Zrobiliście za duże świąteczne zakupy, przygotowaliście nadmiar pierogów, barszczu, ciast? Podzielcie się z potrzebującymi. Wielu ludziom brakuje jedzenia. Niech nic się nie zmarnuje – apeluje szczecińska Jadłodzielnia.
Stowarzyszenie Jadłodzielnia Szczecin od lat przekonuje mieszkańców miasta, by nie marnowali żywności. Zachęca, by dzielić się nią, przynosząc do lokalu przy ul. Żółkiewskiego 4 albo do ogólnodostępnych ulicznych szafek na osiedlach.
– Na co dzień jest więcej potrzebujących niż dzielących się, taki czas nastał – przyznaje Elżbieta Abramowicz, prezes Jadłodzielni Szczecin. – Aczkolwiek przed świętami ludzie jak zawsze otwarli swoje serca. Część osób wzbogaciła nasze zasoby w różnego rodzaju artykuły spożywcze. Dzięki temu ci, których nie stać na zakupy, mogli sobie przygotować święta. Ludzie dzielą się tym, czym mogą, w zależności od zasobności portfela. Nam zależy, by żywność się nie marnowała.
Lokal Jadłodzielni przy ul. Żółkiewskiego jest otwierany o godz. 10, ale często już dwie godziny wcześniej ustawia się przed nim kolejka chętnych po chleb. Boją się, że może go potem zabraknąć.
– Po żywność przychodzą w większości starsi ludzie, ale jest też dużo Ukraińców, mimo różnej pomocy – mówi Elżbieta Abramowicz. – Nie wyobrażam sobie, żeby tego chleba nie było. Ci ludzie naprawdę są w potrzebie. Nie pytają o konkretne produkty, chętnie biorą to, co jest. Potrzeby są ogromne.
Przekazywana żywność powinna być zapakowana, najlepiej w jednorazowe pojemniki lub słoik. Opakowanie dobrze jest opisać – co się w nim znajduje i kiedy zostało przyrządzone.
– Każdego zachęcamy i zapraszamy, nie tylko w okresie świąt, ale przez cały rok, by się dzielić jedzeniem – mówi E. Abramowicz. – Niech nie marnuje się nic, ani okruszek chleba. Są ludzie, którzy się ucieszą z każdego najmniejszego produktu.
Dziś (wtorek, 27 grudnia), tuż po świętach, jedzenie można przynosić do lokalu szczecińskiej Jadłodzielni przy ul. Żółkiewskiego 4 od godz. 8 do 17. Przez cały czas żywność można zostawiać w ulicznych ogólnodostępnych oznakowanych szafkach położonych przy: ul. Łokietka 22, ul. Nad Odrą (przy Wartowni), ryneczku Zdroje, ul. Młodzieży Polskiej 26b, przy siedzibie Domu Sąsiedzkiego Centrum Aktywności Lokalnej na Warszewie, przy ul. św. Ducha/Dworcowej, przy ul. Wielkopolskiej 32/U1 (obok siedziby Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem) oraz na Pogodnie vis-à-vis ul. Konopnickiej 13, obok tylnej bramy kościoła.
Nową szafkę do dzielenia się żywnością postawiła też parafia pw. Nawiedzenia NMP, przy ul. Czarnogórskiej 68 w Szczecinie Dąbiu. ©℗
(gan)