piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Więcej na sześciolatki

Więcej na sześciolatki

Więcej na sześciolatki
Data publikacji: 2016-06-28 22:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1313 141263

Nawet o 5-8 milionów złotych mniej miały otrzymać miasta podobnej wielkości jak Szczecin, z budżetu państwa, dlatego, że wielu sześciolatków pozostało w przedszkolach albo oddziałach przedszkolnych w szkołach. Być może sytuacja diametralnie się zmieni...

Na poniedziałkowej debacie o systemie oświaty w Toruniu szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej obiecała zwiększenie kwoty wypłacanej samorządom na dzieci sześcioletnie.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że w przyszłym roku gminy mocno stracą na tym, że został zmieniony wiek obowiązkowej nauki w klasie 1. Dlaczego? Otóż z budżetu miasta samorządy otrzymują na każdego ucznia prawie 5 400 zł. Tę kwotę nazywa się subwencją oświatową. Z kolei na każde dziecko w przedszkolu albo tzw. zerówce szkolnej gminy również otrzymują budżetowe pieniądze, zwane dotacją, ale znacznie niższe - ok. 1 400 zł. Zatem różnica pomiędzy dotacją a subwencją jest wysoka, bo wynosi ok. 4 tys. zł.

Ponieważ w Szczecinie jest ok. 2 tys. sześciolatków w przedszkolach i zerówkach, łatwo wyliczyć, że budżet Szczecina byłby mocno stratny w sytuacji, gdy te dzieci nie trafią do klasy 1.

Jeśli poniedziałkowe zapowiedzi minister edukacji się sprawdzą, wspomniane dochody gmin nie zmniejszą się aż tak radykalnie, jak przewidywano. Podczas podsumowania ogólnopolskiej debaty o systemie oświaty, resort edukacji przedstawił sposób na zmianę subwencji oświatowej. Ma ona wynieść około 4 300 zł.

- Na rok 2016 każdy organ prowadzący szkołę posiada niezbędne środki na oświatę. Natomiast planujemy przedstawić w Sejmie projekt zmiany ustawy o dochodach, który obejmie sześciolatki subwencją oświatową od 2017 r. - poinformowała minister Anna Zalewska.

(MON)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Na zdj.: W tym roku gminy otrzymały subwencję wyłącznie na uczniów szkół, w przyszłym roku ma się to zmienić.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie