Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Weekend z historią

Data publikacji: 21 stycznia 2018 r. 14:27
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:01
Weekend z historią
 

Przyjechała delegacja górników z kopalni Wujek, a w Muzeum pokazany został film o konspiracji antykomunistycznej po II wojnie światowej. Otwarta została też wystawa z cyklu pt. „Drogi do niepodległości”. W Koszalinie trwają obchody stulecia odzyskania polskiej państwowości.

Okazją do spotkań górników z mieszkańcami Koszalina w różnym wieku była 32. rocznica śmierci Janka Stawisińskiego, który po postrzale podczas pacyfikacji kopalni w stanie wojennym zmarł 25 stycznia 1982 r. Delegacja byłych uczestników tragicznych wydarzeń, jak co roku odwiedziła grób byłego pracownika katowickiego „Wujka”.

Również w sobotę (20 stycznia), ale w Muzeum spore zainteresowanie wzbudził pokaz filmowy członków Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych GRYF i studia JART. To dostępna też na portalu YouTube amatorska produkcja pt. „Pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa w Koszalinie”. Film, powstały dzięki wsparciu z programu Społecznik, opowiada o losach żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy przybyli i działają w mieście po II wojnie światowej. Zdjęcia były kręcone w Koszalinie i okolicach. Udział w nich brało ponad 20 rekonstruktorów, a prezentowane wydarzenia były inspirowane faktami z materiałów archiwalnych, które pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

- Dobrze, że taki film powstał, bo jest szansa, aby młodzież mogła poznać dawna losy naszej małej ojczyzny, która nie jest wcale powszechnie znana - ocenił Jan Bętkowski z Koszalińskiej Rady Seniorów.

Również w Muzeum odbył się wernisaż wystawy „Drogi do Niepodległości 2.0. Czyn i Pamięć”. Do 23 marca br. można m.in. zobaczyć: dokumenty, fotografie, grafiki i mapy związane z działaniami w czasie I wojny światowej na terenie Królestwa Polskiego i wojny polsko-bolszewickiej. ©℗

(m)

Na zdjęciu: Marcin Maślanka, prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF, mówił o kulisach powstania filmu o konspiracji niepodległościowej w Koszalinie.

Fot. Ilona Łukjaniuk

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA