Wtorek 16 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 26 – 28 kwietnia

Data publikacji: 2019-04-26 10:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Weekend w regionie: 26 – 28 kwietnia
 

Zaproszenie do Barzkowic

Barzkowice. W sobotę i niedzielę warto odwiedzić Barzkowice. Miejscowy Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na II Wiosenną Wystawę Ogrodniczo-Pszczelarską. Będzie można skorzystać z bogatej oferty handlowej i uzyskać fachową poradę.

Jest to druga, po Barzkowickich Targach Rolnych AGRO POMERANIA, tak ważna impreza plenerowa, która skierowana jest do wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego.

– Wystawa, mająca charakter targów wiosennych, w zamierzeniu organizatorów jest miejscem spotkań pasjonatów pszczelarstwa, miłośników kwiatów i amatorów aranżacji zieleni, którzy w atmosferze sprzyjającej nawiązaniu kontaktów handlowych przygotowują się do nowego sezonu ogrodniczego i pszczelarskiego – podkreślają organizatorzy.

Uroczyste rozpoczęcie wystawy – w sobotę w samo południe. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. Na stoiskach będzie można kupić rośliny do ogrodu i na balkon oraz uzyskać fachową poradę. Szukający inspiracji będą mogli zapoznać się z ciekawą architekturą ogrodową, a pszczelarze zaprezentują bogatą ofertę miodów odmianowych i akcesoria pszczelarskie. Zaplanowano Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, będzie też V edycja konkursu „Bitwa Regionów”, organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem ministerstwa rolnictwa. Kiermaszowi ogrodniczemu będą towarzyszyć pokonkursowe wystawy: fotograficzna, plastyczna i rzeźbiarska.

Pomyślano też o najmłodszych, którzy zaproszeni zostaną do zabawy pn. „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”. Dzieci będą mogły również spróbować swoich sił na ścieżce dydaktycznej „Pytania z Ula – zgaduj zgadula” powstałej dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W czasie imprezy dla pasjonatów muzyki ludowej prezentować się będą Zespoły Folklorystyczne i Taneczne, takie jak „Prząśniczka”, „Kalina”, „Chabry”, „Lipka”, „Złota Jesień” oraz Orkiestra Dęta „Big-Band”. Z mini recitalem wystąpi także Tadek Wasilewski – artysta z Gryfina.
Wystawa zakończy się w niedzielę o g. 17. Szczegółowy program na stronie www.zodr.pl

Olimpijsko nad Iną

Goleniów. Miasto nad Iną jest gospodarzem tegorocznej Wojewódzkiej Inauguracji Dni Olimpijczyka. W piątek wydarzeniu połączonym ze 100-leciem Polskiego Komitetu Olimpijskiego weźmie udział wielu znanych sportowców.

Goleniów wybrany został na gospodarza tegorocznej Inauguracji nieprzypadkowo. Duża sportowa aktywność i dobra infrastruktura to jeden z największych atutów miasta. Pierwszym akcentem sportowego wydarzenia będzie Wawrospartakiada, czyli Turniej Piłki Nożnej o Puchar Henryka Wawrowskiego (g. 9.30-13, stadion miejski).

Główna część uroczystości odbędzie się o g. 13. Na maszt zostanie wciągnięta olimpijska flaga, na stadionie zapłonie znicz, zaplanowana jest także defilada, w której weźmie udział ok. 40 olimpijczyków i paraolimpijczyków z naszego regionu.

Swój przyjazd zapowiedzieli m.in. Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski, Tomasz Kucharski, Goleniów będą reprezentować Krystian Zalewski oraz mistrzyni paraolimpijska z Sydney, Londynu i Rio de Janeiro – Ewa Durska. Wcześniej, w g. 10.30-12.30 sportowcy spotkają się z uczniami szkół w powiecie goleniowskim noszących imię Polskich Olimpijczyków. W programie Inauguracji jest także ogólnopolski wyścig kolarski - goleniowskie kryterium uliczne „Śladami rowerowych mistrzów” (g. 12.20).

Od g. 17 w Goleniowskim Domu Kultury będzie można oglądać wystawę pokonkursową, a o g. 18 rozpocznie się tu uroczysta Gala Olimpijska.

Biegi Gryfitów po raz 48.

Pyrzyce. Każdego roku około tysiąca biegaczy – dzieci, młodzież i dorośli staje na starcie, aby powalczyć o miejsce na podium. Najkrótsza trasa liczy 400 metrów, najdłuższa – 3 kilometry. W piątek na Stadionie Miejskim odbędzie się już 48. odsłona popularnych Biegów Gryfitów.

Organizatorem sportowego wydarzenia jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach. Uroczyste otwarcie zawodów o g. 10; będzie mu towarzyszyć ceremoniał olimpijski. Jako pierwsze, o g. 10.25, na starcie staną dziewczęta z rocznika 2011/2010. Do mety będą miały 400 m. W sumie na grząskich terenach stadionu ścigać się będą łącznie uczestnicy 12 biegów (na dystansach od 400 m do 3000 m.). W każdej konkurencji nagrodzonych zostanie pierwszych sześciu zawodników, a spośród wszystkich uczestników wielkiej sportowej imprezy wylosowana zostanie jedna osoba, która otrzyma rower.

Uroczyste zakończenie 48. Biegów Gryfitów przewidziano na g. 13.20. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Ciuchcia wyrusza na tory

Rewal. W sobotę rozpoczyna się nowy sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Od majówki popularna ciuchcia będzie kursować na trasie pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą codziennie, aż do końca września.

W odróżnieniu od lat ubiegłych, w tym roku nadmorska wąskotorówka jeździć będzie również w trzy pierwsze październikowe weekendy (soboty i niedziele) oraz codziennie, w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, tj. od 21 grudnia do 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem wigilii.

Pociągi wyjeżdżać będą codziennie o g. 8. 40 z zajezdni w Gryficach, by po dotarciu do gminy Rewal kursować wahadłowo pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Po pięciu pętlach wąskotorówka wracać będzie ostatnim kursem do Gryfic. W tym roku składy retro ciągnięte będą przez lokomotywę spalinową Lxd2. Przed wakacjami okazjonalnie kursować będzie również wagon motorowy MBxd2.

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu rusza też Edukacyjna Podróż w Czasie – promocyjna oferta adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej. W podstawowej wersji wycieczka składa się z dwóch części, obejmujących przejażdżkę koleją wąskotorową oraz lekcję tematyczną w muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Można również wybrać bardziej rozbudowane wersje, poszerzone o zwiedzanie Multimedialnego Muzeum na Klifie w Trzęsaczu czy też odwiedziny w niechorskiej motylarni. Oferta potrwa do 20 czerwca. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.kolej.rewal.pl.

NKW oprócz świadczenia usług przewozowych dba również o promocję turystyczną w gminie Rewal, organizując co roku szereg imprez i wydarzeń zarówno w pociągach, jak i na dworcach kolejowych. Pierwszą z takich imprez będzie Wąskotorowa Majówka, która odbędzie się w sobotę (4 maja) na dworcu w Rewalu. W programie: zabawy i animacje dla najmłodszych, występy artystyczne na dworcowej scenie, na której zaprezentuje się m.in. zespół Trzy Gitary. W repertuarze sobotniego koncertu pojawią się największe przeboje Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar.

Biegamy w parku

Świnoujście. W sobotę o g. 9 w Parku Zdrojowym odbędą się biegi w ramach Parkrunu. Do przebiegnięcia będzie pięć kilometrów.

Pchli targ

Świnoujście. W godzinach 9 –14 na Zielonym rynku pod Zegarem w sobotę odbywać się będzie pchli targ.

Wszyscy na start!

Świnoujście. Spod muszli koncertowej wystartuje bieg „Laufmützen”. Na imprezę w sobotę o g. 13 zapraszani są biegacze, rowerzyści oraz kijkarze.

Niebieski bieg

Stargard. W ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie zaprasza w piątek na II Bieg dla OREW Stargard. Start o g. 17 w Parku Chrobrego obok Teatru Letniego; rejestracja zawodników na godzinę przed rozpoczęciem biegu. Zapisy prowadzone są także w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym przy Kochanowskiego 27. „Biegniemy, idziemy, pchamy wózki, odpychamy czy podpieramy się kijkami, każda forma aktywności mile widziana” – zachęcają do udziału organizatorzy. Dla uczestników przygotowano trasy w trzech wariantach – 5,5 km, 3,6 km lub 1 km. Mile widziane niebieskie stroje i niebieskie akcenty, gdyż ten kolor jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem. 

Koncert na Dwie Łapy

Stargard. Tak zatytułowany muzyczny projekt zaprezentują w niedzielę publiczności młode artystki z grupy De Facto. Na małej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury zaśpiewają Agata Łapa oraz Zuzanna Łapa, a towarzyszyć im będą: gościnnie Piotr Ałanowski (gitara), Beniamin Śliwa (kahon). Koncert, na który wstęp jest wolny, przygotowała Celina Gładysz. Początek o g. 17.

Przegląd piosenki 
 


Gryfino. W piątek o g. 10 w Gryfińskim Domu Kultury rozpocznie się Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Estradowej. Składa się z dwóch odrębnych turniejów: Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej oraz Powiatowego Przeglądu Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych. Uczestnicy powalczą o przepustkę do etapu wojewódzkiego.

Teatralne „Łaknienia”

Goleniów. Trzynaście grup z całej Polski weźmie udział w tegorocznej edycji Festiwalu Młodości Teatralnej „Łaknienia”. Impreza potrwa do niedzieli.
Chętnych do zaprezentowania na nim swoich przedstawień nie brakowało, do organizatorów trafiło około 30 zgłoszeń. Wybór więc był spory, propozycje bardzo różnorodne, a to powinno zagwarantować wysoki poziom artystyczny.


– Zobaczymy w Goleniowie licealistów, studentów, nawet ludzi, którzy ukończyli studia aktorskie, ale też zupełnych amatorów. A selekcja przedstawień została dokonana w sposób możliwie najbardziej demokratyczny, czyli przez głosowanie na te, które uznaliśmy za najlepsze. Także dzięki temu poziom w tym roku będzie naprawdę bardzo wysoki – mówi jedna z organizatorek Aleksandra Ślusarczyk.

Spektakle i inne festiwalowe wydarzenia będą się odbywać w trzech miejscach: w siedzibie Teatru Brama na ul. Zielona Droga 9, w Teatrze Letnim oraz w Bibliotece na ul. Konstytucji 3 Maja 26. Pełen program imprezy jest dostępny na stronie www.teatrbrama.org.

Wieczór z Moniuszką

Goleniów. Utwory Stanisława Moniuszki oraz innych polskich kompozytorów zabrzmią w sobotę podczas Wieczoru z klasyką w sali koncertowej Goleniowskiego Domu Kultury. Wykonawcami będą studenci Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku wokalistyka. Początek koncertu o g. 18. Wstęp wolny.

Zaproszenie dla cyklistów 

Goleniów. Klub Turystyki Kolarskiej „Passat” w Goleniowie i seniorzy oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej w Krępsku zapraszają małych i dużych cyklistów z Goleniowa i okolicy na otwarcie sezonu kolarskiego. Odbędzie się ono w sobotę o g. 10 na terenie szkoły w Krępsku. Zbiórka do wyjazdu na rowerach o g. 9 na placu obok Bramy Wolińskiej w Goleniowie.

Wyścigi wraków

Łobez. W niedzielę o g. 10 na terenie specjalnej strefy ekonomicznej przy ul. Drawskiej odbędzie się II edycja imprezy dla osób o mocnych nerwach – Wrak Race Łobez. Wyścigi wraków samochodów przebiegną pod patronatem burmistrza Piotra Ćwikły.

Uciec przed cukrzycą

Świdwin. To hasło 126. edycji biegu parkrun w Świdwinie. W sobotę jego uczestnicy – biegiem, truchtem, marszem z kijkami lub bez, z dziećmi w wózkach, będą mieli do pokonania dystans 5 km. Warto podkreślić, że parkrun to nie wyścig, a forma aktywności sportowej. Start o g. 9 na ul. Połczyńskiej, w kierunku osiedla wojskowego. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest jednorazowa rejestracja na stronie www.parkrun.pl/rejestracja i przybycie na start z wydrukowanym indywidualnym kodem. Na mecie będzie sporo niespodzianek, także cennych nagród. Imprezą kieruje mjr rezerwy Wiesław Gasek.

Wystawa malarstwa

Kołobrzeg. W piątek o g. 19 w Galerii Sztuki Społecznej rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Marty Julii Piórko i Tomasza Muellera. Artystka tworzy w wykreowanym przez siebie stylu epickie portrety. Tomasz Mueller pracuje zarówno w oleju, jak i z wykorzystaniem akwareli. Wstęp wolny.

WWF zaprasza na film

Kołobrzeg. W piątek w hotelu Aquarius odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Widmo Bałtyku”. Obraz jest podsumowaniem 3-letniego projektu Marelitt Baltic, realizowanego przez fundację WWF Polska. Jego celem było zwrócenie uwagi na problem zagubionych w morzu sieci połowowych, które pozbawione kontroli nadal są czynnymi narzędziami połowowymi. Po seansie, który rozpocznie się o g. 10 odbędzie się dyskusja na temat tego, jak pozbyć się z Bałtyku sieci widm. Udział w niej wezmą m.in. przedstawiciele Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb, szczecińskiej Akademii Morskiej, Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu oraz miejscowi rybacy i nurkowie. Wstęp wolny.

Pablopavo i Ludziki

Kołobrzeg. W sali koncertowej Regionalnego Centrum Kultury wystąpi w piątek o g. 19 zespół Pablopavo i Ludziki. Bilety w cenie 45 zł do nabycia w kasie RCK.

Koncert chórów

Kołobrzeg. W niedzielę o g. 17 w RCK rozpocznie się koncert Żeńskiego Chóru Gaudeamus z Gościcina oraz kołobrzeskiego chóru Cantores Colabregae. Bilety w cenie 3 zł do nabycia przed koncertem.

Włoska noc w bibliotece

Koszalin. Klimat słonecznej Italii za darmo będzie można poczuć w piątek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy placu Polonii 1. Od g. 17 do 23 wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Książnica liczy też na przybycie przebierańców, np. gladiatorów, sycylijskich gangsterów czy bywalców balów maskowych w Wenecji. W programie m.in. są: warsztaty garncarstwa, konkursy plastyczne, wystawa poświęcona postaci Pinokia, pokaz mody i mega pizza, a także koncert rodowitego Włocha Thomasa Grotto w repertuarze ze sceny festiwalu w San Remo (g. 21). Nadto trwać będzie akcja charytatywna Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – zbiórka książek dla podopiecznych środowiskowych ognisk wychowawczych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koszalinie.

Mistrz i uczeń

Koszalin. To koncertmistrz orkiestry symfonicznej Filharmonii Koszalińskiej i nauczyciel szkoły muzycznej Natan Dondalski oraz jego podopieczny – utalentowany i nagradzany na konkursach międzynarodowych Wiktor Dziedzic. Obaj zagrają na skrzypcach – solo i w duecie. W programie są kompozycje Pabla Sarasate, Henryka Wieniawskiego i Johannesa Brahmsa. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz. Początek koncertu w piątek o g. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej przy ulicy Piastowskiej 2.

Kulinarna uczta

Koszalin. Podczas weekendowego Zlotu Food Trucków na gości czekają przysmaki serwowane przez kucharzy z 15 gastronomii na kółkach z całej Polski. W mobilnym menu nie zabraknie obcych i rodzimych specjałów. Dodatkową atrakcją będą kupony na darmową lemoniadę chłodzoną ciekłym azotem. Od piątku do niedzieli, w g. 10-20, otrzyma je każdego dnia pierwszych dwustu klientów food trucków, które staną przed Centrum Handlowym Atrium przy ul. I. Paderewskiego 1. 

Dzień Wolnej Sztuki

Koszalin. W sobotnie południe po raz siódmy Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39 włączy się w ogólnopolską akcję Dzień Wolnej Sztuki. Tego dnia można oglądać pięć wybranych obiektów, przy których będzie stała osoba zadająca uczestnikom pytania i motywująca do podjęcia refleksji na temat sztuki. Dodatkowo zaplanowano spotkanie dla zwiedzających. Wstęp bezpłatny. 

Piknik w miasteczku rowerowym

Koszalin. Sobotni Piknik Rowerowy na terenie Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego będzie początkiem imprez w ramach nowego programu edukacyjnego ph. „Świadomy kierowca. Bezpieczna droga do domu”. Początek o g. 10. Wydarzenia organizuje Firmus Group pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Koszalina. Program będzie realizowany odo października br. Podczas majowych Dni Koszalina całe rodziny zostaną zaproszone do udziału w wyprawie ścieżką rowerową z Wodnej Doliny do przystani nad jeziorem Jamno. 

(reg)

Fot. Piotr Dużak

Na zdjęciu: Podczas I Wiosennej Wystawy Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Barzkowicach kupowano przede wszystkim sadzonki drzewek, krzewy, kwiaty, nasiona.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA