Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Wielkie podziękowania dla weteranów [GALERIA]

Data publikacji: 03 czerwca 2023 r. 15:28
Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca 2023 r. 08:19
Wielkie podziękowania dla weteranów
Święto Weteranów Działań Poza Granicami Kraju obchodzone jest w Szczecinie po raz pierwszy. Oficjalnym obchodom towarzyszył piknik wojskowy i pokazy sprzętu wojskowego.  Fot. Dariusz Gorajski  

Uroczysty apel, podziękowania i medale od wojewody zachodniopomorskiego, pokazy wyposażenia wił zbrojnych i pojazdów wojskowych (w tym amerykańskiego czołgu Abrams) - to i wiele innych wydarzeń odbywa się dziś w ramach Święta Weteranów działań Poza Granicami Państwa. Obchody organizuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki na Wałach Chrobrego przez całą sobotę, 3 czerwca. 

Obchody Święta Weteranów działań Poza Granicami Polski rozpoczęły się od hymnu państwowego w wykonaniu orkiestry wojskowej. Potem wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wyraził podziękowania dla żołnierzy i generałów biorących udział w działaniach wojskowych poza granicami kraju.

 - To pierwsza taka uroczystość w Szczecinie, na ziemi pomorskiej - mówił wojewoda. - Nie wiem, co będzie za rok, co będzie za pięć lat, ale mam takie marzenie, żeby ta uroczystość stała się zwyczajem, wpisała się w kalendarz szczecińskich i zachodniopomorskich obchodów. Nie dlatego, że dzisiaj robimy ją po raz pierwszy, ale dlatego, że powinniśmy już dawno to robić. Dlatego, że są ludzie: mężczyźni i kobiety, którzy wypełniali misje w imieniu Rzeczypospolitej. 

Podkreślił, że słowo misja ma w kontekście sobotnich obchodów znaczenie szczególne.

 - Kiedy zajrzymy do słownika języka polskiego, to pierwsze znaczenie i tłumaczenie to określenie: "posłannictwo". Posłannictwo do wykonania ważnego zadania - mówił. - Każdy z nas ma w życiu jakąś misję, różne są nasze powołania, nasze drogi życiowe. Każda jest ważna i każdą trzeba docenić, jeśli jest wykonywana godnie i z szacunkiem, w prawdzie i dla dobra drugiego człowieka. Ale tę misję, którą państwo wykonaliście i którą żołnierze i funkcjonariusze wciąż wykonują, jest misją szczególną. My cywile, wykonując swoje zadania, nie ryzykujemy własnym życiem, zdrowiem, nie płacimy rozłąką z bliskimi, służbą całej rodzinie. 

Podczas oficjalnej uroczystości pod Urzędem Wojewódzkim wręczono również medale zasłużonym weteranom i wojskowym. 

Zaraz obok, na Wałach Chrobrego, odbywają się wydarzenia towarzyszące. Goście mogą zobaczyć między innymi wojskowe pojazdy wojska polskiego i armii amerykańskiej, wyposażenie sprzętu Straży Pożarnej czy policyjne pojazdy. Największym powodzeniem cieszyły się one wśród najmłodszych. Swoje stoiska mają również takie instytucje, jak Komenda Miejska Policji w Szczecinie, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Graniczna czy Wojskowe Centrum Rekrutacji. Zainteresowanie wzbudziły zwłaszcza psy ratownicze, wyszkolone specjalnie do ratowania ofiar katastrof. O godzinie 13.00 rozpoczął się piknik wojskowy na parkingu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz inne atrakcje, takie jak: wystawa Klubu Garnizonowego 12 DZ pt.: „Misje pokojowe WP”, spotkania  z uczestnikami misji pokojowych, forum dyskusyjne oraz projekcje filmów na temat misji pokojowych w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. ©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Edek
2023-06-04 22:43:20
Masz rację, stare komuchy ciągle nie mogą się przyzwyczaić do życia w wolnym świecie.
Edek bez kredek
2023-06-04 02:06:16
jak nie masz swoich to liczysz NA TO że ci pożyczą?
Edek
2023-06-03 19:12:22
Widac po wypowiedziach komentujących ze przywiązanie do komuny i kacapow w tym mieście wiecznie żywe skoro flaga amerykańska i Amerykanie im przeszkadzają. Byli by szczęśliwi gdyby wisiała czerwona szmata z sierpem i młotem. Obrzydzenie bierze czytając te wypociny.
ehh
2023-06-03 17:49:44
nawalają tych świąt ...i komu to potrzebne.. każdy ma swoje świętunio.. zamiast zrobić jedno, żeby naród jednoczył się.. no.. ale po co... debilami b łatwo się rządzi. W szkole o tym uczyli.
maćko
2023-06-03 17:48:48
Jakby ktoś nie zauważył, to na pierwszej fotce Bogucki czwarty od lewej.
Nowi przyjaciele
2023-06-03 17:39:39
Amerykanie na naszej, ziemi ale czy będą nas bronić?
To nie nasze święto
2023-06-03 16:40:59
Polacy nie są światowymi awanturnikami. Flaga amerykańska na uroczystości wszystko wyjaśnia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA