czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Więcej na sześciolatki

Więcej na sześciolatki

Więcej na sześciolatki
Data publikacji: 2016-06-28 22:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1230 141263

Nawet o 5-8 milionów złotych mniej miały otrzymać miasta podobnej wielkości jak Szczecin, z budżetu państwa, dlatego, że wielu sześciolatków pozostało w przedszkolach albo oddziałach przedszkolnych w szkołach. Być może sytuacja diametralnie się zmieni...

Na poniedziałkowej debacie o systemie oświaty w Toruniu szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej obiecała zwiększenie kwoty wypłacanej samorządom na dzieci sześcioletnie.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że w przyszłym roku gminy mocno stracą na tym, że został zmieniony wiek obowiązkowej nauki w klasie 1. Dlaczego? Otóż z budżetu miasta samorządy otrzymują na każdego ucznia prawie 5 400 zł. Tę kwotę nazywa się subwencją oświatową. Z kolei na każde dziecko w przedszkolu albo tzw. zerówce szkolnej gminy również otrzymują budżetowe pieniądze, zwane dotacją, ale znacznie niższe - ok. 1 400 zł. Zatem różnica pomiędzy dotacją a subwencją jest wysoka, bo wynosi ok. 4 tys. zł.

Ponieważ w Szczecinie jest ok. 2 tys. sześciolatków w przedszkolach i zerówkach, łatwo wyliczyć, że budżet Szczecina byłby mocno stratny w sytuacji, gdy te dzieci nie trafią do klasy 1.

Jeśli poniedziałkowe zapowiedzi minister edukacji się sprawdzą, wspomniane dochody gmin nie zmniejszą się aż tak radykalnie, jak przewidywano. Podczas podsumowania ogólnopolskiej debaty o systemie oświaty, resort edukacji przedstawił sposób na zmianę subwencji oświatowej. Ma ona wynieść około 4 300 zł.

- Na rok 2016 każdy organ prowadzący szkołę posiada niezbędne środki na oświatę. Natomiast planujemy przedstawić w Sejmie projekt zmiany ustawy o dochodach, który obejmie sześciolatki subwencją oświatową od 2017 r. - poinformowała minister Anna Zalewska.

(MON)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Na zdj.: W tym roku gminy otrzymały subwencję wyłącznie na uczniów szkół, w przyszłym roku ma się to zmienić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie