Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Wiatr w żagle. Centrum Żeglarskie podsumowuje miniony sezon

Data publikacji: 2020-10-18 16:23
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-21 15:08
Wiatr w żagle. Centrum Żeglarskie podsumowuje miniony sezon
 

"11 rejsów i 297 uczestników półkolonii i obozów, kilkadziesiąt wyjazdów regatowych i imprez żeglarskich, a także wykształcenie 115 sterników motorowodnych i 28 żeglarzy jachtowych" - szczecińskie Centrum Żeglarskie podsumowuje miniony sezon. Przyznając, że z uwagi na stan epidemii oraz wiosenne zamknięcie był on niezwykle wymagający. Choć - mimo wszystko - udany.

Skąd tak pozytywny wniosek?
- Zrealizowaliśmy większość zaplanowanych wypoczynków. Choć oczywiście, znaczna część z nich musiała zostać przeformatowana. Postawiliśmy sobie za cel stworzyć bazę aktywności dla dzieci i młodzieży ze Szczecina i okolic, tak by mogli bezpiecznie spędzić wakacje. I to nam się udało – mówi Magdalena Piasecka-Górny, wicedyrektorka ds. sportu i rekreacji Centrum Żeglarskiego.

Gotowość nie tylko sezonowa

Centrum Żeglarskie jest miejscem przyjaznym i otwartym na współpracę. Mile widziani są w nim wszyscy, którzy chcą spróbować swych sił na wodzie.
Prowadzi zajęcia dla 217 osób w 15 sekcjach. Są to zarówno grupy sportowe (klasa Optimist, Laser, 29er, Windsurfing), jak i rekreacyjne (sekcje: żeglarstwa morskiego, turystyczne i kajakowa), a także szkółki żeglarskie. Kontynuowany jest również program Regatowej Reprezentacji Szczecina. Po wiosennym lockdownie placówka podjęła również nowe wyzwania. Przede wszystkim zajęcia sekcji dla osób z niepełnosprawnością.

- Zainteresowanie nową sekcją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tylu chętnych i już dziś myślimy o rozbudowie grupy tak, by każdy, kto się do nas zgłosi, mógł spróbować swoich sił na wodzie. Wchodzimy w kolejny sezon ze świadomością, że nasza placówka wymaga dostosowania do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchowymi, mam tu na myśli m.in. podjazdy do slipów i pomostów czy montaż zakupionego już dźwigu. I na tym skupimy się w najbliższym czasie - stwierdza Magdalena Piasecka-Górny.

Miejsca na podium

Natomiast Celina Wołosz, rzeczniczka Centrum Żeglarskiego zwraca uwagę na sukcesy zawodników sekcji sportowych.
- Bezsprzecznie najlepszym sportowcem Centrum Żeglarskiego w tym roku okazał się windsurfer Jakub Guźlecki, który m.in. zdobył brąz w Mistrzostwach Polski Młodzików, a na Mistrzostwach Bazy Mrągowo uplasował się na pierwszej pozycji w swojej klasie. Leszka Pawlika Pamięci Regaty zakończył zaś na 3 miejscu w klasyfikacji Open, zajmując tym samym pierwsze miejsce w swojej kategorii - mówi.

Dodaje również:
- Dobrymi wynikami mogą pochwalić się także wychowankowie sekcji regatowej Optimist – Jakub Podgórny, Magdalena Luśnia, Filip Miler czy Lena Kaczmarek. W tym sezonie na podium stanęła również zawodniczka sekcji Laser – Wanda Szylińska.

Regatowy Szczecin

Centrum Żeglarskie zrealizowało wiele zaplanowanych na ten rok działań, jednak niektóre wydarzenia musiały zostać odwołane lub przełożone.
- Reprezentacja Szczecina w The Tall Ships Races nie mogła zmierzyć się z innymi załogami na Adriatyku. Jednakże Centrum, chcąc zrekompensować żeglarzom przełożenie regat na rok 2021, zorganizowało po raz pierwszy Regaty Bałtyckie, w których flagowy jacht - Dar Szczecina - zajął I miejsce. Za sprawą działań Centrum, na North East Marina zadebiutował również Sail Szczecin Cup - zwraca uwagę Celina Wołosz.

Centrum Żeglarskie Szczecin


Natomiast nawet stan pandemii nie zatrzymał działań Przystani w Dąbiu. W tym sezonie gościła uczestników m.in. Regat Polskiego Stowarzyszenia klasy Optimist, Oderman Cup, wyścigów modeli sterowanych radiem oraz Regat Szczecin Fair Play w klasie FINN. Także Polską Ekstraklasę Żeglarską i Polish Match Tour. Tamteż, zgodnie z kalendarzem żeglarskim, odbyła się rywalizacja w klasach Optimist, Laser, 29er i 505.

Opuszczona bandera

Jacht Magnolia przechodzi właśnie na zasłużoną emeryturę. Jak mówi kapitan Przemysław Dziarnowski: "Mamy nadzieję, że jednostka posłuży jeszcze celom dydaktycznym".

Ten rok z pewnością na długo zapisze się na kartach historii. Oficjalnie kończy się sezon 2020, ale dopóki warunki pogodowe i sytuacja epidemiologiczna na to pozwolą, sekcje Centrum Żeglarskiego będą nadal pływać po wodach Jeziora Dąbie.
Natomiast Krzysztof Łobodziec, dyrektor Centrum Żeglarskiego tak podsumowuje miniony sezon:

- To był dziwny, szybki i bardzo intensywny czas obfitujący w sukcesy. Mamy dobre wyniki zawodników Regatowej Reprezentacji Szczecina. Świetny start nowej sekcji dla osób z niepełnosprawnościami. I nową jednostkę klasy 29er, która pojawiła się po raz pierwszy w naszym regionie. Zaczęliśmy sezon dynamicznie i tak też kończymy.

Teraz czas najwyższy na prace bosmańskie i remonty. Centrum Żeglarskie rozpoczyna planową modernizację pomostu głównego i rewitalizację terenów wokół schroniska młodzieżowego.

(Oprac. an)

Fot. Centrum Żeglarskie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA