Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wiatr w żagle dla społeczników

Data publikacji: 20 stycznia 2020 r. 20:43
Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2020 r. 21:22
Wiatr w żagle dla społeczników
 

Wsparcie potrzebujących, działania na rzecz środowiska, organizacja rajdów rowerowych i imprez biegowych. Między innymi takie projekty będą realizowane w Szczecinie i Policach dzięki ponad 70 dotacjom przyznanym w ramach marszałkowskiego Programu Społecznik. W całym regionie będzie ich aż 401, a działania wybrane w pierwszym naborze zostaną zrealizowane do końca lipca br. W  poniedziałek (20 stycznia) podpisano umowy z beneficjentami tego programu z obszaru Szczecina i powiatu polickiego.

Program Społecznik realizowany jest w naszym województwie od roku 2017. Pozarządowcy, a także grupy nieformalne mogą starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na ciekawe wydarzenia społeczne, kulturalne, sportowe, edukacyjne. Do tej pory społecznicy przeprowadzili blisko 2 tys. takich akcji. Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która jest operatorem programu, ogłosiła niedawno wynik kolejnego naboru. To działania, które zostaną zrealizowane w pierwszej połowie 2020 r. Wsparcie dla 401 projektów wyniosło blisko 1,9 mln zł.

Jak przypomniał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, program powstał po to, aby aktywizować energię społeczną. Kwota przeznaczona na lokalne działania wynosi trzy mln zł. Jest dzielona na mikrodotacje (dotacje do 4 tys. zł) oraz wybierane w internetowym głosowaniu regionalne inicjatywy obywatelskie (dotacje do 10 tys. zł).

– Bardzo nas cieszy jakość tych inicjatyw – chwalił marszałek. – W subregionie szczecińsko-polickim najwięcej z nich dotyczyło aktywności sportowej, drugi pakiet to inicjatywy proekologiczne, trzeci to inicjatywy, które mają rozwijać społeczeństwo obywatelskie. Głęboko wierzę w to, że dzięki pakietowi umów, których podpisywanie rozpoczynamy, będziemy w stanie budować lepsze, bardziej otwarte i przyjazne społeczeństwo na Pomorzu Zachodnim. W tym roku nowością jest to, że robimy nabory w dwóch cyklach. Już w ubiegłym roku zrobiliśmy nabór, tak by umowy podpisywać jeszcze w styczniu br. i móc realizować inicjatywy chociażby w czasie ferii. Drugi nabór, który przeprowadzimy od kwietnia, będzie dotyczył inicjatyw z drugiej połowy roku.

Pierwsze umowy w subregionie szczecińsko-polickim podpisano w poniedziałek z przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciele Prawobrzeża, Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, Stowarzyszenia BiegamBoLubię Team Police oraz Ligi Ochrony Przyrody Okręg Szczecin.

– O ile na co dzień zajmujemy się twardymi sprawami, o tyle w przypadku Społecznika jest to zarządzanie nie tylko środkami, ale również emocjami – mówiła Natalia Wegner, dyrektor Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. – Ponieważ za każdym z tych wniosków stoją bardzo aktywne osoby, które niezwykle emocjonalnie podchodzą do tych inicjatyw. Stąd też chyba duży sukces tych wszystkich przedsięwzięć.

Beneficjenci programu przekonują, że jest on bardzo potrzebny i ważny. To wiatr w żagle do działania. Nie jest skierowany jedynie do organizacji pozarządowych, ale też do zwykłych mieszkańców, którzy nie mają zarejestrowanej fundacji czy stowarzyszenia. Każdy może głosować na dany projekt, a wygrywają najlepsi.

Z roku na rok wniosków składanych do programu jest coraz więcej. W całym 2017 roku było ich blisko 1150, w 2018 i 2019 po ok. 1400. Po pierwszym naborze na ten rok wpłynęło ich już 1385.

(gan)

Fot. Dariusz Gorajski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wkurzony
2020-01-21 21:19:25
Czytam te wasze żałosne wypociny i dochodzę do wniosku, że w Polsce nic się nie uda bo zawsze znajdą się psy, które będą szczekać i gryźć. Porażka edukacji. Nic nie robicie, żałosnymi komentarzami próbujecie udowodnić, że coś wiecie a g...o wiecie. Nie potraficie zrobić nic dla innych nie przeszkadzajcie. Oby wasze dzieci nie były takie nijakie jak wy.
Bibi
2020-01-21 15:34:45
Żenujący spektakl platfusów
Brutalnie wyjaśniam
2020-01-21 09:48:05
- to o czym piszesz chodzi jak "ciepłe bułeczki" przed wyborami i przynosi "punkty procentowe"! "..jest to zarządzanie nie tylko środkami, ale również emocjami – mówiła Natalia Wegner" - nie tylko pani Wegner to wie coś o emocjach. Faktycznie środki są potrzebne, ale nie potrzebne jest "rampa-pampa". Wybory w maju miną i będzie jak było.
roger
2020-01-21 06:31:53
nie było butów az po ręce????
Brutalnie
2020-01-20 20:58:04
To na rajd rowerowy potrzeba aż wsparcia z Unii i budżetu marszałkowskiego? Zdawało mi się, że do tego wystarczy tylko parę osób permanentnie walczących z nadwagą i ich stalowe rumaki by kopsnąć się ze Szczecina do Polic obok ścieżki rowerowej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA