Wtorek, 30 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Więcej zatruć pokarmowych. Szczególnie niepokoją te w żłobkach i przedszkolach

Data publikacji: 12 sierpnia 2021 r. 13:14
Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2021 r. 15:22
Więcej zatruć pokarmowych. Szczególnie niepokoją te w żłobkach i przedszkolach
Najskuteczniejszą profilaktyką zatruć pokarmowych jest przestrzeganie zasad higieny podczas przygotowywania, podawania i spożywania posiłków oraz przy codziennych kontaktach. Fot. Anna Gniazdowska (arch.)  

W obecnym sezonie letnim Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie odnotowała znaczny wzrost liczby ognisk zatruć pokarmowych. Od początku czerwca w całym województwie zachodniopomorskim zarejestrowano ich 23, w poprzednim sezonie - 3. Szczególnie niepokoją ogniska w placówkach opiekuńczych i oświatowych, m.in. w żłobkach i przedszkolach.

- O ognisku zatrucia pokarmowego mówimy, gdy chorują minimum dwie osoby - informuje Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. 

Od początku czerwca do 11 sierpnia tego roku do zachodniopomorskiego sanepidu zgłoszono 23 ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową. Dla porównania - w ubiegłym roku zarejestrowano 3. Tego lata narażonych na zatrucie było 3 337 osób. Chorowało 437, w tym 274 dzieci do 14 r.ż. Do szpitali trafiło 18 osób, w tym 10 dzieci. Z zarejestrowanych przypadków 43% stanowią zatrucia wywołane pałeczkami salmonelli.

- Nośnikiem bakterii może być skażona żywność lub nosiciel - osoba, która wydala pałeczki salmonelli i przez brak higieny zakaża inne osoby - informuje Małgorzata Kapłan. - Tegoroczny wzrost liczby ognisk zatruć pokarmowych może wynikać z tego, że ludzie już mniejszą wagę przywiązują do zachowania zasad higieny (m.in. częstego i dokładnego mycia rąk - red.).

Ogniska zatruć pokarmowych potwierdzano w domach, w ośrodkach wypoczynkowych, na obozach, w domu weselnym, ale też w żłobkach i przedszkolach.

W Gryfinie na przykład w żłobku i przedszkolu, w lipcu, na zatrucie salmonellą narażonych było aż 195 osób, 47 chorowało, w tym 46 dzieci, jedno dziecko wymagało hospitalizacji.​ W sierpniu zaś w żłobku i przedszkolu w Szczecinie na zachorowanie (także z powodu salmonelli) narażonych było 60 osób, 11 chorowało, w tym 10 dzieci, a 2 dzieci wymagało hospitalizacji. Te zdarzenia z placówek sprawujących opiekę nad dziećmi szczególnie zaniepokoiły inspektorów sanitarnych.

- Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem
tych najmłodszych, od przyszłego tygodnia wzmożony zostanie nadzór nad jednostkami oświatowymi w całym województwie, a także nad firmami zapewniającymi wyżywienie w placówkach sprawujących opiekę nad dziećmi - zapowiada Małgorzata Kapłan.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2021-08-12 17:38:18
Niestety zbyt rzadkie kontrole Sanepidu w placówkach oświatowych.
jak to!
2021-08-12 16:51:48
dlaczego ludzi odpowiedzialnych za daną jednostkę i tych zarażających nie wsadza się do pudła?
Jolaaa
2021-08-12 14:11:18
Proszę zobaczyć grupy dla wschodniojezycznych na FB i ogłoszenia na nich o handlu książeczkami zdrowia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA