Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Więcej na sześciolatki

Data publikacji: 28 czerwca 2016 r. 22:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Więcej na sześciolatki
 

Nawet o 5-8 milionów złotych mniej miały otrzymać miasta podobnej wielkości jak Szczecin, z budżetu państwa, dlatego, że wielu sześciolatków pozostało w przedszkolach albo oddziałach przedszkolnych w szkołach. Być może sytuacja diametralnie się zmieni...

Na poniedziałkowej debacie o systemie oświaty w Toruniu szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej obiecała zwiększenie kwoty wypłacanej samorządom na dzieci sześcioletnie.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że w przyszłym roku gminy mocno stracą na tym, że został zmieniony wiek obowiązkowej nauki w klasie 1. Dlaczego? Otóż z budżetu miasta samorządy otrzymują na każdego ucznia prawie 5 400 zł. Tę kwotę nazywa się subwencją oświatową. Z kolei na każde dziecko w przedszkolu albo tzw. zerówce szkolnej gminy również otrzymują budżetowe pieniądze, zwane dotacją, ale znacznie niższe - ok. 1 400 zł. Zatem różnica pomiędzy dotacją a subwencją jest wysoka, bo wynosi ok. 4 tys. zł.

Ponieważ w Szczecinie jest ok. 2 tys. sześciolatków w przedszkolach i zerówkach, łatwo wyliczyć, że budżet Szczecina byłby mocno stratny w sytuacji, gdy te dzieci nie trafią do klasy 1.

Jeśli poniedziałkowe zapowiedzi minister edukacji się sprawdzą, wspomniane dochody gmin nie zmniejszą się aż tak radykalnie, jak przewidywano. Podczas podsumowania ogólnopolskiej debaty o systemie oświaty, resort edukacji przedstawił sposób na zmianę subwencji oświatowej. Ma ona wynieść około 4 300 zł.

- Na rok 2016 każdy organ prowadzący szkołę posiada niezbędne środki na oświatę. Natomiast planujemy przedstawić w Sejmie projekt zmiany ustawy o dochodach, który obejmie sześciolatki subwencją oświatową od 2017 r. - poinformowała minister Anna Zalewska.

(MON)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Na zdj.: W tym roku gminy otrzymały subwencję wyłącznie na uczniów szkół, w przyszłym roku ma się to zmienić.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA