „przystanek Grueneberga”.

– Chcemy prowadzić tam, w oparciu o to co robimy dotychczas, naszą działalność ceramiczną, plastyczną i koncertową. Chcemy tam prowadzić też warsztaty rzemiosł pomorskich – mówi Andrzej Oryl. – Nie zapomnimy o Gruenebergach i spuściźnie tej rodziny – zapewnia Andrzej Oryl, dyrektor MOK. Stąd MOK, jako autor propozycji, jest współorganizatorem Koncertów Gruenebergowskich, których cykl  inaugurujemy już w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia, w kościele p.w. św. Ducha w Zdrojach.

Pieniądze się znalazły

Choć jeszcze rok temu otwartym tekstem magistraccy urzędnicy odpowiadali, że w samorządowej kasie nie ma i nie będzie raczej długo funduszy na doprowadzenie budynku do stanu pozwalającego na jego ponowne użytkowanie, to pieniądze jednak się znalazły. Nie tylko na zlecenie opracowania dokumentacji (100 tys. zł), ale również na sam remont (4 mln zł przy realizacji zakładanej na dwa lata). Taka informacje przekazała Jagoda Kimber, wicedyrektorka wydziału kultury w magistracie.

Hol w parterze i na piętrze budynku po odrestaurowaniu mają być miejscem organizowania koncertów muzyki kameralnej, urządzone tam zostaną pracownie ceramiczna i garncarska, malowania na szkle, odlewnia ceramiczna, zaplecze pracowni ceramicznej, pomieszczenia na piec ceramiczny, toalety, część biurowa. Na piętrze oprócz galerii plastycznej znajdować się ma m.in. pracownia graficzna, warsztat organmistrzowski. Ośrodek będzie otwarty z możliwością organizowania lekcji dla uczniów. Na strychu mieścić się ma strefa zabaw dla dzieci, sale do organizowania wykładów, konferencji, spotkań. W nowych piwnicach urządzone zostaną m.in. kawiarenka willowa, pracownia fotograficzna, mała galeria sztuki, biuro i toalety. Są plany urządzenia pracowni malowania na jedwabiu, batiku, witrażu.

Jeżeli uda się zakończyć prace nad projektem, to inwestycja mogłaby ruszyć w 2017 r, a oddanie do użytku nastąpiłoby w 2019 roku. ©℗

 Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Willa przy tramwaju dla MOK Willa przy tramwaju dla MOK Willa przy tramwaju dla MOK Willa przy tramwaju dla MOK Willa przy tramwaju dla MOK Willa przy tramwaju dla MOK Willa przy tramwaju dla MOK

Komentarze

ala66
do Mario,mówi się na tę a nie tą ruinę
2016-04-15 23:04:54
Czytelnik Łukasz
Przynajmniej zostanie dobrze zagospodarowana. W połączeniu z przyszłym centrum w Podjuchach tylko powiększy ofertę kulturalną na Prawobrzeżu. A ono ładnie się rozwija.
2016-04-15 11:02:47
Czytelnik Łukasz
Przynajmniej zostanie DOBRZE zagospodarowana. Aktywizacja ludzi starszych, zajęcia plastyczne dla dzieci... W połączeniu z przyszłym centrum w Podjuchach wniesie jeszcze więcej kultury na Prawobrzeże. A ono ładnie się rozwija.
2016-04-15 11:00:05
wir less
No, ale już jak tak się stało, to coś trzeba z tą ruiną zrobić. Pomysł chyba nie najgłupszy.
2016-04-15 10:56:59
jan
Ta ruina nie nosi żadnych znamion zabytku , jedyną jej cechą jest szkaradność. Kto się dał tak omamić ?
2016-04-15 09:29:24
Mario
Szkoda bylo pieniedzy na ta ruine Za wydane fundusze na cala operacje przeniesienia i odrestaurowania mozna by takich willi wybudowac 3!!! Dziekujemy Wam obroncy rudery za poniesione koszta. pewnie wasi kolesie co sie nalapali kaski przy tym wszystkim dobrze wam sie odwdzieczyli!!!!!
2016-04-15 06:21:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie